Tájépítészeti és Településtervezési Kar hallgatóinak sikerei a MÉK-MÉSZ Diplomadíj pályázatán
Az Építészet Világnapja alkalmából került sor a Diplomadíjak átadására a Magyar Építészek Házában.
Az esemény elején Hajnóczi Péter, a MÉK elnöke, majd Krizsán András, a MÉSZ elnöke, Reicher Péter ,a Graphisoft Magyarország vezetője, és Kalo Emese, a zsűri elnöke köszöntötte a megjelenteket.
A Magyar Építész Kamara és a Magyar Építészek Szövetsége által meghirdetett Diplomadíj pályázatra az idén száztizenhárom terv érkezett. Örvendetes a pályaművek nagy száma, mert még soha nem bírált a Zsűri száznál több tervet, és tavaly különösen alacsony volt a részvétel, csak ötvennyolc terv érkezett.
A beérkezett terveket négy téma szerint csoportosították, építészet – műemlékvédelem, belsőépítészet, terület- és településtervezés, valamint táj- és kertépítészet. Egy-egy témakört külön szakértő zsűri bírált.
Az ez évben diplomázók közül csak a Szent István Egyetemen végzett hallgatók nyújtottak be diplomatervet településtervezési témában. A benyújtott munkák alapján a zsűri úgy döntött, hogy nem adja ki a 2017. évi Településtervezési diplomadíjat, azonban rangsorolás nélkül két diplomamunkát dicséretesnek minősít.
A 2017. évi MÉK-MÉSZ Diplomadíj díjazottja:
Táj- és Kertépítészet témában: Hajnal Lilla, Szent István Egyetem Tájépítészeti és Településtervezési Kar Kert- és Szabadtértervezési Tanszék
A diplomaterv témája: Bp. II. Pasarét, Akadémia Park szabadtérépítészeti terve
Hajnal Lilla témaválasztása Budapest egyik legnagyobb tervezett ingatlan beruházásához kapcsolódik, mely ha elindul, talán egyben a legnagyobb zöldfelületi fejlesztés is lesz. A vizsgálati munkarész részletesen tárgyal minden a tervezéshez szükséges körülményt és adottságot. Nagyon jó és alapos a Zoboki–Demeter építésziroda által készített koncepcióterv elemzése, azon belül a szabadtérépítészeti koncepció hiányosságainak bemutatása, szakmai értékelése. Nagyvonalú, látványos és elegáns megoldás a központi tér, a parkfelület kialakítása a körbefutó elliptikus vezetésű sétánnyal. Erőssége a tervnek, hogy jól érthető, átgondolt, tiszta rendszert teremt a területen és jól tagolt területegységeket hoz létre. Szép arányúak a kialakított új terek, a terv egészében jó a burkolt felület és a zöldfelület aránya. Összességében elmondható, hogy a diplomaterv igényes, szép munka.
A benyújtott pályamunkák minőségén, igényességén fellelkesülve a kamarai tagozatok négy további tervet dicsérő oklevélben és könyvjutalomban részesítettek, melyek közül három díjazott Egyetemünk Tájépítészeti és Településtervezési Karának hallgatója.
Terület- és településrendezés témában:
Fóthi Annamária, Szent István Egyetem Tájépítészeti és Településtervezési Kar, Településépítészeti Tanszék
A diplomaterv témája: Fóti történelmi városközpont fejlesztése
A diplomamunka követi a hagyományos szerkezetű kidolgozást: helyzetelemzés – értékelés - koncepció és javaslat. Kiemelkedően szép és finom a grafikai feldolgozás. A falusias küllemű, műemléki környezetet képviselő „Ófalu” városrészt kisvárosi arculatú, korszerű kulturális városközponttá kívánja átalakítani. Egy rendkívül érzékeny, hagyománytisztelő megközelítésű központ fejlesztést tervez, melyet a városi terv felülvizsgálata során is megfontolásra érdemes javaslatokkal mutat be. Az alulhasznosított, feltáratlan nagy településközponti területként megjelölt tömböket belső feltárással differenciáltabb területhasználatra teszi lehetővé. Jó megoldásokkal és árnyalt környezetformálással a zsákjellegű utcák megszüntetésével finom erezetet hoz létre a városszerkezetben, hálózatot képezve a közlekedésben.
Sánta Judit, Szent István Egyetem Tájépítészeti és Településtervezési Kar, Településépítészeti Tanszék
A diplomaterv témája: Bp. Nyugati pályaudvar és Szabolcs utca tömbrehabilitáció terve
Nagy feladatra vállalkozott, már-már egy diplomamunka kereteit meghaladóan. Saját elmondása szerint Fővárosi Ösztöndíjasként munkájában meghatározó volt a Történeti városrészek városszerkezeti fejlődésének bemutatása.
Rendkívüli részletességgel, mély szakmai ismeretekről bizonyosságot tevően sorra veszi a Főváros kiemelt jelentőségű, számos problémával terhelt területének, a Nyugati pályaudvarnak és északkeleti környezetének a különböző tervekben, koncepciókban és pályázatokban kidolgozott dokumentumait, gondolatait. Kiegészíteni igyekszik egy-egy gyalogos, ill. zöldfelületi kapcsolati lehetőséggel a területet, melyekre az eddigi koncepciók nem, vagy legalábbis nem ilyen hangsúllyal hívták fel a figyelmet. A vasúti pályaudvarral és vele összefüggésben a pályaudvart érintő közlekedéssel kapcsolatos megoldási javaslatai elgondolkodtatóak, beépítési elgondolásai továbbérlelésre érdemesek.
Táj- és Kertépítészet témában:
Kiss Barbara Anna, Szent István Egyetem, Tájépítészeti és Településtervezési Kar, Kert és Szabadtértervezési Tanszék
A diplomaterv témája: Bp. József Attila lakótelep szabadtereinek fejlesztési terve
Egy budapesti lakótelep szabadterületeinek megújítása témaválasztásként rendkívül aktuális. A vizsgálati tervlapok mindenre kiterjednek. Az élhető lakóhelyi környezet kialakítására irányuló tervezői megoldások igényesek. A tervek átgondoltak, mérnöki precizitással kidolgozottak, színvonalas és ötletes megoldásokat is tartalmaznak. A tervek grafikai kidolgozottsága kimagasló. A szöveges- és tervi munkarészek összhangja dicséretes, a különféle szövegközi ábrák, vizsgálati- és tervlapok minden apró részletet bemutatnak, amelyeket a szöveges munkarész precízen lekövet. Összességében elmondható, hogy a hallgató sokrétű gondolkodása megjelenik a diplomamunkában, az átfogó problémáktól a legapróbb részletekig átgondolta munkáját.
Minden díjazottnak szívből gratulálunk, és hasonlóan szép tervezési feladatokat kívánunk!