A természet rendszere nélkül az élet is megszűnik
A nagyobb fajgazdagság nagyobb stabilitást jelent az ökoszisztéma számára, a biológiai sokféleség megőrzése tehát kulcsfontosságú - hívták fel a figyelmet az MTA két kutatóintézete által szervezett konferencia előadói. Az Ökológiai és Botanikai Kutatóintézet, valamint a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet rendezvénye az ökoszisztéma szolgáltatások jelentőségére világított rá.
- Az idei a biodiverzitás, vagyis a biológiai sokféleség nemzetközi éve, de az esztendő vége felé járva elmondhatjuk, hogy kevés eredményt értünk el az élővilág változatosságának fenntartása érdekében - mondta Báldi András, az MTA doktora az ökoszisztéma szolgáltatások kutatásáról és tudománypolitikai jelentőségéről szóló előadásában. Az Akadémia és a Magyar Természettudományi Múzeum közös kutatócsoportjának tagja azt hangsúlyozta, hogy az ember az ökoszisztéma bizonyos elemeit közvetlenül, vagy közvetve hasznosítja, így annak fennmaradása érdekében áldozatokat is kell hoznia: költenie a bioszféra megtartására és kutatnia azt. Bárdi András a legfontosabb kutatási témák közé sorolta a levegő és a vizek tisztításának problémáját, a talajképződést, a hulladék lebomlását, de fontosnak tartotta a beporzás, a magterjesztés vagy a biológiai védekezés tudományos vizsgálatát is.
Kovács Eszter, a Szent István Egyetem Környezeti Társadalomkutató Csoportjának egyik tagja szerint fel kell hívni a döntéshozók figyelmét arra, hogy a természeti értékek rombolása megindult, sőt, jelenleg is zajlik, a feladat tehát a folyamat megállítása. A kutatócsoport másik tagja, Pataki György előadásában a közgazdaságtan növekedést hirdető ágának, valamint az ökoszisztéma kutatóinak nézetkülönbségére mutatott rá. Előbbi szerint minden pótolható - például ha nincsenek természetes alapanyagaink a ruhagyártásból, akkor mesterségesekből készíthetjük öltözetünket -, az ökoszisztéma kutatói azonban a természet rendszerét tekintik kiindulási pontnak. Az ökológiai közgazdaságtan azt mondja ki, hogy a természet rendszere nélkül az élet is megszűnik.
Miközben az éghajlatváltozásról igen sok szó esik napjainkban, az ökoszisztéma és biológiai sokféleség megőrzése kevesebb figyelmet kap, holott a kettő szorosan összekapcsolódik - erre Czúcz Bálint, az MTA Ökológiai és Botanikai Kutatóintézetének munkatársa hívta fel a figyelmet Az ökoszisztéma szolgáltatások és az éghajlatváltozás című előadásában. Mint mondta, az élővilág - az erdők vagy az óceánok - a kibocsátott széndioxid jelentős részét megköti, mégpedig olyan mennyiséget, amely az emisszióhoz kapcsolódó kvótakereskedelem értékével számolva, mintegy 500 milliárd eurónyi összeget tesz ki. - Ez is bizonyítja élővilágunk megőrzésének fontosságát - mutatott rá a kutató, megjegyezve, hogy bár a környezetvédelem gyakran költséges, a cselekvés elmaradásának azonban hatalmas ára van.
-et-
Forrás: MTA