Növényorvosok, állatorvosok és humánorvosok II. országos fóruma

Az „one world – one health”, vagyis „egy föld – egy egészség” szemlélet szerint a humán-, növény- és állategészségügy nem választható el egymástól és ez a felismerés világszerte egyre nagyobb teret hódít. A témakörben a Magyar Tudományos Akadémián november 29-én rendezett konferencián A termesztett növények károsítóinak változása és a növényvédelem kihívásai napjainkban címmel előadást tartott dr. Palkovics László, az MTA doktora, a SZIE rektora és Pénzes Béla, az MTA doktora, a SZIE egyetemi tanára.

Huszonhat évvel ezelőtt rendezték meg a humánorvosok, állatorvosok és növényvédő mérnökök/növényorvosok első országos fórumát „Egészségünkért – Környezetünkért" mottóval. Akkor a három szakmai kamara, illetve előd szervezetei úgy ítélték meg, hogy szükség van egy olyan fórumra, ahol az élővilág hármas egységét képviselő tudományágak legjelesebb szakemberei elmondhatják, együttesen mit tehetnek az egyre aggasztóbb méreteket öltő környezeti- és egészségkárosodások megfékezéséért, a folyamat visszafordításáért.

Közel egy emberöltővel az első fórum után a Magyar Állatorvosi Kamara, a Magyar Orvosi Kamara, valamint a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara és az MTA Agrártudományok Osztálya szükségesnek látta a növényorvosok, állatorvosok és humánorvosok II. országos fórumának összehívását.

A konferenciát megelőző sajtótájékoztatón dr. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke, dr. Gönczi Gábor, a Magyar Állatorvosi Kamara elnöke, dr. Tarcali Gábor a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnöke és dr. Palkovics László, a Szent István Egyetem rektora kiemelten fontosnak nevezték a közvélemény szemléletének alakítását, az egészségnevelést és környezetvédelemre nevelést a legkisebb kortól kezdve.

Az Akadémián november 29-én megrendezett fórumon a legidőszerűbb kérdések kerültek terítékre a három szakterület kiváló szakembereinek előadásaiban. Az éghajlatváltozás hatásai, következményei egészségünkre, környezetünkre alapvetően meghatározók. A molekuláris genetika technikai arzenáljának lehetőségei az agrárinnovációban is erőteljesen kopogtatnak. A behurcolt és behurcolható kórokozók fenyegető veszélyt jelentenek a humán-, az állat- és a növénygyógyászatban egyaránt. A termesztett növények védelmét a károsítok változása, új károsítok megjelenése és számos egyéb probléma teszi egyre nehezebbé. Az antibiotikumok alkalmazása a humán- és állatgyógyászatban, a növényvédő szerek használata a növényvédelemben komoly kockázatokat jelent. Az antibiotikum rezisztencia a jövő egyik óriási veszélye. Az állatorvosok szerepe az élelmiszerlánc védelmében kiemelkedő. A növényorvosok szerepe kulcsfontosságú az egészséges, káros anyagoktól mentes növényi alapanyagok és növényi termések előállításában, az emberi egészség alapja az egészséges talajon előállított egészséges növény, majd egészséges állat, végül pedig az egészséges élelmiszer.

Nagy István agrárminiszter, a rendezvény védnöke nyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy együtt kell megtalálni a válaszokat a társadalmi kihívásokra és fel kell hívni  a figyelmet arra, hogy a legfontosabb értéket egy ember életében az egészség jelenti. Hozzátette, hogy a megfelelő életminőség alappillére a biztonságos élelmiszer, amihez GMO- és vegyszermentes eljárásokat kell alkalmazni az állattenyésztésben és a növénytermesztésben egyaránt. A miniszter kiemelte, hogy az Agrárminisztérium fontos feladatának tekinti az ehhez szükséges feltételek biztosítását. Jövőre a többletforrásoknak köszönhetően megteremthetőek azok a lehetőségek, amelyek az ágazat versenyképességét és termelőképességét fokozzák.

A konferenciát a szervezők egy tudományosan alátámasztott figyelemfelhívásnak szánták, amely rámutat arra, hogy másoknak is komoly felelősségük van a tárgyalt kiemelkedő jelentőségű problémák megelőzésben. A döntéshozók, elemzők, politikusok szerepe, kötelessége meghatározó.

26 évvel ezelőtt a három szakma első országos fóruma 13 elvet fogalmazott meg, és ezek egyikében kimondta: „Az ember mindaddig méltatlan az élővilágban általa kijelölt és elfoglalt szerepre, amíg csak nyilatkozataiban óvja azt, de tetteiben minden nap pusztítja".

Az eltelt idő alatt sok minden történt, de az egészségünket és környezetünket veszélyeztető problémák sajnos ma is aktuálisak, sőt talán még súlyosabbak. Az együttműködő partnerek szilárdan hiszik, hogy a három szakmai kamara közös gondolkodásának, szakmai iránymutatásának szükségessége ma fontosabb, mint valaha. A növényorvosok, állatorvosok és humánorvosok tudásukat összeadva szeretnék szolgálni az egészség-, környezetvédelem és élelmiszerbiztonság kiemelt fontosságú társadalmi ügyét.

Balázs Gusztáv felvételei