A cigány kultúra napjáról
Talán egyre több főiskolán, egyetemen, esetleg már középiskolában látják majd be, mennyire szükséges, mennyire fontos, hogy ne csak távolságtartással, jórészt ellenszenvvel nézzük a hazánk népességének jelenleg hozzávetőleg 8 százalékát kitevő cigányságot, hanem megismerjük gondolkodását, szokásait, kultúráját.
Március 1-jén a Szent István Egyetemen A cigány kultúra napja című rendezvényen dr. Hajós László, a Gazdasági és Társadalomtudományi Kar dékánhelyettese beszélt arról, hogy romológiai kurzusokat kívánnak indítani a közeljövőben.
Megjelent, szót kapott a cigány értelmiség néhány jeles képviselője. Daróczi Gábor, az Oktatási és Kulturális Minisztérium politikai tanácsadója a romák jelenlegi iskolázottsági helyzetét, a cigány gyermekek tanulási lehetőségeit ismertette. Dr. Sziklai István szociálpolitikus azt járta körbe, mennyire veszik figyelembe a II. Nemzeti Fejlesztési Tervben az ország cigány lakosságát. Jóni Tibor pszichológus, a Roma Szövetség Közhasznú Egyesület elnöke mintegy bemutatta a cigányságot, annak csoportjait. Solymosi Imre szociálpolitikus mint a Roma Szakkollégium igazgatója, Kalányosné László Julianna vezető főtanácsos mint a Cigány Néprajzi és Történeti Egyesület elnöke az általa irányított intézményről szólt.
Az est moderátora, de inkább lelke Deáky Zita volt. Ő világosított fel arról, hogy a Szociológiai Docentúra épületében - az egyetemi sportcsarnok mellett - látogatható a Néprajzi és Történeti Romológiai Gyűjtemény.
Hogy milyen a cigány kultúra, abból ízelítőt kaptunk a Khamoro együttes eseményt záró hangversenyén is. Nemcsak a nagyszerű zenéből, hanem a hat fiatal zenész viselkedéséből, ahogy a gyérszámú közönség, a csekély érdeklődés ellenére teljes szívből, vidáman, a legnagyobb odaadással szerepeltek.