Tanévnyitó ünnepség az Állatorvos-tudományi Karon
Az Állatorvos-tudományi Kar 227. tanévét nyitotta meg augusztus 30-án Budapesten az István utcai kampusz aulájában dr. Sótonyi Péter dékán. A 110 magyar hallgató mellett 120 külföldi fiatal kezdte meg német és ugyancsak 120 nemzetközi diák angol nyelven állatorvosi tanulmányait. Utóbbiak 39 országból érkeztek. A biológus alapszakra 26, a mesterszakra 15 gólyát vettek fel. Az eseményen jubileumi diplomákat is átadtak.
A kari tanévnyitón megjelenteket, így dr. Kardeván Endre országos főállatorvost, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkárát, dr. Gönczi Gábor főállatorvost, a Magyar Állatorvosi Kamara elnökét, Vattamány Zsoltot, Erzsébetváros Önkormányzatának polgármesterét, dr. Tőzsér János egyetemi tanárt, a Szent István Egyetem ideiglenes intézményvezetőjét és dr. Tóth Tamás egyetemi docenst, oktatási rektorhelyettest az ünnepséget levezető dr. Farkas Róbert egyetemi tanár, oktatási dékánhelyettes köszöntötte.
- Az Európában egyedülálló módon, három nyelven: magyarul, angolul és németül oktató Állatorvos-tudományi Kar a Szent István Egyetem egyik legrégibb és vitathatatlanul hazai és nemzetközi viszonylatban is meghatározó kara, amely kiválóan képzett oktató-, kutató- gárdával rendelkezik – mondta tanévnyitó beszédében dr. Sótonyi Péter. - Az állatorvosi diploma hagyományosan magas színvonalat képvisel, jó hírét az idegennyelvű képzésben végzett állatorvosok is öregbítik szerte a világban. Nemzetközileg is figyelemre méltó, hogy az Európai Állatorvos-képző Intézmények Szövetsége által lezárt akkreditáció már két esetben állapította meg, hogy oktatásunk megfelel az Európai Unió irányelveinek. Bízunk benne, hogy a 2014-ben esedékes akkreditáció során a két lépcsőssé váló értékelésben is a teljes akkreditációt elnyerhetjük.
Oktatásunk fejlesztése szempontjából kiemelkedő jelentőségű, hogy a kormányzat az állatorvos-képzés időtartamát egy félévvel meghosszabbította, így ezzel a tizenegyedik félévvel nagyobb súlyt kapott a szakmai gyakorlati képzés. Ugyanakkor nem adjuk fel a hat éves képzésre vonatkozó elképzeléseinket. Az élelmiszerbiztonság legfőbb letéteményese a hazai Állatorvosi Kar, amelynek minőségét megőrizni, sőt az új kihívásokhoz igazodva tovább növelni csak a képzés meghosszabbításával tudjuk.
Graduális állatorvos-képzésünk lényeges eleme az idegen nyelven folyó képzés. Ezúttal is köszönjük az itt körünkben is megjelent dr. Kovács Ferenc akadémikusnak, egyetemünk volt rektorának bölcs előrelátását, hogy 25 évvel ezelőtt szorgalmazta a németnyelvű képzés beindítását. Ma a német és angol nyelven folyó oktatás a kar presztízse és anyagi érdekei szempontjából is eredményes és sikeres tevékenység. A jelentős anyagi hasznon túl szellemi pezsgést indukált, megismertük más országok diákjainak mentalitását, és a magyar hallgatók számára is egy színes, nemzetközi világ nyílt meg. Célunk a hallgatószám stabilizálása, a minőségi követelmények nagyon szigorú betartása mellett.
Sajnálatos, hogy a régi, osztatlan zoológus-képzés a bolognai rendszerre való áttérés áldozatává vált. Ennek ellenére, a hasonló hazai szakok közül is kimagasló biológus képzésünk sikeres és népszerű. Nemcsak a legmagasabb felvételi pontszám, hanem a végzettek jó elhelyezkedése, illetve kutatási eredményei is jellemzik biológia oktatásunkat. Ugyanakkor, az új oktatási törvény adta lehetőségek keretein belül megfontolandó a hazai felsőoktatás e különleges színfoltjának, a zoológus-képzésnek a helyreállítása.
A kar tevékenységének meghatározó, az oktatással egyenrangú fontosságú területe a tudományos kutatás. Mivel az Állatorvos-tudományi Kar kutatási teljesítménye, a hagyományaiból adódóan, jóval az átlag felett van, karunk szerepe és felelőssége ezen a téren felértékelődött, amit az is jelez, hogy a 2013-2016 közötti időszakra a Kormányzat „kutató karrá” minősítette Karunkat, amely kitüntetés értékét növeli, hogy országosan – a több mint 160 egyetemi és főiskolai fakultás közül mindössze négy kart – érdemesítettek erre.
A kar dékánja szervezeti változtatásokról is beszámolt. Kettéválasztották az üllői Nagyállat Klinikát: Lógyógyászati Tanszék és Klinikára valamint Haszonállat-gyógyászati Tanszék és Klinikára. Január 1-től önálló tanszéki státuszt kap az Egzotikus Állat- és Vadegészségügyi Tanszék illetve a Kórélettani és Onkológiai Tanszék.
A nehéz gazdasági körülmények között is büszkén számolt be a kampusz területén egy év alatt történt fejlesztésekről: felújították az Anatómia és a Patológia épületét, a Kémia és Élettan Tanszékeket, a kar István utcai bejáratát: a portát, a telefonközpontot. Új korszerű állatház, valamint központi mosdó került kialakításra. Megkezdődött a parkosítás, az utak és parkolók térkövezése, burkolatcseréje. A tanszékek számára nagy értékben tettek lehetővé műszerbeszerzést. A beruházások teljesen önerőből, saját bevételeik terhére történtek.
Az első éves állatorvos és biológus hallgatókhoz szólva dr. Sótonyi Péter az Állatorvosi Főiskola rektori teendőit 32 éven át ellátó Hutyra Ferenc száz évvel ezelőtt 1913. szeptember 11-én elhangzott tanévnyitó beszédét idézte:
„Bízvást feltételezem, hogy a választott pályára való hivatottság, és ami ennek a lényege, a természettudományokkal való foglalkozás iránti vonzalom hozta Önöket körünkbe. Arra kérjük Önöket, kövessék bizalommal útmutatásainkat, s el nem forgácsolva idejüket fogjanak késedelem nélkül munkához.”
A jubilálók nevében dr. Kutas Ferenc professzor emeritus, gyémántdiplomás állatorvos szólt, majd dr. Kardeván Endre államtitkár köszöntötte a tanévnyitón megjelenteket.
- Magyarországon az állategészségügy 1888-óta őrködik élelmiszereink biztonsága felett. Büszkék vagyunk arra, hogy az akkor létrehozott hálózat immár 125 éve töretlenül látja el ezt a feladatot. Ma, amikor világszerte egyre inkább felértékelődik az élelmiszerbiztonság, az állatorvosok tudására óriási szükség van – mutatott rá az országos főállatorvos. - A hagyományosan alapos magyar hatósági munkának köszönhetően ma már az olyan érzékeny piacok is szívesen vásárolnak kiváló minőségű hazai élelmiszereket, mint például a japán, amerikai, vagy éppen az orosz.
Dr. Kardeván Endre kiemelte, a jubileumi diplomások szakmai felkészültségének, emberi tartásának is köszönhető, hogy állatorvosnak lenni a XXI. században is megbecsült hivatásnak számít Magyarországon.
- Idei kormánymegállapodások eredményeként 2014-től számos oroszországi és vietnami hallgató kap arra lehetőséget, hogy tanulmányait Magyarországon folytassa. Ezzel párhuzamosan a magyar hallgatók számára is lehetőség nyílik arra, hogy tudásukat, szakmai kapcsolataikat ösztöndíjasként az európai egyetemek mellett az új partnerországok intézményeiben is tovább gyarapíthassák - mondta befejezésül az államtitkár.
A tanévnyitó ünnepségen a Dr. Márkus György Alapítvány fődíját dr. Arany-Tóth Attila dolgozata nyerte. A pályamunka címe: A kontrasztanyag volumenterhelésének hatása a subarachnoidealis tér nyomásviszonyaira mielografia során kutyákban.
A Dr. Hajdu Gusztáv alapítvány díját a 2012/2013. tanévben elért tanulmányi eredményük alapján Csizmadia Ádám II. évfolyamos, Sági Krisztina III. évfolyamos, Csavojetz Anna IV. évfolyamos és Horváth Pálma V. évfolyamos hallgatók kapták.
A Dr. Halász Sándor Alapítvány 2013. évi díját Albrecht Vivien a klinikán végzett kiemelkedő munkája és a tanulmányi eredménye alapján kapta.
A Dr. Komáromy János állatsebészeti alapítvány díját ebben az évben Bogár Péter V. évfolyamos hallgató nyerte el.