Partnerségben az Uráli Állami Agrártudományi Egyetemmel
Jekatyerinburgba, az Uráli Állami Agrártudományi Egyetemre látogatott február 24-től 28-ig a Szent István Egyetem küldöttsége. A dr. Tőzsér János rektor által vezetett delegáció, aminek tagja volt dr. Káposzta József, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar dékánja is, részt vett az oroszországi egyetem fennállásának 75. évfordulója alkalmából rendezett jubileumi konferencián. Az oroszországi látogatásról dr. Nagy Henrietta, a GTK nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánhelyettese tájékoztatott.
2013. júliusában a GTK új vezetésének első külföldi útja a 9 orosz kiemelt felsőoktatási intézmény közé tartozó egyetemre vezetett. A delegáció tudományos konferencián vett részt és együttműködési lehetőségekről tárgyalt. Az Uráli Állami Agráregyetem és a Szent István Egyetem által egyaránt művelt tudományterületek több kar közötti kooperációra is lehetőséget kínálnak, hangsúlyozta dr. Nagy Henrietta.
A GTK a kapcsolatfelvétel kezdetétől élt is a partnerség lehetőségeivel. Az Uráli Állami Agráregyetemmel közösen jelentettek meg publikációkat, monográfiákat és szakmai videokonferenciát rendeztek.
A kar 2014. évi diplomaátadó ünnepségén Pro Fakultate kitüntetésben részesítették a jekatyerinburgi egyetem rektorát, Donnik Irina Mikhailovna professzor asszonyt.
Az uráli egyetem meghívta a Szent István Egyetem vezetését a megalakulásának 75. évfordulója alkalmából rendezett jubileumi nemzetközi konferenciára, amire február utolsó napjaiban került sor. Dr. Tőzsér János rektor részvételével egyetemi szintűre emelkedtek a kapcsolatok, lehetőség nyílt ünnepi keretek között is aláírni a két intézmény közötti együttműködési megállapodást, majd az első számú vezetők megtárgyalták az tudományterületek és karok közötti együttműködés lehetőségeit.
Az eddigi közös munka elismeréséül dr. Tőzsér János rektor és dr. Káposzta József dékán tiszteletbeli professzorai lettek a jekatyerinburgi egyetemnek.
A jubileumi konferencián spanyol, cseh és lengyel egyetemek küldöttségei is részt vettek, s a Szent István Egyetemmel megkötött megállapodáshoz hasonló szerződést írtak alá a vendéglátók a Krakkói Egyetemmel.
A tudományos konferencián a SZIE rektora és a GTK dékánja köszöntötte a jubiláló intézményt. Előadást dr. Helyes Lajos, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Kertészeti Intézetének igazgatója tartott, aki 2013-ban is a küldöttség tagja volt. Két évvel ezelőtt a paradicsom fogyasztásának élettani hatásairól, a mostani alkalommal az antioxidánsok egészségmegőrző szerepéről fejtette ki gondolatait. Előadását követően – akárcsak 2013-ban – ő kapta a legtöbb kérdést a tanárokból és diákokból álló hallgatóságból.
A jekatyerinburgi tárgyalások során sikerült a szakmai kapcsolatokat elmélyíteni. Dr. Nagy Henrietta elmondta, a látogatásról beszámolót készít azzal a céllal, hogy ismertesse a Szent István Egyetem karai számára az együttműködés további lehetőségeit. A Gazdaság- és Társadalomtudományi Karon kívül elsősorban az Állatorvos-tudományi Kar, a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar valamint a Gépészmérnöki Kar lehet érdekelt a kooperációban.
A GTK nemzetközi kapcsolatokért felelős dékánhelyettese bízik benne, hogy a jövő évben induló Erasmus kredit mobilitási pályázatok lehetőséget adnak oroszországi együttműködések finanszírozására, hallgatók és oktatók kölcsönös cseréje érdekében. Bizakodásra adhat okot, hogy a SZIE küldöttsége találkozott a Jekatyerinburgban működő magyar főkonzulátus oktatásért felelős konzuljával, aki elmondta, minden lehetséges módon támogatja az egyetem ilyen irányú törekvését.