Bővülő kapcsolatok Kenyában

A Szent István Egyetem (SZIE) négytagú delegációja 2019. április 15-19. között látogatást tett Nairobiba, a Kenyatta Egyetemre (KU). Az ERASMUS+ Nemzetközi Kreditmobilitási Program keretében a SZIE-t Dr. Kassai M. Katalin és Dr. Veres Anikó, a Mezőgazdaság- és Környezettudomány Kar oktatói, valamint Kánai Csilla és Papp Szilvia, a Nemzetközi és Külkapcsolati Központ koordinátorai képviselték. A látogatás célja az volt, hogy közvetlenül népszerűsítsék a kenyai hallgatók körében a SZIE angol nyelvű képzéseit, beazonosítsák a közös tudományterületeket, egyúttal feltérképezzék a potenciális kutatási együttműködési lehetőségeket, valamint megismerjék a KU által nyújtott hallgatói szolgáltatásokat.

A két intézmény közötti kapcsolat a KITE Erasmus Mundus projekt révén jött létre 2013-ban, melynek keretében több kenyai hallgató is csereprogramon vett részt a SZIE-n.

Kenya Kelet-Afrika kereskedelmi és pénzügyi központja. Tipikusan a fejlődő gazdaságú afrikai országok jellemzőivel bír, egyes térségek, valamint ebből következően a lakosság bizonyos rétegeinek életszínvonala között hatalmas szakadék húzódik. A partvidéken, a fővárosban és környékén, valamint a déli területeken jelentős volumenű beruházások és tőkebevonás zajlik, e körzetekbe összpontosul a turizmus, az ipar és a szolgáltatási szektor majd 4/5-e, miközben az északkeleti régió leküzdhetetlen járványoktól és pusztító aszályoktól terhes.

Az állam a függetlenség elnyerése óta (1963) tervgazdálkodást folytatott, 5 éves terveket dolgoztak ki a gazdaság fejlesztésére. Az 1990-es évek óta (főként a fejlett országok nyomására) megindult a privatizáció. A mezőgazdaság a nemzeti össztermék több mint harmadát állítja elő. Kávé- és teatermelése jelentős: Kenya a világ legnagyobb feketetea-exportőre. Jellemzője a modern, árutermelő farmok és ültetvények, valamint a hagyományos paraszti gazdálkodás együttélése.

Ipara Kelet-Afrikában a legfejlettebb. Könnyűipara mellett a közlekedési eszközök gyártása és a vegyipar jelentős. A szolgáltatás mára a legnagyobb értéket termelő ágazata. Kiemelkedő jelentőségű az 1960-as években fejlődésnek indult idegenforgalom.

A több napos intézményi látogatás során igen gazdag programot szervezett a Kenyatta Egyetem Nemzetközi Irodájának két munkatársa, Dr. Mildred Nawiri központvezető és James Masika, nemzetközi koordinátor.

Elsőként a Kenyatta Egyetem kiválasztott hallgatóival volt lehetőségünk találkozni és informális, barátságos hangulatú bemutatót tartani intézményünkről és a számukra elérhető ösztöndíjprogramokról (Stipendium Hungaricum, Ösztöndíjprogram Keresztény Fiataloknak, Erasmus+ Nemzetközi Kreditmobilitás). Mivel a két egyetem oktatási és kutatási területei nagyon közel állnak egymáshoz, a kenyai hallgatók kimondottan érdeklődnek angol nyelvű képzéseink iránt, legyen szó akár részképzésről, akár teljes képzésről.

A Kenyatta Egyetem kiterjedt nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik, tapasztalataikat örömmel osztották meg, felvázolva néhány potenciális együttműködési lehetőséget. A koordinátori egyeztetés után került sor a karok képviselőivel folytatott találkozóra.

A fogadó féllel előzetesen egyeztetett igényeknek megfelelően Dr. Kassai M. Katalin és Dr. Veres Anikó bevezetésként a Szent István Egyetemet, annak szerkezetét és képzési programjait mutatták be. Ezt követően került sor az általuk képviselt intézetek – Genetikai, Mikrobiológiai és Biotechnológiai Intézet (GMBI) és a Növénytermesztési Intézet (NTI) – szerkezeti felépítésének, tevékenységének, kutatási területeinek és oktatási programjainak bemutatására. Az előadások sorát a magyarországi növénytermesztés helyzetét, szerkezetét, annak az utóbbi években bekövetkezett változásait ismertető bemutató zárta. Különös figyelem kísérte a képzési programok részletes ismertetését, valamint az egyes kutatási témák eredményeinek bemutatását. Az előadások résztvevőinek többsége különböző posztgraduális képzés hallgatója jelenleg, ennek megfelelően legnagyobb érdeklődés a PhD képzésekben való részvételre vonatkozóan a választható témák tekintetében volt tapasztalható.

Az előadásokat követően a Kenyatta Egyetem karainak képviselőivel találkoztunk, ahol megismerhettük az ottani képzési és kutatási programokat. Az elhangzottak alapján egyetértettünk abban, hogy a két egyetem oktatási és kutatási területei számos ponton kapcsolódnak. Megállapodtunk abban, hogy jelen kreditmobilitási program nyomán két területen, a növénynemesítés és a vetőmaggazdálkodás témakörökben keressük az együttműködés lehetőségeit.

Ezt követően a campus különböző, hallgatói szolgáltatásokat nyújtó létesítményeinek tekintettük meg. Érdemes kiemelni az egyetemi könyvtárat, amely egy 2011-ben épült, ötszintes, modern épület. Több mint 350 000-es könyvállományával, tanuló és közösségi helyiségeivel biztosítja a hallgatók tanulási feltételeit. Külön figyelmet fordítanak a fogyatékkal élő hallgatók tanulmányainak speciális technikai eszközökkel való támogatására.

A Kenyatta Egyetem Nemzetközi Irodájának közvetítésével alkalmunk volt ellátogatni a Nairobi Magyar Nagykövetségre is, ahol Dr. Abaffy Patrícia II. titkár, konzul fogadott minket, majd Mészáros Zsolt kereskedelmi attasé bemutatta a Teleki Sámuel Magyar Farm projektet, mellyel kapcsolatban a SZIE esetleges szerepvállalása is szóba került.

A kenyai látogatás záró momentuma a Dr. Stephen Kalonzo Musyoka, Kenya volt alelnökével (2008-13) való informális találkozó volt, mely egy korábban a SZIE-n végzett hallgatónk révén jött létre.