Lepsényi István államtitkár látogatása Gödöllőn

Lepsényi István, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztésért és -szabályozásért felelős államtitkára látogatott a Szent István Egyetem gödöllői központjába április 9-én. A vendéget dr. Tőzsér János rektor köszöntötte. Az államtitkár ismertetést adott az Irinyi-tervről, majd az egyetem és a karok tevékenységéről szóló tájékoztatókat hallgatott meg. Lepsényi István ezután felkereste a Gépészmérnöki Kar laboratóriumait és Mérnökinformatikai Központját, ahol dr. Szabó István nemzetközi és külkapcsolati rektorhelyettes kalauzolta. A találkozón részt vett Figler Kálmán kancellár, Magyar Ferenc stratégiai és koordinációs főigazgató és dr. Helyes Lajos mb. tudományos rektorhelyettes.  

Az iparnak stabilizáló szerepe van a gazdaságban. Ezért is tűzte ki célul a kormányzat azt, hogy az ipar GDP-hez való hozzájárulásának arányát a jelenlegi 24 százalékról 30 százalékra emelje, úgy hogy a többi ágazat teljesítménye ne csökkenjen. Az Európai Unióban az ipar mai részesedése 16 százalék, ezt 20 százalékra kívánják emelni. Németországban 25 százalékos az ipar hozzájárulása a GDP-hez. Japánban és az USA-ban pedig még nagyobb, hangsúlyozta az államtitkár.   

A honi ipar húzóereje a járműgyártás, amelynek a termelése tavaly 16 százalékkal nőtt. A feldolgozóipar teljesítményének a felét az autógyártás adja. De nem szabad ilyen arányú kitettséget meghagyni, mert a kínai visszaesés és a Volkswagen problémái érzékenyen érintik a termelést. 

Az újraiparosítást célul kitűző terv hazai tudásbázisra épülő, komparatív előnyökkel rendelkező innovatív területek fejlesztését szorgalmazza.

Az államtitkár a gazdaság digitalizációját az ipar negyedik forradalmaként határozta meg, amit óriási adathálózatok, robotok, a 3D-s nyomtatás elterjedése jellemez.

Az Irinyi-terv kiemelt ágazatként kezeli a járműgyártást, a speciális – egyedi – gépgyártást, amivel például Paks 2-t lehet kiszolgálni, az élelmiszeripart, az egészségipart, a zöld technológiákat, az infokommunikációs ipart valamint a honvédelmi ipart.

A célok eléréséhez szemléletváltás szükséges. Megfelelő oktatás és kutatás nélkül nem lehet megvalósítani az újraiparosítást. Emellett innovatív környezet, körkörös – hulladék nélküli – gazdaság is feltétele a sikernek. Forrásként európai uniós pénzek célirányos felhasználását említette. A kormányzat  jó ötleteket vár a tudománytól, a felsőoktatástól.

A következőkben dr. Tőzsér János rektor, Hegyesné dr. Vecseri Beáta Erzsébet, az Élelmiszertudományi Kar dékánja, dr. Ugrósdy György, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar dékánhelyettese, Zámboriné dr. Németh Éva a Kertészettudományi Kar Gyógy- és Aromanövények Tanszékének vezetője, dr. Szabó István rektorhelyettes, dr. Palkovics László, a Budai Campus mb. rektorhelyettese, dr. Posta Katalin, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar dékánja valamint dr. Kozári József, a Szaktanácsadási és Továbbképzési Központ vezetője tartott ismertetést az egyetem Irinyi-tervhez kapcsolható tevékenységeiről.     

Balázs Gusztáv felvételei