SZIE-KSH együttműködés
2012. február 06.
Oktatási és kutatási tevékenységének fejlesztése érdekében a Szent István Egyetem (SZIE) kihelyezett tanszéket alapított a Központi Statisztikai Hivatalban (KSH). Az erről szóló megállapodást dr. Vukovich Gabriella, a KSH elnöke és dr. Solti László, a SZIE rektora ma írták alá Gödöllőn.
Az eseményről kiadott sajtóközlemény szerint a Szent István Egyetem karain nem ismeretlen az együttműködésnek ez a formája, hiszen évek óta komoly törekvések segítik elő a hallgatók gyakorlati ismereteinek egyetemi kereteken belüli megszerzését. A gödöllői központú egyetem és a KSH közötti kapcsolat nem újkeletű, az átjárás a két intézmény között már régebben kialakult, és mindig kétoldalú volt. Pár éve még az osztatlan képzés keretében a pénzügy szakirányos gazdasági agrármérnök hallgatók kötelező „B” tárgyként hallgatták azt a gazdaságstatisztikai kurzust, ahol az előadások többségét a KSH munkatársai tartották.
Most, a tanszékalapítással, a KSH munkatársai újra bekapcsolódnak a kihelyezett tanszék munkájába, és az oktatásban való részvételükkel elősegítik, hogy az alap- és a mesterszakos hallgatók a KSH révén bővíthessék szakmai ismereteiket. Az egyetem célul tűzte ki, hogy olyan szakirányokon, amiken ez indokolható, a hetedik féléves gyakorlatot a KSH szervezetében, szakmai munkával töltsék el diákjai.
Különös aktualitást ad az együttműködés aláírásának, hogy a nyilvánosságra került felsőoktatási keretszámokból kiderült, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar államilag támogatott alapszakos férőhelyei közül mind a tíz a gazdaságelemző alapszakhoz kötődik. Ezeknek a diákoknak kifejezetten nagy kihívást jelenthet, hogy gyakorlati idejük alatt a KSH kihelyezett tanszékén sajátítsák el a szakmai eljárásokat.
A gyakorlatiasabb közgazdászképzésben való részvételt a KSH elnöke is pártolja. Az együttműködési megállapodás aláírását követően Vukovich Gabriella elmondta, hogy a statisztikai kultúra fejlesztése, valamint az adattudatosabb vezetés a gazdálkodás eredményességére is kedvezően hat.