Makovecz Program - a Szent István Egyetem tájépítész hallgatói Marosvásárhelyen

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a magyar nyelvű képzést folytató külhoni és magyarországi felsőoktatási intézmények közötti együttműködés kialakítására hirdette meg a Makovecz Programot. Ennek egyik fő eleme a Hallgatói Ösztöndíjprogram, mely a magyar-magyar hallgatói mobilitás növelése érdekében a határon túli, magyar oktatási nyelvű képzéseket működtető felsőoktatási intézményekben tanulmányokat folytató külhoni magyar hallgatók, illetve a külhoni képzések iránt érdeklődő anyaországi hallgatók részére nyújt speciális támogatást.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem és a Szent István Egyetem között a 2016/2017-es tanév tavaszi félévében mindkét irányba elindult a hallgatói mobilitás.
Elsőként hat SZIE-s tájépítész hallgató utazott Marosvásárhelyre, akik négy tartalmas hetet töltöttek Székelyföldön. Bucséter Martin beszámolója.

A Makovecz-program keretében egy hónapot töltöttünk el Erdélyben, azon belül Marosvásárhelyen. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen tájépítészeti képzésen vettünk részt.
A kint töltött hétköznapok során a szakmánkhoz kapcsolódó órákat látogattunk, amiken igyekeztünk minél aktívabban részt venni. Ezeken az előadásokon többek között megismerkedhettünk a határon túli vidékfejlesztéssel, és számítógépes tervezési programokkal. Részt vettük kertészmérnökök számára meghirdetett „szőlőmetszési” gyakorlaton is. Kellemes napot töltünk egy festő környezetben lévő borászaton. Szakmai tevékenységünket projektmunkában is kifejtettük. Két csoportra osztva tanári kollégiumok növénykiültetését gondoltuk újra, majd prezentáltuk ottani oktatóknak.

Időrendi sorrendben haladva első héten Marosvásárhellyel ismerkedtünk meg. Az egyetem környezetének bemutatása után a város nevezetességeit is meglátogattuk. Jártunk az állatkertben, megnéztük a várat, a kultúrpalotát és a városházat, valamint egy segítőkész helyi oktató városnézést is szervezett számunkra. A második héten a hétköznapi óralátogatáson túl, hétvégén Parajdra látogattunk el. Itt a sóbányában lévő rekreációs központot tekintetük meg, ezt követően egy rövid túrát tettünk a környéken. Az ezt követő hétvégén Segesvárt tűztük ki úticélul. Segesváron a várat és a történelmi óvárost látogattuk meg. Rengetek élménnyel gazdagodtunk ezen a hétvégén is. Az utolsó és egyben a leginkább várt kirándulás következett a kint eltöltött 4. hétvégén. Gyergyószentmiklósra utaztunk, ahol egy éjszakát is eltöltöttünk. Miután megismerkedtünk a helyi nevezetességekkel, idegenvezetőnk segítségével vasárnap elutaztunk a Gyilkos-tóhoz. A környéken barlangásztunk majd megtekintettük a tavat. Az itteni túrát már 40 cm hóban tettük meg. A Békás-szoroshoz is ellátogattunk. Remek idegenvezetőnknek köszönhetően számos szakmai és személyes információval gazdagodtunk.
Bármerre is jártunk Erdélyben mindig igyekeztünk szakmai szemmel körbetekinteni. A programnak köszönhetően rengeteg személyes élménnyel gazdagodtunk és mindemellett szakmailag is fejlődhettünk, szaktudásunk gyarapodott. Biztos vagyok benne, hogy az erdélyi táj rendkívül sokszínű világára és a helyi emberek vendégszeretetére sokáig emlékezni fogunk.