A Szent István Egyetem részvétele az EGT ösztöndíjprogramban

Az EGT ösztöndíj program keretében köz- vagy felsőfokú oktatásban, valamint képzésben érintett egyéb intézmények pályázhattak tanulási, tapasztalatszerzési célú hallgatói, oktatói, személyzeti mobilitások megvalósítására.

A Szent István Egyetem részéről 100 fő számára nyílott lehetőség különböző EGT ösztöndíj programokban való részvételre.

Összességében 16 hallgató nyert ösztöndíj támogatást, ebből egy hallgató vett részt norvégiai részképzésben, hét hallgató a liechtensteini téli egyetemen bővíthette ismereteit illetve nyolcan szakmai gyakorlatra utazhattak el Norvégiába és Izlandra.

A legnépszerűbb szakmai gyakorlati hely a norvég NIBIO cég volt, amely a mezőgazdaság és környezetvédelem területén folytat kutatásokat. Meg kell említenünk, hogy köszönettel tartozunk hajdani hallgatónknak, Nemes Attila kutatómérnöknek, aki most a NIBIO cégnél dolgozik és kiemelkedő szerepe volt a szakmai gyakorlatok közös megvalósításában.

Nagy aktivitást tapasztalhattunk az oktatói és személyzeti mobilitások területén, 82 egyetemi dolgozó vett részt intézménylátogatáson illetve képzésen Norvégiában és Izlandon és két norvég professzor is meglátogatta egyetemünket az ösztöndíjprogram keretében.

Legsikeresebb program az izlandi InterCultural Iceland cég által szervezett képzéssorozat volt. Az egyetem különböző kampuszairól 78 kolléga, négy turnusban utazhatott ki egy hétre az izlandi Borgarnesbe.

A januári csoport tagjai igy emlékeznek a képzésre:

„Fő témánk a sztereotípiák, előítéletek kialakulása és hatásmechanizmusa, valamint a diszkrimináció témaköre volt. A tréning gyakorlatorientáltságából fakadóan sok érdekes és változatos feladatban vehettünk részt. Csoportunk rendkívül motiváltan és kreatívan dolgozott a kurzus folyamán, amely egyébként kiváló csapatépítő tréning is volt számunkra, hiszen három Campus is (Budai, Gödöllői, Békéscsabai) képviseltette magát. Egy kiváló csapat tagjai lehettünk Izlandon, óriási élmény volt és marad számunkra az együtt töltött idő.

Már a helyszínen létrejött az Északi fény facebook-csoport , hazatérve pedig szinte azonnal szerveződni kezdett az Aurora Borealis tréningcsoport.”

A februári csoport is hasonló élményekkel tért haza:

„2017. február 19. és 26. között hét felejthetetlen napot volt szerencsém a tűz és jég szigetén töltenem 25 kollégámmal egyetemben a Norvég Alap jóvoltából. Az eltöltött idő alatt egyaránt részünk volt magas szakmai színvonalú pedagógiai továbbképzésben a kreatív és kooperatív tanulási technikák alkalmazásáról, emlékezetes kirándulásokban és persze megtapasztalhattuk az izlandi vendégszeretetet is. Magával ragadó volt a sziget természeti vadsága, a kopár, magas, hóval fedett hegyek látványa, az Arany Vízesés (Gullfoss) dübörgése, a Gyermekek Vízesésének kristálytiszta vize, a lávamezők végeláthatatlan kopársága, és a Köpülő (Stokkur) gejzír forró párája a süvöltő, hideg szél közepette.”
A visszajelzések szerint minden résztvevő számára nagyon hasznos és fejlesztő hatású volt a mobilitásban való részvétel és reméljük, hogy a továbbiakban is számíthatunk majd az egyetem hallgatónak és dolgozóinak aktivitására!