Nemzetközi talajismereti képzés és verseny
Nemzetközi talajismereti képzés és verseny zajlik szeptember első hetében a Szent István Egyetem szervezésében. A nagyszabású rendezvényre valamennyi lakott kontinensről, összesen huszonnyolc országból, közel száz fő érkezett – versenyző csapatok, kísérő oktatók, és egyéni résztvevők.
Az ENSZ 68. közgyűlése 2015-öt a Talajok Nemzetközi Évének nyilvánította. Ennek legfontosabb célja széles körben felhívni a figyelmet a talajok változatos és meghatározó szerepére az élelmiszertermelésben, a víz tárolásában, a szén megkötésében, a biológiai sokféleség megőrzésében, és a klímaváltozás hatásainak mérséklésében.
A Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kara is részt vesz a nemzetközi év rendezvényeinek szervezésében. Ezen a héten kedden és szerdán délelőtt a gödöllői kampuszon elméleti képzést tartanak, majd délután az egyetemi tangazdaságok területén gyakorlati oktatással bővítik tovább a résztvevők ismereteit.
Szeptember 3-án és 4-én Martonvásáron, Atkáron és Karcagon terepi tréning keretein belül talajszelvényeknél folytatódnak a képzések; a versenyre és az eredményhirdetésre pedig szeptember 5-én Nádudvaron kerül sor, ahol a versenyzők összemérhetik tudásukat a talajtulajdonságok és talajtípusok felismerésében, és azoknak a talajhasználat szempontjából jelentős értelmezésében, értékelésében.
Az esemény megnyitóján Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) parlamenti államtitkára köszöntötte a megjelenteket. Beszédében kiemelte, hogy a talaj pótolhatatlan természeti erőforrás, alapjaiban határozza meg az emberiség jövőjét. Az FM az év során háttérintézményeivel közösen, több helyszínen, számos nagyszabású rendezvénnyel hívta fel figyelmet a talajok fontosságára.
A talajismereti versenyen három csapat az FM támogatásával indul, ők az agrártárca által finanszírozott FM-FAO ösztöndíjas program másodéves hallgatói. Az FM támogatásával érkezett a versenyre 3 korábban végzett ösztöndíjas is.
A megnyitón Nagy István bejelentette, hogy hazánk és az ösztöndíjas programban résztvevő fejlődő országok közötti kapcsolatok elmélyítése érdekében az FM létrehozta az FM-FAO Alumni Klubot a Magyarországon tanulmányaikat végzett és hazájukba visszatért hallgatókra építve. Az FM az ösztöndíjas program keretében eddig több mint 230 hallgatónak adományozott ösztöndíjat és iskolázta be magyar agrár-felsőoktatási intézményekbe.
Magyarországon nagy hagyományai vannak a fejlődő országokból érkező hallgatók egyetemi képzésének. Ezen fiatal szakemberek képzése során kiépített szakmai-diplomáciai kapcsolatok nagyon fontosak hazánk számára. A magyarországi felsőfokú képzésben szerzett diplomát és sok esetben kiváló magyar nyelvtudást több, az érintett országokban jelenleg magas pozíciót betöltő állami és szakmai vezető.
Balázs Gusztáv felvételei