Nemzetközi hallgatók tanévnyitója

A Szent István Egyetem (SZIE) nemzetközi hallgatóinak 2015/2016-os hivatalos tanévnyitó ünnepségét szeptember 29-én tartották Gödöllőn, a földszinti Rektori Díszteremben.

Ebben a tanévben 89 országból érkezik közel 1400 nemzetközi hallgató a SZIE-re, akik a különböző ösztöndíj-lehetőségeknek köszönhetően rész-, illetve teljes képzésben vehetnek részt alap, mester és doktori szinten. Az Európán kívüli küldő országok között megtalálható - a teljesség igénye nélkül - Brazília, India, Nigéria, Irak, Fidzsi-szigetek, Algéria, Gambia, Kongó, Kenya, Ruanda, Botswana, Üzbegisztán, Japán és Dél-Korea.

Az ünnepséget dr. Tőzsér János rektor nyitotta meg. Beszédében hangsúlyozta, hogy a régióban egyedülállóan széles agrárképzési és kutatási portfólióval rendelkező felsőoktatási intézmény jöhet létre a SZIE-n a Budapesti Corvinus Egyetem három, agrárképzést folytató karának integrációjával. Hallgatóink egész életükre meghatározó ismereteket, kapcsolatokat, élményeket szerezhetnek és olyan tudást, amellyel boldogulhatnak a világ minden pontján.

Ezt követően dr. Szabó István, a nemzetközi kapcsolatok igazgatója tartott előadást az egyetem angol nyelvű képzéseinek jelentőségéről és bemutatta a legjelentősebb ösztöndíj-programokat: a Tudomány Határok Nélkül brazil állami ösztöndíjat, a Stipendium Hungaricum magyar állami ösztöndíjat, a FAO és a Földművelésügyi Minisztérium közös finanszírozású ösztöndíját, az Erasmus+ és Erasmus Mundus programokat, valamint a CEEPUS csereprogramot.

Az ünnepségre meghívást kapott Brazília, India és Nigéria nagykövete is, mivel ezen országok küldték a legtöbb hallgatót a SZIE-re az Európán kívüli térségből és az adott kontinensről. Őexcellenciája Valter Pecly Moreira, Brazília nagykövete, őexcellenciája Rahul Chhabra, India nagykövete, valamint őexcellenciája Muhammadu Sani Yunusa Nigéria ideiglenes ügyvivője, előadásaikban köszöntötték az ünnepély résztvevőit, majd a felsőoktatás és a nemzetközi kapcsolatok jelentőségét emelték ki. Végül az országaikból érkezett hallgatóikat bátorították arra, hogy lehetőségeiket aktívan használják ki, illetve hogy az elsajátítottakat hatékonyan hasznosítsák.

Tóth Katalin, a Földművelésügyi Minisztérium nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkára elmondta, a tárca által finanszírozott ösztöndíjprogram 2007-ben indult, és a fejlődő országokból érkező hallgatók magyarországi agrárképzését támogatja. Az ösztöndíjas támogatást a minisztérium azért tartja kiemelt fontosságúnak, mert meggyőződése, hogy alacsony jövedelmű, élelmiszerhiányos országok részére a támogatás leghatékonyabban a tudás átadásával történhet.

Dobos Gábor, a Tempus Közalapítvány Stipendium Hungaricum csoportvezetője elmondta, hogy a program keretében idén már több mint 2000, a világ 37 országából érkező nemzetközi hallgató kezdhette meg tanulmányait Magyarországon.

A hallgatók képviseletében Alieu Gibba, a Gazdálkodás és Szervezéstudományok Doktori Iskola hallgatója szólt a résztvevőkhöz. Többször is hangsúlyozta a hallgatók tanulmányi eredményeinek jelentőségét, hiszen mint mondta: „Az egyetem veletek kezdődik.”

Az esemény zárásaként a vendégek fogadáson vehettek részt, ahol mindenki számára lehetőség nyílt, hogy az előadókkal kötetlenül beszélgessen.

A programot a „Gödöllei legények” énekcsokra, Benedek Krisztina és Pertis Szabolcs népi hangszerekkel kísért előadása színesítette.

A Szent István Egyetem nemzetköziesítési stratégiájában a nemzetközi hallgatók integrációjának elősegítése kiemelt helyet foglal el, ehhez nyújt segítséget az a kulturális eseménysorozat, amelynek a tanévnyitó is részét képezte. A következő rendezvényre, egy  nemzetközi vacsorára, október 8-án kerül sor az Erasmus Student Network szervezésében.