Az új törvény hatása: főiskolai karokat vont össze a SZIE
A Szent István Egyetemen már megkezdték a strukturális átalakítást, amelyet az államilag támogatott hallgatói létszámkeret csökkentése indokolt: októbertől az egyetem két főiskolai karát, illetve három másik főiskolai karát összevonták. Solti László, az intézmény rektora szerint a drasztikus létszámcsökkentésre sem az intézmények, sem a felvételizők nem tudtak felkészülni.
A Szent István Egyetem évek óta Magyarország legjobb 10 felsőoktatási intézménye között szerepel. Az államilag támogatott hallgatói létszám jelentős csökkenése ugyanakkor a SZIE-t is súlyosan érinti, így a hallgatókért folyó versenyfutásból mi sem maradhatunk ki - mondta az intézmény rektora. Solti László rendkívül problematikusnak tartja az olyan nagymértékű csökkentés bevezetését, melynek során 53 ezerről hirtelen 34 ezerre apad az államilag finanszírozott képzésre felvehető hallgatók száma. Ez az intézkedés nemcsak drasztikus, de nagyon durva is, hiszen nem tudtak rá felkészülni sem a felvételizők, sem az intézmények - fejtette ki a rektor. Szerinte az sem megnyugtató, hogy arányaiban magasabb hallgatói létszámot kaptak a műszaki képzések. Hangsúlyozta: két héttel a jelentkezés előtt nem várható el, hogy aki eddig jogot vagy gazdaságtudományt szeretett volna tanulni, gyorsan "átprogramozva" magát műszaki képzésre jelentkezzen.
Az intézményvezető hozzátette, hogy miközben az is bizonytalan, hogy országos mértékben a 8 ezres műszaki képzésre felvehető hallgatói létszámot fel tudják-e tölteni, addig a SZIE-nek remélhetőleg nem okoz majd gondot ez az intézkedés. Az intézményben már korábban megkezdték a csökkenő létszámkeret és az új felsőoktatási törvény indokolta strukturális átalakítást: tavaly októbertől az egyetem két főiskolai karát, illetve három másik főiskolai karát összevonták. Így a SZIE most a korábbi tíz kar helyett hét karral rendelkezik - közülük négy egyetemi és három főiskolai. Solti László szerint nem zárható ki, hogy a létszámkerettől, illetve finanszírozástól függően további összevonások is szükségessé válhatnak.
Az új felsőoktatási törvényben foglalt szigorítások mellett nemcsak a hallgatók létszámában várható csökkentés: az intézményeknek átlagosan 20 százalékos támogatás-elvonást kell elszenvedniük, erre rakódik a létszám-csökkentés okozta kiesés, valamint az innovációs járulék és szakképzési hozzájárulás központosítása - utóbbiról ma még azt sem lehet tudni, hogy következő évben mekkora összeg pályázható vissza belőle.
A normatív finanszírozás több mint 20 százalékos csökkenését egyfelől kiadási oldalról próbáljuk ellensúlyozni úgy, hogy az eddiginél sokkal szigorúbb gazdálkodásra kényszerülünk olyan témaszintű korlát bevezetésével, amely nem engedi, hogy bármely kar, vagy intézet túlköltekezzen - magyarázta Solti László. A rektor kifejtette: ha valamelyik egység tartósan veszteségesen működik, szembe kell néznie azzal, hogy - megfelelő türelmi és szolidaritási idő elteltével - a következő strukturális átalakítás elszenvedője ő lesz. A tartalékok kimerülésével ugyanis nem lehet veszteséges karokat vagy szakokat a többiek pénzéből hosszú távon életben tartani. Solti László szerint a főállású oktatók köréből egyelőre nem terveznek leépítést, hiszen ez az intézmény akkreditációját veszélyeztetné, de megpróbálják a külső óraadók létszámát csökkenteni, és amit lehet, belső humán erőforrásból megoldani. Át kell gondolni a nem főállású (részfoglalkozású és a nyugdíjas) alkalmazottak továbbfoglalkoztatását és amennyiben elkerülhetetlen, először ezeket fogják megszüntetni. Nem szeretnénk a főállású létszámot csökkenteni, ugyanakkor, ha rákényszerülünk, ez is elképzelhető. Ezt azonban az utolsó pillanatig szeretném megelőzni - tette hozzá a rektor.
Az államilag támogatott helyek csökkentése a vidéki intézményeket sújtja a leginkább - olvasható a hirado.hu-n. Sajtóértesülések szerint megszűnik az államilag támogatott közgazdász-képzés a Szolnoki Főiskolán - egyetlen közgazdászhallgató sem kap majd állami támogatást, miközben az intézményben a nagyobb arányt ők teszik ki. A változás kedvezőtlen az intézményre nézve, ugyanakkor nem veszélyezteti a jövőbeli működését - nyilatkozta a Kossuth Rádiónak a csökkentéssel kapcsolatban a főiskola rektora, Túróczi Imre.
A Szolnoki Főiskolával ellentétben kivételes helyzetben van a győri Széchenyi István Egyetem, amely a tavalyinál mintegy harminc százalékkal több államilag támogatott hallgatót vehet fel idén - így az informatikai és műszaki területen minden olyan hallgatót fel tudnak venni, aki "megfelelően felkészült" - mondta Szekeres Tamás, az egyetem rektora.
A SZIE rektora szerint, mivel az intézmény képzéseire való felvételi létszám évek óta konstans, a magas jelentkezési arányt az új keretszámok bevezetése után is tartani fogják. Solti László elmondta: a SZIE-t a minőségi oktatásért, a hazai felsőoktatási intézmények rangsorában elfoglalt előkelő helyéért, az általa nyújtott versenyképes diplomáért és széles képzési palettája miatt érdemes választaniuk a felvételizőknek. Az egyetem által nyújtott állatorvos-tudományi képzés évtizedek óta a legkeresettebb szakok között van.
2012-01-25
(www.edupress.hu)