HAL-LES Csopakon

Idén először minden építészeti, belsőépítészeti, és tájépítészeti képzést indító egyetem közösen dolgozott a Csopakon, a Balatoni Hekk workshop hetén. A Hello Wood által szervezett programon a résztvevő hallgatók alkottak mazsolaszárítót, kertmozi falat, rózsaszín óriás hekket, felhőt és hal-lest is. 

Negyedik alkalommal rendezte meg Csopakon a Hello Wood a Balatoni Hekk névre keresztelt építészeti workshop-hetet. Az idei tábor újító volt, hiszen először fordult elő hazánkban, hogy egy település fejlesztésének érdekében minden építészeti-, belsőépítészeti- és tájépítészeti képzést indító egyetem közösen dolgozott. Csopakon egy héten keresztül olyan építészeti projektek, installációk születtek meg, melyek a tervek szerint hosszú évekig szolgálják majd a helyi lakosok és a Csopakra látogató turisták igényeit, valamint vizuálisan fejlesztik és gazdagítják a település képét. A szervezők a helyszíneket az Önkormányzattal közösen választották ki, az egyes funkciókkal kapcsolatban pedig a területek használóival egyeztettek. Az elkészült munkák között akad útmenti mazsolaszárító, kertmozi-fal, erdei Fibonacci-spirál, sőt még egy mozdonykergető óriáshekk is. A Hello Wood célja az, hogy a magyar építészeti egyetemekkel megrendezett tábor a következő években más településeken is meg tudjon valósulni, ahol az építészhallgatók a helyi önkormányzatokkal együttműködve fejleszthetik az adott falu vagy éppen város környezetét. Idén először a zsűri által kiválasztott győztes csapat - a Szent István Egyetem Tájépítészeti és Településtervezési Kara - díjat is kapott a legjobb installációért: 500 ezer Forint értékű faanyagot és 500 ezer Forint pénzdíjazást.

A zsűri egyöntetű véleménye alapján a csopaki strandon megépített HAL-LES lett az abszolút nyertes. A tájépítész és településmérnök hallgatók kilenc fős csapatát Zelenák Fruzsina tanársegéd (Kert- és Szabadtértervezési Tanszék) és Valkai Csaba adjunktus (Településépítészeti Tanszék) vezették. Az installáció a strandolásra használt nyílt partszakasz és a horgászok által birtokba vett sűrű nádas határterületén épült fel. Összekötő és elválasztó, már messziről jól látható, a zöldből fehéren világító tájelem és a természetes part szépségét, hangulatát láttató, megállásra, nézelődésre késztető építészeti alkotás, melynek különleges hármas réteges szerkezete önmagában is izgalmas látványt nyújt.

Gratulálunk a Tájépítészeti és Településtervezési Kar alkotócsapatának, oktatóknak és hallgatóknak egyaránt.

Forrás: http://epiteszforum.hu/kilenc-egyetem-egy-helyen-balatoni-hekk-2016