Rektori fórum a GTK Gólyatáborban
A diploma a tanárok és a hallgatók erőfeszítéseinek közös gyümölcse – mondta a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (GTK) gólyatáborának augusztus 24-i rektori fórumán dr. Tőzsér János, a Szent István Egyetem vezetője. Dr. Káposzta József dékán a kar képzési rendszerének átjárhatóságát és gyakorlatorientáltságát emelte ki. A gólyatáborokban immár hagyomány, hogy a felvett fiatalok már a tanévnyitó előtt találkoznak az intézmény vezetőivel.
Az egyetemről szóló általános ismertetőjében dr. Tőzsér János elmondta, hogy a SZIE-t 2000-ben alapították nagy hagyományú felsőoktatási intézmények integrációjával. A 8 karon mintegy ezer oktató ad át versenyképes tudást a 18 ezer hallgatónak. Hat karon alapképzéstől a doktorképzésig terjed a paletta. A kínálatot 33 alapszak, 32 mesterszak, 10 doktori iskola, továbbá 42 szakirányú továbbképzés és 15 felsőoktatási képzés alkotja. A szeptember 5-én megnyíló 2016/2017-es tanévben négy karra vettek fel duális képzésre jelentkezőket, ez az újszerű forma a képzés gyakorlati jellegét erősíti.
Az egyetem nemzetközi kapcsolataira jellemző, hogy 45 ország 60 partnerintézményével áll kapcsolatban. A külföldi hallgatók száma egyre emelkedik. A rektor szorgalmazta, hogy a nyelvvizsgával rendelkező és a tanulmányokban majd jó eredményt elérő diákok minél nagyobb arányban jelentkezzenek külföldi részképzésre, mert ennek az anyagi fedezetével rendelkezik az egyetem. Felhívta a figyelmet az angol, francia és német szakfordító képzés, továbbá a Zöld Út Nyelvvizsga értékeire is. Utóbbit az egyetemen dolgozták ki és országszerte 18 településen vannak vizsgaközpontjai. (Részletes tájékoztatást a tanév első hetében kapnak erről a lehetőségről a gólyák.)
Dr. Tőzsér János kiemelte: az empátia nagyon fontos, ami jól működik az egyetemen a tanárok és a hallgatók között, de kérte, ezt a szemléletet a hallgatók közötti kapcsolatokban elsősorban a szorgalmas évfolyamtársak között és a javukra érvényesítsék. Dr. Káposzta József dékánnal szinkronban nagyra értékelte, példamutatónak tartotta a hallgatói önkormányzat minőségi munkáját, amely elősegíti az egyetem törekvéseinek megvalósulását.
Az első szemeszterekben számos tárgyat együtt hallgatnak a különböző szakokon tanuló hallgatók – mondta kérdésekre válaszolva a GTK dékánja. Arról is szólt, hogy a kar széleskörű kapcsolatai révén gyakorlati helyek sokaságával segíti a hallgatók ismeretszerzését, később az elhelyezkedését is, állami szervektől az üzleti szféráig. Kiemelte, hogy a turizmus vendéglátás szakon tanulók közül nagyon sokan végeztek külföldön nyári munkát és a nemzetközi szállodaláncok a hazai hotelekben is számítanak a kar friss diplomásaira.
Dr. Káposzta József arról is szólt, hogy a karnak saját oktatói minősítési rendszere van és ezzel a lehetőséggel a diákok 30-40 százaléka él is. A tanulmányi osztály hagyományosan hallgatóbarát, ezért sem meglepő, hogy nincs olyan diplomaosztó, amin a végzettek meg ne említenék az ott dolgozó kollégákat.
Addig azonban még sok-sok akadályon át vezet a gólyák útja. Ezek jó vételét segítették elő a nap további előadásai, például a Karrieriroda működéséről szóló tájékoztatás, de nem kevésbé volt fontos Vetró-Takács Anna rendőr százados rendkívül alapos előadása a drogok használatának veszélyeiről, a megelőzés kulcsfontosságú szerepéről.
A leendő egyetemi polgárok edzett életmódra és az értelmiségi létre történő felkészítését szolgálták az egyetemi sportolási lehetőségekről valamint a viselkedéskultúráról tarott előadások.