Több mint 1,5 milliárd forintos, fejlesztések a Szent István Egyetem Békés megyei campusain

A Szent István Egyetem összesen közel 1,5 milliárd forint, 100 százalékban vissza nem térítendő támogatást nyert konzorciumi partnereivel együtt, melynek megvalósítására Társadalmi Megújulási Operatív Program (TÁMOP) projektek keretében kerül sor Békés megyében. A sikeres pályázatokról tartottak nagy érdeklődéssel kísért sajtótájékoztatót május 12-én Békéscsabán, a Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Karon.

Az eseményen részt vett dr. Tőzsér János rektor, Figler Kálmán kancellár, dr. Szabó István külkapcsolati igazgató, a Gépészmérnöki Kar dékánja, dr. Bíró Tibor, a GAEK dékánja – egyben a sajtótájékoztató levezetője, Gajda Róbert Békés megyei kormánymegbízott, Babák Mihály Szarvas, dr. Görgényi Ernő Gyula és Szarvas Péter Békéscsaba polgármestere, valamint Kiss Tibor Békéscsaba alpolgármestere.

A sajtótájékoztatón résztvevőket köszöntő dr. Bíró Tibor, majd az elsőként felszólaló dr. Tőzsér János egyaránt kiemelte, hogy a Szent István Egyetem legfontosabb konzorciumi partnerei a sikeres pályázatokban a kampuszszékhely települések önkormányzatai, nonprofit szervezetei és vállalkozásai. A Szent István Egyetem rektora hangsúlyozta, hogy a hat program megvalósítása tovább erősíti Békés megye gazdasági és társadalmi életét s javítani hivatott a helyi ipar, a helyi vállalkozások versenyképességét. A több szakaszból álló előkészítő munka is igazolta, hogy megfelelő partnerek jelentkezése esetén naprakészen lehet hasznosítani az egyetemen felhalmozott tudást. Dr. Tőzsér János kifejezte meggyőződését, hogy a különböző képzési formák megteremtésével és fejlesztésével a megye egésze gazdagodni fog.

Békés megyében a Szent István Egyetem képviseli az állami felsőoktatást. E szerepkörében eljárva igyekszik igazodni a megye kutatási, fejlesztési és innovációs céljaihoz, folytatta dr. Bíró Tibor, aki a következő résztevőként Gajda Róbertet kérte fel gondolatainak megosztására.

A sajtótájékoztató résztvevőit összeköti egy kézzel fogható cél: jövőképet, jövőt adni a megyei felsőoktatásnak. A közös felelősségből közös cselekvés és mindenki számára hasznos lehetőség született, ezért vagyunk ilyen sokan, fogalmazott a megyei kormánymegbízott.

Gajda Róbert az előzmények között említette a Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia elkészítését. E munka során kristályosodott ki az a felismerés, hogy Békés megye fejlődése elképzelhetetlen erős felsőoktatás és integrált kutatás-fejlesztési, innovációs programok nélkül. Tudás alapú gazdasági és társadalmi fejlődés akkor mozdítható elő, hogy ha jelentős forrásokat fordítanak oktatásra és kutatás-fejlesztésre.

A következő lépésként Szarvason és Békéscsabán találkoztak azoknak a vállalkozásoknak a képviselői, akik számára fontos lehet a duális képzés kifejlesztése a megyében. A megbeszélések Gödöllőn folytatódtak, immár pályázati kiírások ismeretében.   

A megyei kormányhivatal vezetője kiemelte: arra törekedtek, hogy a GAEK mindhárom kampusza részesüljön az elnyerhető forrásokból, mindegyik városban erősödjenek a képzések. A munka első részeredményei születtek meg, ezeket ismertetik a tájékoztatón. Önmagában üzenet értékű – a leendő hallgatóknak is –, hogy Békéscsaba, Gyula és Szarvas polgármesterei részt vesznek az eseményen. Befejezésül hangsúlyozta: minden elérhető oktatási, kutatás-fejlesztési forrást meg kell szerezni a megyében.     

– Újabb mérföldkőhöz érkeztünk egyetemünk történetében. A közeljövőben újabb lehetőségek nyílnak a Szent István Egyetem, Békés megyei partnereink és hallgatóink előtt. Rendkívüli büszkék vagyunk arra, hogy a mai napon önökkel oszthatjuk meg elsőként TÁMOP pályázataink sikerének a hírét – folytatta Figler Kálmán. – Ezek az eredmények csak és kizárólag összefogással tudtak megvalósulni, és alapjául szolgálnak további források bevonásához, amelyek révén a vállalkozások reményeink szerint helyben tudják marasztalni a jövendő hallgatókat, a későbbi munkavállalókat.

A kancellár az esztendő egyik legfontosabb eredményeként értékelte a hamarosan induló egyedülálló oktatási és kutatás-fejlesztési projekteket.

– Mindannyian tudjuk, hogy menyire innovatívak, kreatívak, megbízhatóak a magyar szakemberek, menyire fontos számukra a képzés, a szakképzés és továbbképzés. Az oktatásnak és kutatás-fejlesztésnek kulcsszerepe van abban, hogy minél több szinten és minél magasabb színvonalon tudjunk utánpótlásról gondoskodni. Jóleső érzés látni, mennyi tehetséges fiatal van Békéscsabán, Gyulán és Szarvason is, mekkora szellemi potenciállal rendelkeznek, akik a TÁMOP projektek révén bekapcsolódhatnak a szakmai vérkeringésbe. Bízom benne, hogy a most induló fejlesztések ösztönzően hatnak a helyi vállalkozásokra, a helyi önkormányzatokkal, partnerszervezetekkel való további hatékony együttműködésekre is.

*

A TÁMOP keretein belül igényelt és részben megítélt pályázatok támogatása összesen 1.566.184.696 forint. A pályázatok elsődleges célja a felsőoktatás K+F+I+O kapacitásainak bővítése a helyi vállalkozásokkal való szerves együttműködés kiépítésének szolgálatában – a tudásalapú gazdaság kiépítésének elősegítése, a helyi gazdasági-társadalmi fejlődés érdekében. A pályázati projektek révén erősödik a tudástranszfer funkció a Szent István Egyetem és Békés megye gazdasági-társadalmi élete között. A projektek az Egyetem Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Karának békéscsabai, gyulai és szarvasi kampuszain, valamint Salgótarjánban valósulnak meg, részben az intézmény konzorciumi partnereinek közreműködésével. A pályázati projektek megvalósítása során rendkívüli mértékű, egyedülálló összefogásra, együttműködésre kerül sor a térségi önkormányzatok, a kormányzati és a vállalkozói szféra szereplői, képviselők és az egyetem között.

A projektekkel kapcsolatos további részletek itt olvashatók.

 

Balázs Gusztáv felvételei