Versbe szedett gondolatok Gödöllő főterén és az egyetem díszudvarában

A költészet napját hazánkban 1964 óta József Attila születésnapján, április 11-én ünnepeljük. Gödöllőn hétfőn a Városi Könyvtár és Információs Központ és a Szent István Egyetem Kosáry Domokos Könyvtár és Levéltár Szervezésében ismét megnyílt a Versesház a főtéren, ahol az arra járókat napközben  irodalmi – főleg a költészethez kapcsolódó – játékok várták.

A rendezvényt dr. Gémesi György polgármester József Attila Leánykérés, és dr. Tőzsér János, a Szent István Egyetem rektora Weöres Sándor Napsugár a levegőben című versével nyitotta meg, majd átadták a versszínpadot azoknak, akik vállalták a versmondást. Érdemes volt a mikrofon mögé állni, a szavalókat ugyanis kávéra várták a könyvtárban lévő „Café mi Újságban”, és egy csomag üveggolyóval is megajándékozták a szervezők.

A délután két óráig tartó rendezvényen az is talált magának izgalmas programot, aki nem vállalta a szavalást. Idén is volt irodalmi kvíz és megannyi verses játék.

A versfelhőben egy-egy mű szavait keverték össze a szervezők, s úgy kellett kitalálni, melyik szerző, melyik művét olvashatják a megszokottól eltérő formában. A versrulett költővé avatta azokat, akik megpörgették, ott ugyanis versírás volt a feladat, s ez esetben a szerencse döntötte el, hogy a játékosnak milyen stílusban kell versbe szednie gondolatait.

A résztvevők ezeken túl gyermekversek segítségével ismerkedhettek idegen szavak jelentésével, míg a Versesház falára azok a szavak kerültek fel, amelyeket a legszebbeknek tartanak a költészet napjára kilátogatók.
Egy költészetnapi rendezvény elképzelhetetlen a verseskönyvek nélkül. A helyszínen kortárs és klasszikus köteteket kölcsönözhettek az érdeklődők, akiknek arra is lehetőségük nyílt, hogy a SZIE könyvtárába ingyenesen iratkozzanak be.

Az eseménybe bekapcsolódtak városi oktatási intézményekbe járó diákok is, a Petőfi Sándor Általános Iskola, az Erkel Ferenc Általános Iskola, a Református Líceum és a Madách Imre Szakközépiskola és Szakiskola tanulói rendhagyó irodalomóraként vettek részt a játékokban, s álltak a mikrofon mögé egy-egy verssel.

A Szent István Egyetem díszudvarában kora délután közös versmondásra került sor. Először egyénenként tolmácsoltak az egyetem polgárai verseket, majd együtt szavalták el Kányádi Sándor Április hónapja című költeményét.