Madagaszkári külügyminiszter-helyettesi delegáció a SZIE-n
Dr. Rafatrolaza Bary Emmanuel, a Madagaszkári Köztársaság külügyminiszter-helyettesének vezetésével udvariassági látogatásra delegáció érkezett az egyetemre március 28-án. A delegáció vezetőjét dr. Rabe Landry Olivier, a Madagaszkári Köztársaság elnökének speciális tanácsadója, Magyarország tiszteletbeli konzulja Madagaszkáron, Sojarison Tahiriniaina, a Madagaszkári Köztársaság Külügyminisztériumának Európai térségért felelős főosztályvezetője, valamint Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma Afrikai Főosztályának részéről Józsáné Szenáky Gyöngyi kísérte el.
A magas rangú delegáció látogatásának célja az volt, hogy megismerkedjenek az egyetem által kínált képzési programokkal az élelmiszertudomány, a gazdaság- és társadalomtudomány, a kertészettudomány, a mezőgazdaság- és környezettudomány valamint a tájépítészet és településtervezés területén. Intézményünk meglátogatására azért esett a választásuk, mert az országban két madagaszkári hallgató folytat tanulmányokat, egyikük a Kertészettudományi Karon FAO ösztöndíjjal, míg a másik a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karon Erasmus Mundus ösztöndíjjal.
A delegációt dr. Tőzsér János rektor, dr. Szabó István külkapcsolatkért felelős rektorhelyettes, dr. Felföldi József dékán, dr. Káposzta József dékán, dr. Hegedűs Attila dékán, dr. Zsarnovszky Attila tudományos- és innovációs dékánhelyettes, dr. Boromisza Zsombor oktatási dékánhelyettes, dr. Nagy Henrietta nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánhelyettes és dr. Tarr Zsuzsanna, a Nemzetközi és Külkapcsolati Iroda vezetője fogadta.
A megbeszélés az egyetemet bemutató prezentációval kezdődött, dr. Szabó István rektorhelyettes bemutatta az intézmény történetét, karait, az oktatási és kutatási profilt valamint a nemzetköziesítési eredményeket. Ezt követően a karok vezetői adtak ismertetést az általuk képviselt tudományterületekről, programokról és projektekről.
A találkozó egy jó hangulatú magyaros munkaebéddel zárult. Dr. Rafatrolaza Bary Emmanuel, aki politikai karrierje előtt Ukrajnában végzett állatorvosként, ígéretet tett rá, hogy intézményünket ajánlani fogja madagaszkári hasonló profilú felsőoktatási intézményeknek, hogy kölcsönös érdeklődés esetén együtt pályázhassanak mobilitási és kutatási forrásokra.
A mai Madagaszkári Köztársaság 1992 óta létezik hivatalosan, a világ 45. legnagyobb országa. 2011-ben az ország népessége becslések szerint közel 22 millió fő, és ennek majd 90 százaléka él kevesebb, mint napi két dollárból. Az országnak két hivatalos nyelve van, a lakosság túlnyomó többsége az ausztronéz nyelvcsaládba tartozó malgas nyelvet beszéli, a másik hivatalos nyelv a francia.
Madagaszkár szigete korán elvált minden más kontinenstől, a növény- és állatvilág teljes elszigeteltségben tudott fejlődni, ezért az itteni élővilág igen egyedi, az itt élő fajok 90 százaléka endemikus élőlénynek számít, azaz sehol máshol a Földön nem található meg. A kormány az ország ezen adottságára alapozva stratégiai fejlesztési célként tűzte ki az ökoturizmus, a mezőgazdaság és a nagyobb beruházások, mint például az oktatás és az egészségügy fejlesztését, valamint a nemzetközi kereskedelem körének szélesítését.