Gyászhír - elhunyt Dr. Széky Pál

Szomorúan tudatjuk, hogy 92 éves korában, hosszú betegség után elhunyt dr. Széky Pál ny. egyetemi docens, aki a SZIE Állattani és Állatökológiai Tanszékének volt oktatója.

Széky Pál 1924. július 29-én született Pécsett. Elemi és középiskolai tanulmányait is itt végezte. Egyetemi pályafutását a Budapesti Agrártudományi Egyetemen kezdte, amely intézmény 1959-ben Gödöllői Agrártudományi Egyetemmé alakult. Itt járta be az egyetemi oktatók ranglétráját, míg több mint három évtizedes oktató-nevelő és tudományos kutató munka után, 1982-ben docensként vonult nyugdíjba.

A képzés szinte minden lépcsőfokába bekapcsolódott, tartott egyetemi előkészítő tanfolyamokat, részt vett a szakmunkás képzésben, valamint az egyetemi nappalos, levelező és a szakmérnöki képzés több formájában. Mindezen területeken jegyzetek, tankönyvek és szakkönyvek jelzik munkásságát. Egyetemi jegyzeteinek és tankönyveinek száma 24. Kiemelendő ezek közül az „Állattan” című tankönyv, mely a hazai agráregyetemeken oktatott állattani ismereteknek kötelező tananyagát tartalmazta, több fejezetét ő írta. Hosszú éveken át nevelőtanári megbízása is volt. Következetes, szigorú, de korrekt, igazságos és segítőkész oktatóként ismerhették meg a hallgatók.

Kutatómunkája során kezdetben halhaematológiai vizsgálatokban vett részt, majd később a halak növekedésvizsgálatával foglalkozott. Egyetemi doktori címét 1961-ben e témában védte meg. 1962-től ragadozó kisemlősök alakváltozásainak (morfogenezis) törvényszerűségeit kutatta. Ilyen témájú eredményei alapján 1972-ben elnyerte a biológiai tudományok kandidátusa tudományos fokozatot. Kutatómunkájához kapcsolódóan igen értékes koponya és csontvázanyagot, valamint röntgenfelvételeket gyűjtött össze, illetve készített. Komoly szerepe volt Gödöllő környékének zoológiai feltárásában.

Tudománynépszerűsítő tevékenysége kiemelkedő. Összesen 232(!) népszerűsítő cikket közölt, elsősorban a Természet világa, a Búvár, az Élet és Tudomány, a Halászat, a Magyar Horgász és a Nimród folyóiratokban.

Tevékenyen részt vett a szakmai közéletben. Tagja volt a Pedagógus Társaságnak, a Tudományos Ismeretterjesztő Társaságnak, a Magyar Biológiai Társaságnak. Munkatársa lett a Természet Világa szerkesztő bizottságának. Az Egyetem és a Kar munkájában is fontos pozíciókat töltött be. Több bizottságban dolgozott és egy időben tagja volt az Egyetemi Tanácsnak is. 1978-ban a Mezőgazdaságtudományi Karon három évre kutatási dékánhelyettesi megbízást kapott. Egyetemi munkájának elismeréseként 1958-ban és 1976-ban a „Mezőgazdaság kiváló dolgozója” címet, 1982-ben a „Kiváló munkáért” miniszteri kitüntetést kapta meg.

Széky Pál elhivatott oktató volt, a „Tanár”, aki igyekezett a legújabb pedagógiai módszereket felhasználni munkája során. Néhány bemutatószekrény anyaga a mai napig az ő munkáját dicséri tanszékünk folyosóján.

Nyugodjék békében!

2016. november 23.

dr. Bakonyi Gábor egyetemi tanár

dr. Kiss István egyetemi docens