Innovációs fórumnyitány Gödöllőn
A Szent István Egyetemen került sor február 26-án az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) országos innovációs fórumsorozatának Pest megyei nyitányára.
A program célja Magyarország újjászerveződő innovációs ökoszisztémájának bemutatása és a megújuló KFI pályázati rendszerrel kapcsolatban felmerülő igények felmérése.
A Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Stratégiát ismertető nyitóelőadásában Szigeti Ádám innovációért felelős helyettes államtitkár kiemelte, a kormányzatnak az a célja, hogy technológiai előnyhöz juttassa a hazai vállalkozásokat és ennek révén elősegítse termelékenységük javulását. A feladat jelentőségét érzékelteti, hogy Magyarország a versenyképesség és a gazdasági növekedés szempontjából meghatározó innovációs teljesítménye alapján az Európai Unióban a 21. helyen áll.
Az új, 2030-ig szóló stratégia víziója az, hogy Magyarország kiemelt gazdasági területeken európai szinten jelentős KFI potenciálra tegyen szert, valamint a kis- és középvállalkozások széles körben képessé váljanak innovációk létrehozására és bevezetésére.
Szigeti Ádám a felsőoktatásban teret nyerő duális képzésről is tájékoztatta a résztvevőket. Jelenleg 24 felsőoktatási intézmény 2062 hallgatója szerez olyan szakmai gyakorlatot tanulmányai mellett 553 vállalatnál, amelynek révén jobban el tud helyezkedni a munkaerőpiacon.
Dr. Szabó István, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal innovációs és általános elnökhelyettese a fórumok eredményeként is módosítható idei pályázati tervezeteket ismertette.
Dr. Palkovics László, a Szent István Egyetem rektora elmondta, hogy az intézmény különféle formákban működik együtt a vállalatokkal. Ezek közé tartoznak az önálló vagy konzorciális pályázatok, az együttműködési szerződések/megállapodások egy adott ágazati probléma felderítésére és megoldására, alvállalkozói-szolgáltatói szerződések K+F+I tevékenységek támogatására, együttműködési megállapodások – például a hallgatók gyakorlati helyeinek biztosítására, duális képzésre, kooperatív képzésre.
A SZIE meghatározó partnerei a mezőgazdasági szektor, a környezetipar, a takarmányozásipar, a halászat és az élelmiszeripar területén tevékenykedő vállalkozások. Az egyetem vezetője bemutatta a kis- és közepes vállalkozások számára kínált szolgáltatásokat is.
Az egyetemnek jelenleg 78 duális képzéses hallgatója van. Ilyen képzés először a 2015/2016. tanévben indult a gépészmérnöki és az élelmiszermérnöki alapszakokon, majd a mezőgazdasági mérnöki és a pénzügy-számvitel alapképzéseken, az élelmiszermérnöki mesterképzésen folytatódott és már a turizmus-vendéglátás és építőmérnöki alapképzéseken is vannak duális hallgatók.
A rektor arról is tájékoztatta a fórum résztvevőit, hogy az őszi félévben több hónapon át zajlott egy egyetemek közötti digitális agrártechnológiai esettanulmány verseny, melyen a SZIE mintegy 100 hallgatója vett részt.
A gazdaság a szakképzésben is kiköveteli az innovációt. Dudás Tibor, a Váci Szakképzési Centrum főigazgatója elmondta, hogy az élethosszig tartó tanulás a szakmunkások körében mindennapos követelménnyé alakult.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara közreműködésével zajló sorozat keretében ma Vácott, csütörtökön Érden rendezik meg az innovációs fórumot.
Balázs Gusztáv felvételei