Kutatóegyetemi összefogás a nemzetközi versenyképességért
Új típusú együttműködést indít el Magyarország jobb nemzetközi felsőoktatási jelenléte érdekében az öt magyar kutatóegyetem és a kiváló egyetemi címet kapott intézmények - a megállapodást a jövő héten írják alá. Az egyetemek nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyetteseinek célja a külföldi hallgatók számának növelése és a magyar egyetemek nemzetközi láthatóságának javítása.
Az öt kutató egyetem, a kiváló egyetemi címet kapott öt intézmény és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) vezetői értettek egyet abban, hogy együttműködésre, és a közös fellépésük erősítésére van szükség ahhoz, hogy versenyképesek legyenek a nemzetközi felsőoktatási piacon.
Ezért a kutatóegyetemek, így a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem, a kiváló egyetem címmel rendelkezők, mint a Budapesti Corvinus Egyetem, a Miskolci Egyetem, a Pannon Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szent István Egyetem valamint a PPKE nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettesei a nemzetközi felsőoktatási jelenlét érdekében együttműködési megállapodást kötnek.
A rektorhelyettesek az ELTE szervezésében már találkoztak a külkapcsolatokban érdekelt kormányzati intézmények képviselőivel is. Ekkor megállapodtak, hogy koordinálják az intézményi és minisztériumi stratégiákat, a magyar felsőoktatás nemzetközi kapcsolatainak fejlesztése, a nemzetközi piacon való láthatóság érdekében. Céljuk ugyanis, hogy növekedjen a Magyarországon tanuló külföldi hallgatók száma, erősödjön a kárpát-medencei oktatás, és hogy a magyar egyetemek minél több nemzetközi kutatási-oktatási hálózatba kapcsolódhassanak be. Mindez a rektorok szerint emeli a képzés és a kutatás színvonalát, hozzájárul az ország nemzetközi reputációjának, és ezzel gazdaságpolitikai mozgásterének javulásához.
Az együttműködést pártolandó a kormányzat felajánlotta, hogy az erre alkalmas külügyi rendezvényeken megjelenhetnek az egyetemek bemutatói. Emellett a Balassi Intézet külföldi magyar kulturális intézete közreműködik az információk terjesztésében, valamint a felsőoktatási fejlesztési források prioritásainak kialakításakor figyelembe veszi a nemzetközi felsőoktatási versenyben való részvétel szempontjait. Cserébe az egyetemek vállalják, hogy felmérik és bemutatják idegen nyelvű képzési kapacitásukat, összehangolják megjelenésüket a nemzetközi felsőoktatási rendezvényeken. A rektorhelyettesek ennek megvalósítása érdekében szervezési bázis létrehozását tartják szükségesnek a jövőben.
(www.edupress.hu)