Felsőoktatási vásársorozat és intézménylátogatás Kanadában

A Tempus Közalapítvány szervezésében 2019. február 26. és március 5. között rendezték meg a „Recruit in Canada 2019” nemzetközi felsőoktatási vásársorozatot, melynek keretében tizenöt fős delegáció látogatott Kanadába. A delegációban két alapítványi munkatárs, valamint tizenhárom magyarországi felsőoktatási intézmény képviselője - köztük a SZIE képviseletében Püspökné Szabados Kinga, ügyvivő szakértő -  kapott helyet.

Az intenzív szakmai program Vancouverben kezdődött, ahol a British Columbia Egyetemre látogatott a magyar delegáció. A Campus infrastruktúrája, 65 ezres (!) hallgatói létszáma, nyári egyetemi kínálata, valamint "Go Global" programját bemutató jó gyakorlata egyaránt nagy hatással volt a résztvevőkre. A szakmai előadások után az egyetem magyar vonatkozású története került bemutatásra: 1957-ben mintegy 140 erdőmérnök hallgató disszidált Sopronból Vancouverbe, ahol a British Columbia Egyetemen fejezhették be tanulmányaikat magyar nyelven. Az Erdőmérnöki Kar épületében öt tablón láthatóak az 1957-1961 között végzett magyar hallgatók fotói. A soproni alumniból hárman fogadták a delegációt az Egyetem egyik épülete, a Forest Sciences Centre előtt álló székelykapunál. A kapun a következő felirat olvasható: "Our future is rooted in our traditions" (Jövőnk a hagyományainkban gyökeredzik). A vancouveri programot a Magyar Házban tartott felsőoktatási tájékoztató és alumni találkozó, valamint a Vancouver Convention Centerben megrendezett felsőoktatási vásár tette teljessé.

A vásársorozat következő állomása Montreal volt, ahol az ottani Magyar Közösség Házában is bemutatkozhatott a delegáció. A Palais de Congres de Montréal kiállítóközpontjában rendezett felsőoktatási vásárra a kanadai érdeklődők mellett olyan magyar gyökerekkel rendelkező családok is kilátogattak, akik azt szeretnék, hogy gyermekeik Magyarországon szerezzenek diplomát.

Az utolsó állomás, Torontó méltó zárása volt a vásársorozatnak. A három helyszín közül itt volt a legmagasabb a látogatók száma. A vásárt követően a Főkonzulátuson rendezett fogadásra volt hivatalos a magyar delegáció, ahová számos Magyarországon diplomát szerzett alumni hallgató is meghívást kapott. A hatnapos színes program a rangos Toronto University látogatásával zárult. A találkozón a Külkapcsolati Iroda vezetője, Michelle Beaton, és a kanadai oktatók mellett, dr. Kenyeres János vendégoktató is részt vett, aki az ottani Hungarian Studies program sikeréről tartott előadást.

Ezúton köszönjük a Tempus Közalapítványnak a kiutazáshoz nyújtott pénzügyi és szervezési támogatást, valamint Oroszi Katalinnak (Ottawai Magyar Nagykövetség, Kulturális attasé), Demeter-Pintér Mariannak (Torontói Magyar Főkonzulátus, Külgazdasági attasé) a kapcsolatfelvételi és előkészületi munkákban nyújtott támogatást.

Püspökné Szabados Kinga