A SZIE támogatja az EMMI által javasolt átalakítást

Szeptember másodikán két sajtótájékoztatót tartott a Szent István Egyetem (SZIE) vezetése Budapesten. Az EMMI Felsőoktatásért Felelős Államtitkárságának előző napi bejelentése szerint az egyetemet három területen érinti a felsőoktatási struktúra átalakítása; karokat befogadó és elbocsátó intézmény is egyben. Dr. Tőzsér János rektor elmondta, hogy az Egyetem teljes mértékben elfogadja és támogatja a minisztérium javaslatát.

Az Állatorvos-tudományi Kar bázisán önálló egyetem alakul, erről dr. Tőzsér János rektor és dr. Sótonyi Péter dékán fejtette ki álláspontját.

A rektor elmondta, hogy a közel 230 éves hagyományokkal rendelkező Állatorvos-tudományi Kar (ÁOTK) önálló egyetemmé alakulása szakmailag indokolt, hiszen egy népszerű, világviszonylatban elismert, jól körülhatárolt, megfogható képzési területről van szó, amely önállóan is fenntartható felsőoktatási intézményként működhet a jövőben. Dr. Tőzsér János hangsúlyozta, hogy a Kar önálló egyetemként alapító tagja volt a 2000-ben megalakult SZIE-nek. Az azóta eltelt 15 évben – a sikeres integráció eredményeként – az ÁOTK élni tudott a SZIE méretű és tudományos elismertségű egyetem részeként való működés nyújtotta előnyökkel. Ez többek között informatikai és laboratóriumi fejlesztésekben, a kisállat-klinika felújításában, új oktatási területek kialakításában nyilvánult meg. Szoros képzési és kutatási együttműködést alakított ki a SZIE többi karával, így ennek is köszönhetően 2013-ban a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karral együtt „Kutató Kar” minősítést nyert. E cím értékét az is növeli, hogy az országosan több, mint 160 egyetemi és főiskolai fakultás közül mindösszesen 4 kart érdemesítettek erre. Az elismeréssel járó célzott költségvetési támogatást az ÁOTK sikeresen hasznosítja oktatási és kutatási tevékenységének fejlesztésére. A rektor kifejezte meggyőződését, hogy a SZIE és az önálló Állatorvos-tudományi Egyetem közötti szoros kapcsolat kölcsönös előnyökkel jár majd mindkét intézmény számára, amire az ÁOTK dékánjával eddig folytatott egyeztetések alapján minden remény megvan.

Dr. Sótonyi Péter dékán megerősítette, hogy a Kar hagyományos szakmai értékeinek megtartása mellett fejlődni tudott a Szent István Egyetem karaként eltöltött 15 év során. A közös egyetemi keretekben eltöltött időszak jó példát mutatott az országnak az együttműködésre és most arra készülnek, hogy bemutassák: a kiváló viszony megőrizhető az újra önállóvá váló állatorvosképzés és a SZIE között. A kar két cikluson át rektort adott az egyetemnek, az egyetemi szenátus egyetlen kari előterjesztést sem szavazott le. Kifejezte reményét, hogy a kar önállósulását is egyhangúlag támogatja majd a SZIE vezető testülete.

Az állatorvos-képzés újra önálló egyetemi keretekben történő folytatása melletti érvek között említette dr. Sótonyi Péter a kar kiváló tudományos teljesítményét (az oktatók 98 százaléka minősített, az egy főre eső impakt faktorszám 3.). Hallgatóikat tekintve is kiemelkedők, hiszen a felvételi ponthatár magasabb az orvosi egyetemek átlagánál. Magyarországon az István utcában lehet legnehezebben diplomát szerezni. Önálló egyetemként más országok társintézményeivel könnyebben vehetnek részt európai uniós pályázatokon.

Úgy vélekedett, hogy egyetemként képesek összehasonlítani magukat Európa és a világ állatorvos képzőivel. Hallgatóik 60 százaléka külföldi, ez komoly bevételt jelent az országnak is. A budapesti székhely nagyon fontos a nemzetközi megítélésükben is. Terveik között szerepel az amerikai akkreditáció elnyerése. Európában 97 állatorvos-képző van, ebből a Kar hetedikként nyerte el az európai akkreditációt. Jelenleg a kontinensen Utrechtben és Lyonban, holland és francia nyelven képeznek az USA-ban is elfogadott állatorvosokat. Óriási bevételt jelenthet, hogy ha Budapestre tudják vonzani az amerikai hallgatókat.

A dékán arról is szólt, hogy a SZIE mellett a kaposvári, a debreceni, a mosonmagyaróvári és a keszthelyi agrár-felsőoktatási intézményekkel is szoros kapcsolatot kell fenntartaniuk, ez az ország érdeke is.

Dr. Sótonyi Péter megerősítette, hogy a SZIE és az önálló Állatorvos-tudományi Egyetem között várhatóan tovább erősödik az együttműködés. Továbbra is szeretnének szolgáltatásokat vásárolni a SZIE-től, a számviteltől a könyvtári adatbázisokig, ezek saját rendszerét nem kívánják újra kialakítani.

*

Dr. Tőzsér János és Nagy Dániel, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat (EHÖK) elnöke ezt követően a Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti, Élelmiszer-tudományi és Kertészettudományi Karainak a SZIE-be történő csatlakozásáról adott tájékoztatást. Az Alkalmazott Bölcsészeti és Pedagógiai Kar lehetséges jövőjéről is értesülhettek a résztvevők.  

A rektor elmondta, hogy a SZIE az elmúlt időszakban lefolytatott szakmai egyeztetések során a hálózatos együttműködésre és a budai karok integrációjára vonatkozó javaslatok közül az EMMI által tegnap bejelentett utóbbi változatot támogatta, ami mellett meglátása szerint lényegesen erősebb szakmai és gazdasági érvek szólnak. Az integráció megvalósításával a régióban egyedülállóan széles agrárképzési- és kutatási portfólióval rendelkező felsőoktatási intézmény jöhet létre, ahol a nagy létszámú szakok eltartó képessége lehetővé teheti a kisebb létszámú, de egyedi értéket képviselő képzések fenntartását is. Elmondta, hogy a SZIE az integráció során a tradicionális képzési értékek, az elismert szakmai műhelyek megtartása és nem felszámolása mellett elkötelezett, amelyet eddig minden formában és fórumon – legutóbb augusztus 28-án az EMMI-ben tartott megbeszélésen – megerősített az egyetem.

A SZIE Hallgatói Önkormányzata többször folytatott egyeztetést a BCE Hallgatói Önkormányzatával az integráció kérdéskörében. A hallgatói érdekek képviseletére megválasztott Hallgatói Önkormányzatok az integrációt adott feltételek teljesülése esetén támogatni tudják. Mint ahogyan a rektor elmondta, a SZIE vezetésének alkalma volt ezeket a feltételeket megismerni. Megerősítette, hogy azokon a területeken, ahol a rektornak vagy a kancellárnak arra döntési kompetenciája van, ezeket a feltételeket támogatni tudja a SZIE. Ahol a fenntartó döntése szükséges, ott a hallgatókkal együtt fogja az intézmény és a hallgatók érdekeit képviselni az egyetem vezetése.

A budai kampusz fejlesztésére vonatkozó javaslatát az egyetem az EMMI-ben lefolytatott egyeztetés során a fenntartó felé meg is tette. Mint arról az egyetem a fenntartót tájékoztatta, szükségesnek tartja a budai kampusz oktatási és infrastrukturális fejlesztését, a hallgatói szolgáltatások, sportolási lehetőségek bővítését. Az ezzel kapcsolatos előkészítési, tervezési feladatok elvégzésére az EMMI tegnapi bejelentése alapján a költségvetési források rendelkezésre állnak.

Nagy Dániel, az EHÖK elnöke beszámolt arról, hogy folyamatosan egyeztetett a BCE és a budai karok hallgatói önkormányzataival és a megbeszéléseket tovább folytatja. A budai karok hallgatói részről az integrációt el tudják fogadni, amennyiben a meghatározott kollégiumi, sportolási és egyéb infrastruktúra fejlesztési célok elnyerik a fenntartó és az egyetem támogatását. A rektorral együtt ő is kiemelte, hogy a budai karokat érintő integráció során a képzésben részt vevő hallgatók továbbra is a megszokott budai kampuszon, eddigi oktatóikkal folytathatják tanulmányaikat, nem kell Gödöllőre költözniük.

Az EHÖK vezetője szerint a budai hallgatók nem aggódnak a Corvinus „brand” elvesztése miatt, számukra a képzés minősége a fontos. Hozzátette egy augusztusi rangsor szerint a világ 2 ezer legjobb felsőoktatási intézménye között a SZIE mintegy kétszáz hellyel még meg is előzte a Corvinust.

 

Dr. Tőzsér János végül elmondta, hogy a felsőoktatási struktúra átalakítása az Alkalmazott Bölcsészeti és Pedagógiai Kart (ABPK) is érinti. A SZIE régebb óta folytat megbeszéléseket az egri Eszterházy Károly Főiskolával a lehetséges átszervezésről, mely irányvonal az EMMI elképzeléseiben is szerepelt. A SZIE célja, hogy a kar a lehető legjobb helyzetben váljon ki az egyetemből és folytassa színvonalas oktatási-kutatási tevékenységét a megalakításra kerülő Eszterházy Károly Egyetemhez csatlakozva.

*

Az EMMI kérésének megfelelően az Egyetem rendkívüli szenátusi ülést hív össze, melyen megvitatják és véleményezik a felsőoktatási szerkezet átalakításával kapcsolatban bejelentett irányokat. A Szenátus a fenntartó mindhárom javaslatát – az ÁOTK kiválását és önálló intézménnyé történő alakítását, a BCE budai kampuszán működő három kar SZIE-hez és az ABPK Eszterházy Károly Egyetemhez való csatlakozását – egyenként megvitatja majd, s előreláthatólag támogatni is fogja azokat.

 

Balázs Gusztáv felvételei