Budapest Bioscience Business Hub – Innovatív kelet-közép európai biotechnológiai vállalkozások létrehozását szolgáló közös techn
Jellege: TÁMOP 4.2.1/08/1/ KMR
Témavezető: Dr. Urbányi Béla
Elnyert támogatás: 127.683.883 Ft
Futamidő: 2009-2011
Konzorciumi tagok: Semmelweis Egyetem (konzorcium vezető), Pázmány Péter Katolikus Egyetem
Projekt tartalma:
A projekt alapvető célkitűzése a résztvevő egyetemek technológia transzfer szolgáltatásainak kialakítása és fejlesztése, ehhez kapcsolódó külföldi know-how adaptálása, kutatók, oktatók és hallgatók képzése és szemléletformálása, a meglévő tudásbázisok és az élettani tudományok kiváló színvonalú, piacorientált, menedzsment-szemléletű oktatására építve kutatót segítő üzleti környezetet kialakítása Gödöllőn.
A projekt megvalósítás főbb lépései:
-
Együttműködő TTI-k (Technológia Transzfer Iroda=TTI) létrehozása két jelentős kutatási központban (Pázmány Egyetem és Szent István Egyetem), a Semmelweis Innovációs Központ működési elvei alapján;
-
Fiatal tudósok és kutatásvezetők innovatív ötletek iránti fogékonyságának fejlesztése továbbképzések segítségével;
-
Sikeres technológiai spin-off vállalatok létrehozása és menedzserek képzése bizonyítottan hatékony inkubációs és oktatási programok alkalmazásával.
A projekt rövid távú célja, hogy az érintett intézményekben — azaz a Semmelweis Egyetemen, a Szent István Egyetemen és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen — kialakuljon egy egycsatornás, hatékonyan működő technológiahasznosítási szolgáltatásrendszer a szellemi termékek értékelésétől a hasznosító vállalkozás fejlesztéséig.
A tevékenység fontos része a megfelelő szaktudás kifejlesztése képzéseken keresztül sikeres külföldi tapasztalatok átvételével. A projekt hosszú távú célja a szükséges szakemberbázis képzése és szakmai hálózatának kiépítése, középtávon a közép-magyarországi régió igényeinek kielégítésére, hosszú távon országos és eurorégiós keretben.
A pályázati a projektben megvalósítandó tevékenységek három részre oszlanak
-
Technológia transzfer szolgáltatások fejlesztése és biztosítása, üzletfejlesztés, inkubáció;
-
Innováció-menedzsment és spin-off működtetés területén komplex szakemberképzés;
-
Partnerség kialakítása regionális és nemzetközi szinten egyaránt.
A projekt során az együttműködő intézmények a közös tapasztalatokat figyelembe véve kialakítják a szellemi termékek hatékony kezeléséhez szükséges belső infrastruktúrát és kifejlesztik a belső operatív tevékenységeket. A hasznosító projektek szűrésére, felkészítésére, üzletfejlesztésére és inkubációjára a partnerek közös programot, ún. Üzletfejlesztési Modult dolgoznak ki.