Ledó Ferenc Az Év Agrárembere 2018-ban

A 2018-as Az Év Agrárembere kitüntető díj gálaestjét február 2-án tartották Egerben, ahol a szakmai zsűri Ledó Ferencet, a FruitVeb, Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnökét, a Szent István Egyetem címzetes egyetemi docensét választotta Az Év Agráremberének. Az Agrárinnováció kategória győztese dr. Pénzes Béla, a Kertészettudományi Kar professzora, a mezőgazdasági tudományok kandidátusa lett. Az Év Agráremberét a gála helyszínén a kategóriagyőztesek közül titkos szavazással választotta meg a zsűri. Az eseményen részt vett dr. Palkovics László, a SZIE rektora és Nyitrainé dr. Sárdy Diána Ágnes, a Kertészettudományi Kar dékánja.

Az Év Agrárembere kitüntető díjat 2014-ben alapította Mátrai Zoltán címzetes egyetemi docens üzlettársaival azzal a szándékkal, hogy felhívják a társadalom figyelmét azokra a mezőgazdaságban tevékenykedő gazdálkodókra, gazdászokra, termelőkre, szolgáltatókra, fiatal gazdákra és kertészekre, akik önzetlenül támogatják környezetüket, azaz társadalmi szerepvállalásuk jelentős, kiemelkedő munkájuk mellett a közjóért is sokat tesznek.

Díjazottak:

2018-ban Az Év Agrárembere kitüntető díj győztese: Ledó Ferenc.
Életműdíjban Dr. Bálint György és Vancsura József részesült.
A Közönségdíjat a legtöbb szavazat alapján Szebegyinszki Georgina nyerte.

A 2018-as Az Év Agrárembere kitüntető díj kategóriagyőztesei:
Agrárinnováció: Dr. Pénzes Béla
Agrárgépészet: Prof. Dr. Jóri J. István
Állattenyésztés: Dr. Petis Mihály
Feldolgozó-élelmiszeripar: Hollósy Tibor
Fenntartható gazdálkodás: Somosné Dr. Nagy Adrienn
Fiatal gazda: Borbély Tamás
Jövő agrárszakembere: Dr. Balla Zoltán
Kertészet: Ledó Ferenc
Növénytermesztés: Soltész Gyula
Növényvédelem: Dr. Reisinger Péter

Ledó Ferenc

Fertődön végezte tanulmányait 1972-ben kertészmérnök szakon, majd Budapesten folytatta a növényorvosi diploma megszerzésével. 2008-ig aktívan tevékenykedett az Árpád-Agrár Zrt. sorai között, ahol a ranglétrát végigjárva igazgatóhelyettesi pozíciót is betöltött. A Dél-Alföldi Kertészek Szövetkezetének elnöke 2002-es megválasztása óta. Tevékenységeiben megmutatkozik a teljes integrált szaktanácsadói rendszer, amit jelenleg már körülbelül 420 termelővel végez. 2006-tól lett a FruitVeb alelnöke és ez a titulus 2014-re már elnökké nőtte ki magát. Docens a Szent István Egyetemen és a Gyöngyösi Egyetemen is a szakdolgozatok elbírálásában, létrejöttében nyújtja szakmai segítségét, valamint államvizsgáztatást is végez. Közel negyven éves tapasztalattal rendelkezik a magángazdaságok intenzív hajtatásában és jelenleg körülbelül hat hektár gyümölcsös van a tulajdonában. A Szentesi Paprika is az ő nevéhez kötődik, hiszen földrajzi eredetvédelmének kidolgozását és fenntartását is ő alkotta meg, indította útjára.

Társadalmi szerepvállalás: Évek óta rengeteget tesz Szentes városáért, amiért kitüntetést, érdemrendet is kapott. Tagja a Szentesi Ipari Klubnak, ahol szakmai tudását és tevékenységét folyamatosan kamatoztatja a városért és a magyar zöldség-gyümölcs kiváló minőségéért.

Dr. Pénzes Béla

Falun nőtt fel, egyéni gazdálkodók között, ahol a gazda tudása akkor ért valamit, ha a tudást, a gondoskodást a növény jobb, szebb termésével visszaigazolta. 45 éves egyetemi oktatói pályája során növényvédelmet tanított, és ezt azért tehette, mert mindig kapcsolatban volt és van a gyakorlati növénytermesztéssel. Hol növényvédelmi szakmérnökként, hol kutató oktatóként, hol gyakorló kertészként (sokszor egy időben művelte valamennyit) megpróbálta a gyakorlat által felvetett növényvédelmi problémákat környezetbarát módon megoldani, és az elért eredményeket publikációkban közzétenni. Meggyőződése, hogy a tudás legjobb próbája a gyakorlat, és a visszaigazolt tudás a fejlesztés, fejlődés hajtóereje. Az új, hazai originális kutatási eredmények a mezőgazdaságban nem nélkülözhetők. Ezek hiányában gazdálkodásunk a legjobbak utáni kullogásra lesz ítélve. A fejlesztést megalapozó kutatási eredményeket igényli a magyar mezőgazdaság, és csak ezek felmutatásával, felhasználásával tudjuk kiaknázni a Kárpát-medence adta, páratlan természeti adottságaink nyújtotta előnyöket és lehetőségeket. Nem szabad elvárnunk azt, hogy minden felmerülő problémát a kutató intézetek oldjanak meg. Meggyőződése, hogy a hazai agrárértelmiség még napjainkban is hadra fogható az innováció területén. Különösen akkor, ha tanáraiktól megtanulták a szakma szeretetét, a problémameglátás képességét, a helyes kérdésfeltevést, és meglátják a közös cselekvés előrevivő erejét. Pénzes Bélának ilyen tanárai voltak. Akkor, amikor a gyümölcsmolyok és más kártevő rovarfajok rajzásmegfigyelésére munkatársaival kidolgozták és bevezették a szabadalmi mintaoltalmat elnyert távcsapdát, amikor Rákóczy György Angliában élő gyermeksebész ötlete alapján, a meztelen csigák elleni védekezésre szabadalmaztatták módszerüket, majd az utóbbit felkínálták nemzeti hasznosításra, nem tett mást, mint tanárai példáját követte. A Kertészettudományi Kar Növényorvosi MSc Szak szakalapító tanáraként, az elmúlt 11 év tapasztalatai alapján, felelősséggel állítja, hogy lesznek követőink. A jó földbe vetett mag kicsírázik, előbb utóbb termést érlel, csak türelemmel és szeretettel kell hozzá közelíteni.

Társadalmi szerepvállalás: A megszerzett tudás átadása egy tanárember számára kötelesség. Annak tekintette akkor is, amikor az 1980-as évek elejétől több évtizeden keresztül a Kertészeti Egyetemen, a hazai zöldséghajtatás fellendítésére szervezett folyamatos szaktanácsadás keretében előadásokat tartott a termesztési körzetekben, idehaza és a Kárpát-medence magyarok lakta területein. Szaktanácsadóként zászlaján a szakértelem és függetlenség, mint jelszavak szerepeltek. Ez a vezérelve ma is, amikor az Agrárgazdasági Igazságügyi Szakértői Testület tagjaként szakértőnek rendelik ki, amikor a gyakorló kertészek bizalmukkal megtisztelik, és tanácsért hozzá fordulnak. Koránál fogva már azt is megmondhatja, ha valamit nem tud. Az Országos Tudományos Diákköri Tanács alelnökeként, az Agrártudományi Szakmai Bizottság elnökeként, a TDK-ért Alapítvány Kuratóriumának elnökeként segíti a tehetséggondozás mindnyájunk számára fontos, nemzeti ügyét. Innovációs tevékenysége mércéje a saját tanítványai sikere. Szerencsére sokan vannak. A Magyar Növényvédelmi Társaság Agrozoológiai Szakosztály elnökeként a növényvédelem gyakorlatában felmerült problémák megoldását, és a kutatási eredmények hasznosítását segíti. Az utóbbi szerepvállalásait társadalmi munkában látja el.

Szebegyinszki Georgina

Miután Szebegyinszki Georgina befejezte tanulmányait a Szent István Egyetemen közgazdászként, saját családi gazdaságukban kezdte megszerzett tudását kamatoztatni, amelyben már tanulmányai során folyamatosan tevékenykedett. 2012-ben a családfő egészségügyi állapotának romlása miatt teljes mértékben átvette a gazdaságot. Azóta saját kezűleg irányítja minden egyes szegmensének műveletét. Mintegy 850 hektáron végez szántóföldi növénytermesztést, amely mára a szolgáltatásokkal együtt meghaladja az 1000 hektárt. Fő növények a klasszikus vetésforgóban alkalmazott búza – kukorica – napraforgó – repce. Kiváló adottságú, 38-40 aranykorona értékű földeken gazdálkodnak, a termelés minden egyes műveletéhez többtagú, saját gépparkkal rendelkezik. A jövő évtől, szintén saját tulajdonú (jelenleg épülő) szárítóval is fog rendelkezni. Ez utóbbi két dologgal kapcsolatos beruházások már a fiatal gazda érdemei, mint ahogyan a föld jelenlegi hektárszáma, illetve a szolgáltatási tevékenység is. A hölgy nem mellékesen a gépek szerelmese. Gyakori - ha ideje engedi és egy-egy szituáció vagy munkaművelet szükségessé teszi -, hogy maga ül fel az óriási gépmonstrumokra. Termelésben elért eredményei, átlagai a térség viszonylatában is kimagaslóak, ami a rendkívüli odafigyelésen, és e területen is a magas fokú szakértelmen alapszik. Sikerének titka talán az itt foglaltakban rejlik, miszerint a közgazdász szakember mind az agronómia, mind a gépészeti oldalával tisztában van, ezért tudja annyira hangoltan végezni a gazdaságot. Megfelelő mértékű befektetések mellett saját maga által értékesített, kiváló minőségű előállított terményeivel folyamatos gyarapodást tud elérni gazdaságában. Számára a gazdálkodás nem csak életforma: ez az élete.

Társadalmi szerepvállalás: Különböző szervezett szakmai események jelentős meghívott tagja, fajtakísérleti és növény-egészségügyi tevékenysége sokrétű és eredményes. Gépészeti találkozók, kiállítások, gyárlátogatások előszeretettel választott vendége, mely nem csak személyiségének köszönhető, hanem számottevő szakmai hozzászólásának is a jövőre tekintve az eddigi felhasználások tapasztalatai alapján. Környékbeli és távoli termelők szívesek kérik ki véleményét, fogadják szakmai tanácsát. Helyi vadásztársaságok és gazdakörök tagja, de ha szükséges, önkormányzati tevékenységekben is szerepet vállal. Távlati célja mindezek zökkenőmentes együttműködése, mindezek kapcsán saját vállalkozásának és a környék mezőgazdaságának további sikeres működése és gyarapodása.

Forrás: azevagrarembere.hu, agrotrend.hu