Semjén Zsolt: A következő agrárértelmiségi generációk meghatározzák az ország jövőjét
Az egyetem gödöllői aulájában december 18-án tartotta téli diplomaátadó ünnepségét a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar. Az eseményen köszöntőt mondott dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Glattfelder Béla gazdaságszabályozásért felelős államtitkár és dr. Gyuricza Csaba dékán. Az eseményen részt vett dr. Tőzsér János rektor.
Evidencia, hogy az agrárium Magyarországon meghatározó. Hazánk gazdasági növekedése nem képzelhető el az mezőgazdaság és a hozzá tartozó feldolgozóipar fejlődése nélkül, hangsúlyozta köszöntőjében a miniszterelnök-helyettes. A természeti adottságok mellett történelmünk is ezeket az összefüggéseket erősíti meg, a magyar kultúra elválaszthatatlan ettől az ágazattól. E szerint a következő agrárértelmiségi generációk meghatározzák az ország jövőjét, szögezte le dr. Semjén Zsolt.
A politikus méltatta, hogy a kar tevékenységében azt a szemléletet képviseli, hogy a környezettudomány és az agrárium összefügg. A mezőgazdaság élelmiszerrel látja el az országot, exportra termel, de ugyanilyen fontos követelmény az is, hogy ennek az ágazatnak népességmegtartó ereje legyen vidéken. Nagyon fontos, hogy az ország területe belakott legyen.
A miniszterelnök-helyettes kiemelte, hogy hazánk a tömegtermelésben nem, csak a minőségi élelmiszer előállításban versenyképes. Éppen ezért a legmagasabb minőségre kell törekedni.
Dr. Semjén Zsolt a kormány elismerését tolmácsolta azért, hogy az MKK kutató kar minősítést szerzett és a magyar agrárium meghatározó fakultásaként dolgozik. Szintén kiemelendőnek nevezte a tudomány és a gazdaság szereplői közötti élő, szerves kapcsolatokat, amik a kiválósági ösztöndíj megalapításában is tükröződnek.
A kar élen jár a külhoni magyar egyetemekkel való kapcsolatépítésben is, ami nemzetpolitikai szempontból fontos. Akkor tudjuk összevarrni a magyarság Trianon által szétvágott szövetét, ha ilyen hajszálgyökerekkel sikerül behálózni a térséget. A határokon átívelő magyar nyelvű felsőoktatás a szaknyelv ápolásában is fontos szerepet tölt be.
A miniszterelnök-helyettes a vadgazdálkodási tudományok műveléséért, a gyakorlatnak e téren nyújtott segítségért is elismerését fejezte ki a karnak. Elmondta, a kormány célul tűzte ki, hogy a vadhús bekerüljön a közétkeztetésbe így is erősítsék ezen ágazat lehetőségeinek kihasználását.
Glattfelder Béla köszöntőjében elmondta, Magyarország legfontosabb erőforrása a föld és a tudás. Ezekre kell alapozni. Tíz évet töltött el az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságában, ismerkedett más országok, más földrészek mezőgazdaságával és bizton állítja, a gödöllői agrárdiploma versenyképes a világ bármely más államában szerzett oklevelekkel. Ennek az értéknek a fedezete az egyetem és a hazai mezőgazdaság teljesítménye.
Nehéz, de szépségeiben lenyűgöző hivatást választottak. Egészséges élelmiszer, tiszta, élhető környezet lehet munkásságuk eredménye, szólt a végzett hallgatókhoz beszédének bevezetőjében dr. Gyuricza Csaba. Mint fogalmazott, az élelmiszer, a takarmány, a megújuló energia egyaránt a termőföld csodája. Ehhez a csodához azonban szükség van egy sikeres országra, sikeres társadalomra, az alkotás szabadságát kihasználó emberekre.
A Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar szerteágazó képzési rendszerében dolgozó tanárok szeretnék elérni, hogy minél több olyan fiatal tanuljon Gödöllőn, akik végzésük után a mezőgazdaság mindennapi gyakorlatában keresik kenyerüket. Örömteli, hogy mind több mezőgazdasági mérnököt, növénytermesztő mérnököt és állattenyésztő mérnököt otthon, a családi gazdaságba várnak vissza az iskolapadból.
A dékán kifejezte meggyőződését, hogy a következő húsz évben az ipar mellett a mezőgazdaság lesz a kiemelkedő ágazat. A jó termőértékű, számottevő ipari szennyezéstől mentes termőföld akár 20 millió embert is képes ellátni. Az agrárium megbecsülése azonban a fejlődés egyik feltétele.
A Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar Tanácsa „Doby Géza" díjjal tüntette ki dr. Füleky György professzort több évtizedes, kiemelkedő és magas színvonalú oktatói-kutatói és nevelő munkája, valamint iskolateremtő tevékenysége elismeréseként.
A Kari Tanács Pro Facultati Scientiae Agrariae Díjat adományozott Csúrné dr. Varga Adrienne egyetemi adjunktus és dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes részére.
A Kari Tanács címzetes egyetemi docensi címet adományozott dr. Czimbalmos Róbertnek, a Debreceni Egyetem Agrártudományi Központ Karcagi Kutatóintézete tudományos munkatársának, kutatásirányítójának, Glattfelder Bélának és ifj. Hubai Imrének, a Hubai és Társai Kft. kereskedelmi vezetőjének.
A Kari Tanács a kar Tiszteletbeli Tanácsadója címet adományozta Mézes Zoltánnak, a Central Geo Bányamérési, Agrotechnikai és Ingatlangazdálkodási Kft. talajvédelmi szakértőjének, Palotás Gábornak, az UNIVER Zrt. stratégiai és fejlesztési igazgatójának, Szabó Ferencnek, a Földművelésügyi Minisztérium Erdészeti és Vadászati Főosztály főosztályvezetőjének, dr. habil Vladimír Smutny úrnak, a Brno-i Mendel Egyetem Agronómiai Kara egyetemi docensének.
„Dékáni dicséretben" részesült Béres Tímea tanszéki mérnök, Deák Mária gazdasági ügyintéző, Jeney Zsuzsanna ügyvivő szakértő, dr. Neményi András egyetemi docens és Szabóné Féli Anasztázia ügyvivő szakértő.
Az egyetemi Innovációs Vándordíj pályázaton első helyezést ért el a dr. Müller Tamás vezette kutatócsoport (tagjai: Várkonyi Levente, Pintér Ervin, dr. Müllerné Trenovszki Magdolna, dr. Urbányi Béla, Simon J. Gergő). Témájuk: Ikragyűjtés, szállítás, keltetés, lárvanevelés egy eszközben. A találmány egy már létező használati mintaoltalom „Ikrázófészek" továbbfejlesztett új és egyedi változata.
Második helyezett a dr. Czinkota Imre vezette kutatócsoport (tagja dr. Tolner László). Témájuk: Fotometrikus növénykísérleti berendezés és szoftver. A találmány laboratóriumi tenyésznövény kísérletek során alkalmazható olyan eljárás, mely a tenyésznövény növekedését roncsolás mentesen képes mérni és dokumentálni.
A kari hallgatói önkormányzat által alapított „Év Hallgatója" díjat Hornyák Eszter Orsolya állattenyésztő mérnök kapta.
Kiválósági ösztöndíjban a következő hallgatók részesültek:
Agrár-Béta ösztöndíj: Fekete Ágnes agrármérnök hallgató, Szabó Zsolt mezőgazdasági mérnök hallgató
Alpha-Vet ösztöndíj: Fekete Szabolcs környezetgazdálkodási agrármérnök hallgató, Ráth Szilvia mezőgazdasági biotechnológus hallgató
Aranyponty ösztöndíj: Appl Ádám János ökotoxikológus hallgató, Ditrói Balázs agrármérnök hallgató
Syngenta ösztöndíj: Balázs Viktor környezetgazdálkodási agrármérnök hallgató, Tamás Csaba növénytermesztő mérnök hallgató, Tóth Csaba mezőgazdasági mérnök hallgató
Tógazda Ösztöndíj: Csemer Máría természetvédelmi mérnök hallgató, Gallai Zsófia környezetgazdálkodási agrármérnök hallgató, Sas Krisztián természetvédelmi mérnök hallgató
UBMFeed ösztöndíj: Galántaí Gábor állattenyésztő mérnök hallgató
VITAFORT ösztöndíj: Kecskés Róbert állattenyésztő mérnökhallgató, Radeczky Dániel agrármérnök hallgató Szakács Dóra vadgazda mérnök hallgató.
Balázs Gusztáv felvételei