Éghajlatváltozás - Hogyan tudjuk megállítani?
A CEU Határtalan Tudás címmel rendezvénysorozatot indít, melyen a CEU professzorai és a velük együttműködő magyar szakemberek, valamint a társadalmi élet szereplői mutatják be az érdeklődő közönség számára a legizgalmasabb tudományos aktualitásokat és azok közvetlen hatását mindennapi életünkre. Tavasszal három olyan téma kerül feldolgozásra, ami mindenkit érint és amiben tudósaik világszínvonalú eredményeket értek el:
- globális felmelegedés
- hálózatok
- kisgyerekkori kognitív fejlődés kutatása.
2018 volt az eddig mért legmelegebb év Magyarországon, évről évre több százan halnak meg hazánkban a súlyos hőhullámok miatt. A legfrissebb ENSZ klímajelentés szerint alig 10-20 jó évünk van hátra, ha nem avatkozunk be azonnal radikálisan, a globális felmelegedésnek beláthatatlan következményei lesznek. Előrejelzések szerint az évszázad végére számos állatfaj kipusztulhat, visszajönnek rég elfeledett járványok, új betegségek ütik fel a fejüket, a legsúlyosabban érintett régiókban éhezés és elszegényedés várható, városok, sőt országok is víz alá kerülhetnek. Vissza tudjuk-e még fordítani ezt a folyamatot?
Erre a kérdésre keresi a választ a Közép-európai Egyetem rendezvénysorozatának első eseményén:
- Ürge-Vorsatz Diána - fizikus, a CEU oktatója, a Nobel-békedíjas Éghajlat-változási Kormányközi Testület (IPCC) mérsékléssel foglalkozó munkacsoportjának alelnöke, aki szerint még elkerülhetjük a katasztrófát és megállíthatjuk a felmelegedést, de ehhez azonnal lépni kell. Vitaindító előadásában meg is mutatja a lehetséges megoldásokat.
- Körösi Csaba - a Köztársasági Elnöki Hivatal Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóságának vezetője körüljárja, lehet-e az éghajlatot más kérdésektől elszigetelni és "meggyógyítani", illetve rendelkezünk-e egyáltalán a szükséges módszertannal, hogy felmérjük az egyes politikáink és beruházásaink összetett hatásait.
- Nagy Réka - az Ökoanyu blog írója és számos fenntarthatósági témájú könyv szerzője pedig olyan hétköznapi megoldásokat villant fel, melyekkel már egyéni szinten is hozzájárulhatunk a klímaváltozás mérsékléséhez.
Időpont: 2019. február 7. 18 óra
Helyszín: Közép-európai Egyetem, Budapest, Nádor u. 15. Auditorium
Nyelv: magyar (angol szinkrontolmácsolással)
Az eseményt felvezető videót itt tekintheti meg.
További információ az esemény Facebook oldalán.
Az esemény nyilvános és regisztráció köteles. Regisztrálni az alábbi linken kell.