III. Nemzetközi Hét a SZIE-n
A Szent István Egyetem (SZIE) nemzetközi kapcsolatainak élénkítését, különös tekintettel az Európán kívüli együttműködésekre, és a SZIE nemzetköziesítésben elért eredményeinek megosztását tűzte ki célul a 2019. május 6-a és 10-e között harmadik alkalommal megrendezett nemzetközi hét. A Nemzetközi és Külkapcsolati Központ által szervezett eseményt Simonné Dr. Sarkadi Livia rektorhelyettes asszony nyitotta meg, melynek középpontjába a SZIE Erasmus+ Nemzetközi Kreditmobilitási programja került, hiszen egyetemünk a program 2015-ös indulása óta minden évben sikeresen pályázott támogatásra, olyannyira, hogy 2018-ban a SZIE által elnyert támogatási összeg országos összehasonlításban a második legnagyobb volt. A program pályázati rendszere az Európai Felsőoktatási Térség intézményei és azok Európán kívüli partnerei közötti kapcsolatokon alapul. Az egyhetes rendezvénysorozat éppen ezért számos alkalmat kínált a személyes találkozásra, a szakmai együttműködések elmélyítésére és tapasztalatcserére. E programnak volt köszönhető az is, hogy az esemény résztvevői nagy számban érkeztek olyan EU-n kívüli országokból, ahol a SZIE-nek aktív partnerkapcsolata van: Bhutánból, a Dominikai Köztársaságból, az Egyesült Államokból, Fijiről, Kenyából, Indonéziából, Moldovából, Oroszországból és Üzbegisztánból. Európai partnereink közül a giesseni Justus Liebig University, a spanyol University of Vic, a University of Zagreb és a román Constantin Brancoveanu University képviseltette magát.
A Nemzetközi és Külkapcsolati Központ a rendezvény programját úgy állította össze, hogy a SZIE minden karának és több adminisztrációs egységének is lehetősége legyen a bemutatkozásra, valamint a meghívottakkal való kapcsolatok építésére mind formális, mind pedig informális keretek között. A gödöllői karokra május 7-én, a Budai Campus karaira és az Ybl Miklós Építéstudományi Karra május 8-án látogattak el a vendégek. A kölcsönös szakmai bemutatkozások és egyeztetések célja az volt, hogy a kutatási együttműködések mellett a hallgatói mobilitásokat is előkészítse és elősegítse a nemzetközi kreditmobilitási program keretében. A SZIE karain tanuló nemzetközi hallgatóik vidám beszámolókkal színesítették a kari programokat.
A nemzetköziesítés témakörében három kiemelt vitaindító előadásra került sor május 8-án, amelyeket később workshop keretében dolgoztak fel a résztvevők. Az első előadást James Pounder tartotta Ranking Strategies címmel. James Pounder (Pro Vice Chancellor, Fiji National University) a téma szakértőjeként érkezett hozzánk. Az egyetemi rangsorokban való részvétel jelentősége növekvő tendenciát mutat. A résztvevők megismerhették a legfontosabb rangsorok közötti különbségeket (QS, Times Higher Education, Shanghai University Ranking) és azokat a szempontokat, amelyek szerint a rangsorokat összeállítják, illetve néhány műhelytitkot is megosztott a hallgatósággal.
Másodikként Dr. Fehér István, a SZIE Professor Emeritusa szólalt fel, előadásának címe Szent István University: Internationalization at Home. Előadásában a "Nemzetköziesítés otthon" koncepció megvalósulását és evolúcióját mutatta be a Szent István Egyetemen, számos jó gyakorlatot és személyes eredményt is felvonultatva. A SZIE nemzetköziesítési stratégiájában ugyanis fontos elem a "Nemzetköziesítés otthon" (Internationalisation at Home) koncepciójának megvalósítása, amely 1999-ben fogalmazódott meg Maastrichtban, az EAIE (European Association for International Education) konferenciáján. Kezdetben még többnyire a kifelé irányuló hallgatói mobilitással azonosították, mely az Erasmus Program (1987) által felállított célkitűzés (a hallgatók legalább 10%-a külföldi tanulmányi tapasztalatokkal kell, hogy rendelkezzen diplomaszerzéskor) megvalósítását célozta meg. Mára azonban a koncepció jóval tágabb értelmezést nyert. Jos Beelen (Hágai Egyetem) és Elspeth Jones, nemzetköziesedési szakértő definíciója szerint a nemzetköziesítés otthon a nemzetközi és interkulturális aspektusok céltudatos integrációját jelenti, egyrészt a formális tananyagba, másrészt az extrakurrikuláris tevékenységekbe minden tanuló számára elérhetően, hazai tanulmányi környezetben. Ezt a meghatározást Jane Knight, nemzetköziesítési szakértő azzal egészíti ki, hogy a tananyag képezi a nemzetköziesedési folyamat gerincét, a "Nemzetköziesedés otthon" pedig a szívét.
Harmadikként a Tempus Közalapítvány képviseletében Winkler-Antal Krisztina foglalta össze az Erasmus+ nemzetközi kreditmobilitási programját KA107 Programmes című előadásában. Az idén ötödik évébe lépő program eddigi európai eredményei azt támasztják alá, hogy a fejlődő és növekvő gazdaságú országok részéről egyre nagyobb igény mutatkozik az európai felsőoktatásban való részvételre. Winkler-Antal Krisztina utalt rá, hogy a SZIE a program keretében már igen jó eredményekkel büszkélkedhet országos viszonylatban is.
A worshopok keretében a három előadás témáját dolgozták fel a résztvevők. A „Nemzetköziesítés otthon” workshop nyitásaként ötletbörze keretében feltérképezték, hogy a nemzetközi partnerek milyen fogalmakra asszociálnak a "Nemzetköziesítés otthon" koncepció hallatán, majd megvitatták, hogy milyen tévhitek léteznek, és ezek közül ők melyekkel találkoznak saját intézményeikben. Végül tisztázták, hogy nem elégséges feltétel, ha egy felsőoktatási intézmény rendelkezik angol nyelven oktatott képzésekkel és azokon külföldi hallgatók is tanulnak.
A hét kulturális programokban is bővelkedett. A résztvevő országok és intézmények bemutatkozását a hivatalos keretek mellett a Zsibongóban megrendezett International Café segítette, itt az egyetem munkatársai és hallgatói megkóstolhatták a különböző nemzeti specialitásokat és beszélgethettek a résztvevőkkel. A magyar borok és kézműves sajtok kóstolásával egybekötött kötetlen kvízműsor, a gödöllői Királyi Kastély megtekintése és a budapesti városnézés mellett egy igazi különlegességgel is megismerkedhettek a vendégek, a világhírű magyar porcelánfestéssel. A résztvevők kreatív ötleteinek megvalósítását Szentgáli-Varga Szilárd porcelánfestő művész támogatta szakmailag. Az elkészült csészéket kiégetés után ajándékba kapták a partnerintézményeink képviselői.
Mint arról korábban beszámoltunk, idén nyáron három amerikai diáknak nyílik lehetősége 2 hónapos szakmai gyakorlatra a Szent István Egyetemen szintén a nemzetközi kreditmobilitási program keretében. A hallgatók június közepén érkeznek a Halgazdálkodási Tanszéken Dr. Horváth Ákos tudományos főmunkatárshoz, az Állattani és Állatökológiai Tanszéken Dr. Nagy Péter tanszékvezetőhöz és a Természetvédelmi és Tájökológiai Tanszéken Dr. Barczi Attila egyetemi docenshez. A Cornell Egyetemről az Erasmus+ kreditmobilitási projektet koordináló Cindy Tarter és az együttműködés ötletgazdája Dr. Márk Sárváry az Investigative Biology Teaching Laboratories igazgatója vett részt. Látogatásuk fő célja a Cornell hallgatóit fogadó témavezetőkkel való személyes egyeztetés, a laboratóriumi körülmények ellenőrzése és a munkatervek véglegesítése volt, de a programmal kapcsolatos adminisztrációt is áttekintették és a kollégiumi elhelyezés színvonalát is megvizsgálták. Összességében nagyon elégedettek voltak a tapasztaltakkal, és bizalommal vágnak bele az együttműködésbe.
Az eseménysorozat végén egy, a helyszínen kitöltendő kérdőívvel kértünk visszajelzést a Nemzetközi Hét résztvevőitől. Örömünkre szolgál, hogy nagyon pozitívan értékelték az egyhetes programot. Elégedettek voltak a szervezéssel, a program összeállításával, a gördülékeny szervezéssel, a kari bemutatkozókkal, a kapcsolatépítési lehetőségekkel, a különböző szakértők által tartott prezentációkkal, a workshopokkal, a résztvevők sokszínűségével, az International Café-val, valamint a Nemzetközi és Külkapcsolati Központ munkatársainak segítőkészségével és vendégszeretetével.