ÖKOMAMA – a kisgyermekes édesanyák szolgálatában

2012 őszétől 9 hónapos felnőttképzésen vesz részt 60 GYES-en, GYED-en lévő anyuka. Ez a Magyarországon még új és egyedülálló képzés a Szent István Egyetem Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karának közreműködésével jött létre és széleskörű tudást nyújt az ökoturisztikai és ökogazdálkodási témáról és az ahhoz kapcsolódó kiegészítő ismeretekről. A projektben résztvevő partnerek célja, hogy minél több helyi és térségi munkaadó tudjon a képzésről és számolhasson az itt képzett szakemberekkel toborzásaik során. Erről az Új Széchenyi Terv részeként Európai Uniós támogatással létrejött ÖKOMAMA elnevezésű projektről tartottak fórumot, interaktív beszélgetéssel összekötve május 8-án, a Szent István Egyetem B Kollégiumában.

A fórum megnyitója során dr. Gyuricza Csaba, a SZIE Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar dékánja elmondta, hogy a kar a projekt keretében azokat az anyákat fogadja, akik gyermekük nevelése mellett szeretnének kamatoztatható tudást szerezni. Hozzátette: ez azért is aktuális, mert három év alatt, mire a kicsi óvodába mehet, a termeléshez szükséges ismeretek is megújításra szorulnak. Tóth Tibor, Gödöllő alpolgármestere szerint motiválni kell a GYES-en, GYED-en lévőket és a munkavállalókat az atipikus foglalkoztatási formák megismerésére – ehhez a gödöllői önkormányzat is minden segítséget megad.
Az atipikus foglalkoztatási formák széles köréről Horváth-Karip Krisztina, az ÖKOMAMA projekt menedzsere tartott előadást, mely során bemutatta a három legjelentősebb és leginkább alkalmazható foglalkoztatási formát. Elmondta, hogy a részmunkaidős foglalkoztatás talán a legnépszerűbb forma ma Magyarországon, hiszen a munkavégzés lehet napi 1, 4 vagy 6 órás, mely mellé a munkáltató járulékfizetési kedvezményeket is kap, illetve a munkavállaló szabadnapjai számának számítási módszerét is pontosította. Hazánkban második helyen a távmunka áll, melyhez a munkáltató részéről anyavállalati támogatás is szükséges. Felhívta a figyelmet arra, hogy ugyan sokak számára nagy lehetőségeket rejt a távmunka, de nem mindenki alkalmas erre a formára. Harmadik helyen egy Magyarországon még kevésbé ismert, de már az UPC Magyarország Kft-nél alkalmazott formát is bemutatott, melyet leginkább az USA-ban alkalmaznak. Ez az úgynevezett munkakörmegosztás, más néven job share. E forma jellemzője, hogy 2 vagy több (szellemi) munkavállalóval kötnek egy szerződést. Így ha az egyik fél betegszabadságra megy, a másiknak kell helyettesítenie, de a munkaidő is a két félre együttesen vonatkozik. Amerikában kimutatták, hogy ez a forma hatékonyabb, mint a teljes munkaidős foglalkoztatás, mivel így sokkal jobban tudnak a munkavállalók egy-egy problémára, feladatra koncentrálni.
A fórumon részt vett a UPC Magyarország Kft. HR igazgatója, Friedl Zsuzsanna is, aki bemutatta, hogyan lett a UPC Kft. családbarát és kismamabarát vállalat.
Szabó Zsuzsanna, a Pest Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központja Gödöllői Járási Hivatal Munkaügyi Kirendeltségének vezetője A foglalkoztatást elősegítő formák a munkáltatók részére címmel tartott előadást, mely során elmondta, hogy nagyon fontos a felkészülési időszak a kismamák számára még a GYES, GYED időszaka alatt, hiszen ez segíthet nekik visszajutni a munkaerőpiacra. Ezen felül fontosnak tartja, hogy megfelelő segítséget kapjanak a kismamák a számukra megfelelő foglalkoztatási forma kiválasztásában, melyhez a gödöllői kirendeltségen minden hónap utolsó péntekén rendelkezésre bocsátanak egy ablakot, mellyel így hozzá tudnak járulni az ÖKOMAMA projekthez.
A fórum szakmai beszélgetésének résztvevői a közönség bevonásával osztották meg a témához kapcsolódó gondolataikat.