ExchangeAbility Week Spring 2017 - ESN SZIE

A március 20-ai héten 40 ESN országban kerültek előtérbe a fogyatékossággal élők mindennapi próbatételei, melyből Magyarország sem maradhatott ki.

Az Erasmus Student Network (ESN) egy önkéntes nemzetközi hallgatói szervezet, mely 40 országban, megközelítőleg 500 felsőoktatási intézményben működik. Az ESN általánosan meghatározott céljai között szerepel, hogy az Erasmus és más ösztöndíjjal külföldön tanuló hallgatók integrációját segítse mindenféle területen, továbbá népszerűsítse a mobilitást.  Ezen értékek és célok mentén működik a Szent István Egyetem ESN SZIE nevű helyi szervezete is.

Az ESN SZIE több budapesti szekcióval is együtt dolgozva segített mind a külföldi hallgatóknak, mind a saját mentorainak e mögé az égető probléma mögé látni, mialatt belekóstoltak egy merőben új életmódba.

Mert bár az önmagában is egy ijesztő kihívás, mikor egy fiatal nyakába veszi a világot és külföldön folytatja tanulmányait egy teljesen új környezetben, kultúrában és idegen nyelvet beszélő emberek forgatagában - de akkor képzeljük el ugyanezt a szellemileg vagy fizikailag hátrányos helyzetben lévők bőrében. Amellett, hogy ezek a hallgatók a saját feladataikat is nehezebben végezhetik el, a nem akadálymentesített környezetek és különböző sztereotípiák tovább hátráltathatják őket. Az ESN ezen akadályok leküzdésének érdekében hozta létre globális szinten 2010-ben az ExchangeAbility-t, mely az ESN idei nemzetközi Flagship projectje - így kiemelt figyelmet kaptak a szemeszterben ezek a programok. Az ESN az ExchangeAbility-vel két célért küzd hosszútávon: hogy a helyi sérült hallgatók minden szinten részt tudjanak venni a külföldi hallgatókkal kapcsolatos munkákban; valamint a másik oldalon is növelni kívánják a fogyatékossággal élők számát, segítve a kiutazásukat és boldogulásukat más országokban. Ez a különleges projektje az ESN-nek pedig egyszer egy szemeszterben kiugróan nagy figyelmet kap: az ExchangeAbility Week-en. A magyar szekciók is kivették a részüket az ünneplésben, és egy egész héten át változatos programokra csábították a külföldi hallgatókat és ESN tagokat – kettőt pedig az ESN SZIE szervezett:

Március 21-én, kedd 5 órakor Németh Krisztina és Báthory Zsófia tíz érdeklődőt kalauzolt el a fogyatékossággal élők mindennapjaiba a gödöllői kampuszon lévő Katlan Club-ban, mely felnyitotta a külföldi hallgatók és mentorok szemét arra, milyen is, mikor valakinek az örökre csukva van. A pont szerencsés arányban összejött társaság öt fiúra és öt lányra volt osztható, kik egymással szemben ülve és kérdésenként beszélgetőtársat cserélve, két percen keresztül válaszolták meg a nekik feltett kérdéseket: az első gyerekkori emléktől az életük legnagyobb hibáikig mindent megosztottak egymással a láthatatlan partnerek – szemük világát ugyanis mindenkinek kendő takarta. Bár az előzetes zavar és kényelmetlenség gyorsan önfeledt beszélgetésbe fordult át, azért mindenki hálásan vette, mikor lekerültek a kendők és arcokat társíthattak a hangok mellé.

Az ESN Semmelweis-szel közös kooperációban került megrendezésre március 23-án csütörtökön egy jelnyelv kurzus a Semmelweis Egyetemen, immár második alkalommal. Az este 6 órás kezdetű esemény óriási sikert aratott, mikor Báthory Zsófia és Nagy Nikicca Lilla 12 hallgatót magyar, 30 hallgatót pedig amerikai jelnyelven tanítgatott. A jelenlévők így már köszönéseket, neveket, abc-t, színeket és állatokat is mind eltudnak mutogatni a siketeknek. Jövőre pedig újra meg lesz szervezve, így ki ennél is többet szeretne elsajátítani, azt tárt karokkal fogadják! A többi budapesti szekció még számos programot rendezett meg az ExchangeAbility hetén: az ELTE Silent Pub Quiz-én, a Corvinus és IBS láthatatlan kiállításán szintén betekintést nyerhettek az érdeklődők milyen is az, ha megfosztanak minket egy-egy érzékszervünktől.

Csondor Orsolya
2017.05.06.