Rovarcsapdázási Tanösvény létesítése a Budai Arborétumban
A Kertészettudományi Kar Rovartani Tanszékének egy régi elképzelése vált valóra azzal, hogy idén tavasszal először, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Budapest Fővárosi Szervezete anyagi támogatásával, kialakításra kerülhetett a Budai Arborétum alsó kertjében egy "Rovarcsapdázási tanösvény", melynek egyes állomásai az MTA ATK NÖVI által forgalmazott és a hazai növénytermesztésben széleskörűen használt Csalomon termékek egyes csapdatípusainak bemutatását célozzák. A tanösvény célja, hogy a növényvédelmet, illetve rovartant (állattant) bármilyen képzési formában (BSc, MSc) tanuló vagy pusztán érdeklődő hallgatók, illetve látogatók megismerhessék "élőben" egyfelől az egyes ismertebb kártevő fajokat, másrészt pedig jellemző csapdakonstrukciókat és kihelyezési (használati) módokat.
A most kialakított tanösvény állomásait nemcsak maguk a csapdák, hanem a károsított növények is alkotják a tavaszi aszpektusnak megfelelően. Így tehát a jelzett útvonal tulajdonképpen "Kárképismereti és rovarcsapdázási tanösvénynek" is mondható.
Egyelőre nem minden csapdában van fogás (lásd a mellékelt térképet). Azt, hogy mely kártevőket lesz érdemes esetleg a későbbiekben is csapdázni a területen, most tapasztaljuk ki, így lehet, hogy egyes csapdák a szezon végén kikerülnek majd a listából, míg mások – reményeink szerint – hosszabb távon is alkalmasak lesznek egy-egy faj szemléltetésére. Jelenleg tehát egyfajta tesztüzem zajlik.
Mivel a csapdák jelen esetben elsődlegesen nem rajzásmegfigyelési, hanem demonstrációs célt szolgálnak, továbbá takarékossági okokból is, a csapdázási tanösvény csak szezonálisan fog működni, terveink szerint egyelőre a tavaszi (április közepétől kb. június elejéig tartó) időszakban. Ez az időszak a tekintetben szerencsésnek mondható, hogy nemcsak számos faj megjelenésével, ill. rajzásával, de a hallgatói utolsó tantermi gyakorlatok idejével is egybeesik, így jobban időt lehet találni, szakítani a terepgyakorlati bemutatóra. A nyár beköszöntével a csapdákat beszedjük, és a tapasztalatok alapján jövő tavasszal újra megnyitjuk, és remélhetőleg bővítjük is a tanösvényt.
Külön köszönet a KETK Dísznövénytermesztési és Dendrológiai, valamint az Ökológiai és Fenntartható Gazdálkodási Rendszerek Tanszékeknek, hogy a Budai Arborétum területén kialakításra került tanösvény ötletét támogatták!
Végezetül, mindannyiunk nevében, akik itt dolgozunk a Budai Arborétum területén, kérjük, hogy ha bármilyen csoporttal (hallgatók, kollégák, kiskertesek stb.) a tanösvényt megtekintenék, bejárnák, mindenki fokozottan ügyeljen a növényállomány épségére (beleértve a gyepet és az ágyásokat is), és a séta során mindenki tartsa be a Budai Arborétum látogatására vonatkozó előírásokat!
Rovartani Tanszék
Kertészettudományi Kar