Százhét állatorvos kapott diplomát
A 226. tanév diplomaosztó ünnepségét tartották az Állatorvos-tudományi Kar (ÁOTK) aulájában március 1-jén. A magyar nyelvű képzésben 55, az angol nyelvű képzésben 52 volt hallgató kapott ezen a napon állatorvos-doktor oklevelet.
Az eseményen részt vett dr. Solti László rektor, dr. Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, dr. Kardeván Endre országos főállatorvos, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, Vattamány Zsolt, Erzsébetváros polgármestere, dr. Gönczi Gábor, a Magyar Állatorvosi Kamara (MÁOK) elnöke, dr. Villányi László, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar dékánja, Tóth Katalin helyettes államtitkár, Rónaszékiné Keresztes Mónika és dr. Ódor Ferenc országgyűlési képviselő, Bartusné Benedek Barbara önkormányzati képviselő, Kevin Dowling ír nagykövet, Karin Ulrika Olofsdotter svéd nagykövet, dr. Bálint Eszter, a TolnAgro területi képviselője, dr. Magdus Melinda, a Royal Canin magyarországi képviselője és dr. Vass Péter doktor, akik az újonnan belépő kollegákat megajándékozta.
Az ünnepség résztvevőit dr. Farkas Róbert dékánhelyettese köszöntötte, majd dr. Sótonyi Péter dékán mondott ünnepi beszédet.
Az esemény kitüntetések átadásával folytatódott. Dr. Horváth Tamásnak, a Yale Egyetem professzorának Honoris Causa Doktori címet adományozott a Szent István Egyetem Szenátusa.
Dr. Bodó Imre nyugalmazott professzornak Professor Emeritus címet adományozott a Szent István Egyetem Szenátusa.
Dr. Túry Ernő, a kar nyugalmazott professzora Marek József Emlékérem kitüntetésben részesült.
Az Állatorvos-tudományi Kar Díszpolgára kitüntető címet vette át dr. Kótai István egyetemi adjunktus és dr. Perényi János doktor.
Az ünnepségen közreműködött a „Syrinx Állatorvosi Kamarakórus”.
A végzett magyar hallgatók nevében dr. Bándli Bence, az angol hallgatók képviseletében dr. Gabrielle Haughton búcsúzott.
Dr. Kardeván Endre államtitkár a friss diplomásokhoz szólva kiemelte, hogy a szaktudás és az erkölcs az állatorvosok munkáját meghatározó alapértékek. Nagyrabecsüléssel beszélt arról, hogy mind többen választják külföldről a kart képzésük helyszíneként. Ez elősegíti azt, hogy az ÁOTK még eredményesebben vegyen részt a tudomány nemzetközi véráramában. Elődeink felismerték a vállalkozókkal való kapcsolattartás fontosságát, ma már a fogyasztókkal való együttműködés is aktuális, mondta a továbbiakban az államtitkár és arról is beszélt, hogy készül Magyarország első élelmiszerbiztonsági stratégiája. Hozzátette: a lakosság jobb tájékoztatásával évi több tízezer megbetegedést meg lehetne előzni.
Dr. Gönczi Gábor, a MÁOK elnöke köszöntőjében elmondta, minden ma diplomáját átvett hallgató büszke lehet a teljesítményére, hiszen komplex tudásukat tekintve a most végzettek rendelkeznek a legfrissebb ismeretekkel. Hivatásuk betöltéséhez azonban élethosszig kell tanulniuk. Kérte, hogy fejezzék ki hálájukat a diploma megszerzéséhez nyújtott támogatásért a családjuknak, és osszák meg családtagjaikkal az örömüket.
Mindkét vendég hangsúlyozta az állatorvosok szakmai-emberi összefogásának a fontosságát és egymás kollegiális segítését.
Ezután az experimentális toxikológia szakirányú továbbképzésben végzett kollégák vették át oklevelüket.
A TolnAgro Állatgyógyászati Kft. Magyarország legnagyobb állatgyógyszereket forgalmazó vállalatának, valamint a Hill’s termékek magyarországi kizárólagos forgalmazójának felajánlása a Hill’s díj és a TolnAgro díj. A díjakat a magyar nyelvű oktatásban résztvevő legjobb állatorvostan-hallgatók jutalmazására a „Takarmányozástan 2.” és a „Gyógyszertan 2.” vizsgán a legjobb eredményt elérő, illetve az adott évben a legjobb takarmányozástani és gyógyszertani témájú diplomadolgozatot készítő részére adományozzák. A díjakat dr. Bálint Eszter a Tolnagro Kft. képviseletében adta át. A Hill’s és Tolnagro díjat ebben az évben 2-2 hallgató nyerte el: Cerghizan Cynthia Karin, aki a Takarmányozástan 2. vizsgán a legkiválóbb eredményt érte el, Dr. Fritz Márta, aki a legjobb takarmányozástani témájú diplomadolgozatot készítette el, Albrecht Vivien, illetve Ekés Ákos akik a „Gyógyszertan 2.” vizsgán a legkiválóbb eredményt érték el.
A "Dr. Guoth Gy. Endre sebészprofesszor emlékére alapított dr. Fehér Dezső tanulmányi ösztöndíj" célja a sebészeti műtéttanban kitűnő teljesítményt nyújtó hallgatók elismerése. Az alapítvány 2013. évi díját dr. Gál Sarolt Margit nyerte el, az oklevelet dr. Fehér Dezső és Stelczerné Guoth Andrea adták át.
Egyetemünk volt hallgatója, dr. Terdik József 1986-ban szerzett állatorvos-doktori oklevelet. Tanulmányait a negyedik félév után már gyógyíthatatlan betegsége tudatában, hősies kitartással folytatta. Doktorrá avatása után néhány hónappal elhunyt. Rendkívüli szorgalma, akaratereje és a reményt soha fel nem adó emberi optimizmusa örökös például szolgálhat mindnyájunk számára. Ettől indíttatva a szülők, a volt évfolyamtársak, valamint az Állattenyésztéstani Tanszék oktatói és dolgozói, emlékére 1987-ben létrehozták a „Dr. Terdik József Alapítványt”. Az alapítványtevők kívánják, hogy az alapítvány névadójának, dr. Terdik Józsefnek következetes és kitartó munkája a mai egyetemi ifjúság példaképe legyen. Az alapítványtevők szándéka szerint az alapítvány díját évről–évre az a hallgató kapja, aki állattenyésztési témában a legjobb diplomadolgozatot készítette. A díjat 2013-ban Vitéz Emese hallgató részére ítélte oda az alapítvány kuratóriuma.
A kar előterjesztésére a Szent István Egyetem Szenátusa ebben az évben Takács Tünde részére adományozta a Szent István Egyetem Babérkoszorú Ezüstfokozata kitüntetést.
A Kari Tanács Ács Tamást, a Szülészeti és szaporodásbiológiai tanszék, Hegedűsné Balogh Katát, a Gyógyszertani és méregtani tanszék, Kelemen Miklós Györgynét, a kari titkárság, Somogyi Lászlónét és Szabó Jánosnét, a Kórbonctani és igazságügyi állatorvostani tanszék munkatársát dékáni kitüntetésben részesítette.
A MÁOK választmánya az egyetem nagyhírű professzora, a Kossuth- és Állami-díjas akadémikus, a belgyógyászat nyilvános, rendes tanára emlékének tiszteletére „Mócsy Emlékérmet” alapított. A kitüntetésben idén dr. Horváth László, dr. Mezősi László és dr. Mináry Péter részesült.
Az ünnepségen adták át a MÁOK részéről a 2013. év Állatorvosa Díjat dr. Papp Ibolya állatorvosnak.
A karon hagyományosan a diplomaosztó ünnepségen adnak számot az aktuális évi Tudományos Diákköri Konferencia eredményeiről. 2012-ben állatorvosi szakon 34, a biológia szekcióban 8 dolgozat szerepelt a TDK Konferencián.
A végzős hallgatók közül a következők kaptak díjat: Kovács Krisztina – Normatív Kutatási Alap díj, Petterson, Kim – Pfizer-Draxxin díj, Nagy Árpád – Comesa Kft. díj, Koroknai Viktória – TolnAgro Állatgyógyászati Kft. díj, Kiss Veronika MÁOK – Komárom-Esztergom Megyei Szervezete díj, Kertész Attila – MÁOK Pest Megyei Szervezete díj, Schiffer Éva – Magyar Lógyógyász Állatorvosok Egyesülete díj, Jandó Tamás – Royal Canin díj.