Hallgatói önkormányzati tanévnyitó

Az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) szeptember 21-én tanévnyitó ünnepséget tartott Gödöllőn, a B Kollégium Gorka termében. Az eseményen részt vettek a kari hallgatói önkormányzatok tagjai, s ha kicsit késve is, de vendégként megérkeztek a Budapesti Corvinus Egyetem budai kampuszának önkormányzati képviselői. Az esemény Nagy Dániel EHÖK elnök beszédével kezdődött, aki tájékoztatást adott a nyárvégi integrációs folyamatokról és ismertette a tanévi önkormányzati feladatokat. Ezután dr. Tőzsér János rektor köszöntötte a megjelenteket. Végül az EHÖK elismeréseit adták át. Részt vett a tanévnyitón Figler Kálmán kancellár és Magyar Ferenc megbízott stratégiai és koordinációs főigazgató is.

– Az országos és az egyetemi hallgatói önkormányzatok sok küzdelmen vannak túl. Minden tettünket a minőségi felsőoktatás igénye vezérelte; vitákra azért került sor, mert különböző emberek vagyunk, így eltérően látjuk a célhoz vezető utat. Akkor tudunk előre lépni, hogy ha megismerjük mindegyik fél szándékát és a felsőoktatás fejlesztésének lehetőségeit. Javában zajlik ugyanis a felsőoktatás átalakítása, aminek sikeréhez együtt kell tolnunk (húznunk, irányítanunk) a szekeret – vezette be előadását Nagy Dániel, majd kiemelte, néhány éve még elképzelhetetlen volt, hogy a hét kar önkormányzati képviselőit egy teremben üdvözölheti, erre most már második alkalommal kerül sor. Azzal kezdik a tanévet, hogy megköszönik a legjobbak munkáját, azokét, akik példát mutatnak társaiknak, hogy így is lehet ezt csinálni.

Az EHÖK elnöke hangsúlyozta, hogy bár komoly munkát végeznek a hallgatói érdekképviseletek, még kreatívabbnak, még aktívabbnak kell lenniük, az egész egyetemi közösség érdekében.  Sok energiát kell fordítani például a következő évek beiskolázási tevékenységébe. A csökkenő hallgatói létszám a SZIE-t is érinti. Egy-egy kar teljesíthet e téren jobban vagy rosszabbul, de elsősorban az egyetem eredményét kell szem előtt tartani, lehetőleg javítani. E téren is felértékelődik a HÖK-ök szerepe, hiszen képviselőik tudják leginkább megszólítani a felsőoktatásba jelentkezőket és a már benn lévő hallgatókat. Elengedhetetlen az egységes kommunikáció, amihez arra is szükség van, hogy azok használják a kommunikációs felületeket, akiknek arra jogosítványuk van. Az EHÖK stratégiát készített a kommunikáció egységesítésére, aminek megvalósításához számít az egyetem hozzáértő kollégáira.

– Az egyetem átalakítása megértést és kompromisszumkészséget igényel. Bár az állatorvosi és a jászberényi kar távozását érzelmileg nehéz elfogadni, a szakmai érvek indokolttá teszik a kormányzati döntést – fogalmazott Nagy Dániel. – Érteni kell és elfogadni a BCE budai karainak a Szent István Egyetemhez történő csatlakozásához vezető szakmai indokokat is.

Az EHÖK elnöke elmondta, igyekszik lezárni az elmúlt hetek negatív tapasztalatokkal, a SZIE-t rossz színben feltüntető megnyilvánulásokkal eltelt időszakát, de mivel erről még nem volt lehetősége ebben a körben elmondani a véleményét, most kifejti: nem állja meg a helyét az a vélekedés, hogy a gödöllői karok tudományos teljesítménye gyengébb a budai kampuszénál. A tudománymetria mérőszámai szerint a SZIE jobban áll és akkor is jobban fog állni, ha az ÁOTK kiválik. A pályakezdő diplomások elhelyezkedési és fizetési adatai pedig nagyjából azonosak Gödöllőn és Budán.

A döntések megszülettek. A budai hallgatóknak semmilyen hátrányos következményt nem szabad érezniük az integráció során. Az EHÖK az egyetem vezetésével együtt törekszik arra, hogy a kért garanciák megvalósuljanak.

– Bízom benne – mondta befejezésül Nagy Dániel –, hogy ebből a munkából és a tanév során adódó többi tennivalóból is minden képviselő kiveszi majd a részét, ellátva a hallgatók által a választásokon rábízott feladatokat.

– Aki érez magában indíttatást arra, hogy társadalmi munkában a közösségért fáradozzon, azt biztatjuk, hogy cselekedjen. Megéri majd, ezt a hamarosan átadandó elismerések mutatják – kezdte köszöntő gondolatait dr. Tőzsér János rektor, majd így folytatta: – A SZIE és a BCE közötti tárgyalásokon nagy segítséget jelentett az egyetemi vezetés számára, hogy hallgatói önkormányzatunk átérezte a feladat súlyát, felnőtt feladatához, képviselte intézményünk szakmai érdekeit. Közösen éltük át, tapasztaltuk meg, hogy egyetem csak a tanárok és a diákok közösségeként létezhet. Az internetes kommentek is jelezték, hogy a hallgatók egészséges kritikai érzékkel rendelkeznek, elmondják véleményüket.     

Különösen fontos, hogy ez az évnyitó is láttatja, a hét kar önkormányzata együtt dolgozik, ezt nagyra értékeli az egyetem vezetése. A karok közötti együttműködés minden más területen is alapvető, e nélkül nem létezhet a SZIE.

Dr. Tőzsér János arról is szólt, hogy most, a döntések meghozatala után kezdődik az egyetem átalakításának nagy, felelősségteljes munkája. A szakmai követelmények szerint kell az integrációs feladatokat megoldani. Fel kell tárni például a szakok működésének tapasztalatait, esetleg új szakok létesítése iránti igényeket. A hatékonyság növelése érdekében változtatásokra is szükség lesz, javítva az oktatás és a kutatás minőségét, megfelelő távlatokat nyújtva a hallgatóknak. Ehhez kérte az intézmény vezetője az önkormányzati képviselők, vezetők partneri segítségét, egyben kijelentette, hogy a hallgatói események rendezéséhez az egyetem anyagi támogatást fog nyújtani.

 

Az EHÖK elismerésben részesítette a következő hallgatókat, akik a hallgatói önkormányzatok elnökeként az elmúlt években aktívan szolgálták a hallgatói életet:

Szabó Csilla (GTK)
Kitka Gergely (YMÉK)
Nagy Bálint (MKK)
Holló Dénes Márton (ABPK)

Az EHÖK elismerésben részesítette a következő hallgatókat, akik az EHÖK elnökségében kiemelkedő munkát végeztek:

Szabó Liza
Molnár Dorina
Hornyák Eszter
Benkő Norbert

Az EHÖK elnöksége a 2014-ben alapított Legkiválóbb HÖK-ös díjban részesítette a következő hallgatókat:

Lázár Eszter Kata (MKK)
Erdei Dorottya (GÉK)
Erdő Adrienn (YMÉK)
Kelemen Ildikó (GAEK)
Barczi Albert (GAEK)
Földi Péter (GTK)
Mádi István (ABPK)