Elhunyt dr. Bálint György

Életének 101. évében, 2020. június 21-én elhunyt Dr. Bálint György, az ország Bálint gazdája, Prima Primissima-díjas kertészmérnök, újságíró, a mezőgazdasági tudományok kandidátusa, volt országgyűlési képviselő.

Bálint György 1919. július 28-án Gyöngyösön született, gazdálkodó zsidó családba. Diplomáit a Szent István Egyetem jogelőd intézményeiben szerezte, kertészmérnöki oklevelét a Magyar Királyi Kertészeti Akadémián 1941-ben, majd agrármérnöki diplomáját a Magyar Agrártudományi Egyetemen 1949-ben kapta meg. Élete során dolgozott főagronómusként, főkertészként, agrártankönyveket és szakkönyveket írt, több kertészeti és szőlészeti szaklapot szerkesztett és rendszeresen publikált. 1969-ben ő lett a Kertészet és Szőlészet folyóirat főszerkesztője. A Mezőgazdasági Könyvkiadó szerkesztőjeként több könyvét is gondozta.

1981-től 2009-ig a Magyar Televízió Ablak című közérdekű magazinműsorának állandó munkatársa volt, majd 1991-től 2000-ig főszerkesztője lett a Gazdaképző című sorozatnak. Az ország ekkor ismerte és szerette meg, mert közérthetően, élvezetesen tudta elmagyarázni a föld- és kertművelés alapjait, és ekkor lett mindenki Bálint gazdája.  

Élete ezen időszakáról így vallott:

„Az embernek csak egy élete van. Én világéletemben a földeken szerettem igazán dolgozni. Ugyanakkor barátaim azzal érvelnek, hogy amit újságíróként, tévésként, könyvek írójaként létrehoztam, abból sokkal több haszna lett az országnak, mintha földet művelő ember maradtam volna. Ez egy örök vita volt – és maradt is.”

Bálint Györgyben együtt munkált a haza és a termőföld szeretete. Generációkat tanított arra, hogy „műveljük kertjeinket”, amiket különböző társadalmi helyzetekben hol a szabadság kis szigetének, hol az önellátás, hol pedig a vállalkozás lehetőségének tekintett.

Munkásságát többek közt a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével (2005) és Prima Primissima-díjjal (2017) is elismerték, 2019-ben pedig az Év Agrárembere életműdíjjal jutalmazták. 2018-ban Gödöllőn átvehette a Magyar Szabadságért díjat. Több város, köztük Budapest és Gyöngyös díszpolgára volt.

A Szent István Egyetem Kertészettudományi Karának 2019. július 8-i diplomaátadó ünnepségén a Kar Díszoklevelet adományozott számára a kertészet tudományának és gyakorlatának kivételesen magas színvonalú műveléséért és a szakma népszerűsítése érdekében végzett tevékenysége elismeréseként. 

Halála után kollégái, követői ezt írták ki az általa gondozott honlapra:

„Bálint gazda 100 év emberi kedvességet, tudást és növényszeretetet hagyott ránk. A kertbarátok és kollégák évtizedeken át tanultak tőle és most feladatuknak tekintik, hogy a kapott tudást továbbadják. A sok-sok év kertészeti tanácsai, növénybemutatói, kerti ötletei, növényvédelmi útmutatói kapnak helyet Gyuri bácsi honlapján. Ezt a weboldalt nem hagyjuk magára, hanem építjük és frissítjük. Ő is így akarná!”

2019. április 24-én Bálint György a SZIE Entz Ferenc Könyvtár és Levéltár vendége volt. A "Kertek, földi egek" című előadássorozat keretében meghirdetett eseményen pályája fontosabb állomásairól, életre szóló barátságairól mesélt.

A rendezvényről videofelvételt készítettünk, ezzel búcsúzunk Gyuri bácsitól.

Nyugodjék békében!