Svéd technológia a Gépészmérnöki Karon
A Gépészmérnöki Kar néhány évvel ezelőtt felújított és kibővített Mérnökinformatikai Központja új műhellyel gazdagodott: április 14-én dr. Solti László rektor, Szabó Tamás vezérigazgató és dr. Szabó István dékán átadták SKF Svéd Golyóscsapágy Zrt. oktató és kutató laboratóriumát.
Az ünnepségen dr. Solti László megemlítette, hogy a napokban több szerkesztőségtől is megkeresték azzal a kérdéssel, hogy mivel magyarázza a fokozódó érdeklődést a Szent István Egyetem képzései iránt. Amint nyilatkozataiban, úgy a laboratórium átadásakor is elmondta: 2007-es rektori programjának elfogadásával a Szent István Egyetem a minőségi képzés mellett kötelezte el magát és ennek a döntésnek most kezd beérni a gyümölcse. A SZIE diplomásait szívesen fogadják a munkaerőpiacokon.
A rektori program következő fontos célkitűzése az volt, hogy szorosabb kapcsolatokat alakítson ki az egyetem a gyakorlattal; úgy is, hogy vonja be a vállalkozói szférát az alap- és továbbképzésbe valamint a kutatásokba. Ennek kiemelkedő példája az SKF oktató és kutató laboratóriumának létesítése a Gépészmérnöki Karral kialakult együttműködés keretében.
A csúcstechnológiát képviselő mérőlaboratórium és az oktatást megvalósító SKF Akadémia az alábbi szakterületeken kezdi meg működését:
- az infratechnológián alapuló termovíziós mérések elmélete és gyakorlata;
- a rezgésdiagnosztika elmélete és gyakorlata;
- a lézeres geometriai mérések elmélete és gyakorlata.
- az érintésmentes hőmérséklet mérések elmélete és gyakorlata;
- a vezeték nélküli gépbeállítás elmélete és gyakorlata;
- állapotfelügyelet;
- a kiegyensúlyozás a gyakorlatban;
- csapágy ismeretek;
- szerelési ismeretek.
A laboratórium eszközrendszere egyaránt alkalmas egyetemi hallgatók és ipari szakemberek oktatására, ipari mérésekre, tudományos kutatásra. Az SKF Akadémia keretében a képzést az SKF szakemberei, és a SZIE Gépészmérnöki Karának SKF által adott szakterületre speciálisan kiképzett oktatói végzik. Tudományos kutatás keretében új - elsősorban mezőgazdasági élettudományi - szakterületeken vizsgálják a rezgésdiagnosztika és az infratechnika alkalmazását.
Balázs Gusztáv felvételei