Kampány a hatékonyabb munkavédelemért

A munkavédelem legyen mindannyiunk mindennapi ügye – ezzel a felhívással zárta dr. Simon Attila István, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkára a Fókuszban a mezőgazdaság – első a munkavégzés biztonsága kampány nyitókonferenciáját június 13-án Gödöllőn. A tárca, a Szent István Egyetem és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara együttműködésével zajló program célja a mezőgazdasági munkahelyi balesetek számának csökkentése az ágazati szereplők tudatának formálásával.

A kampány keretében tájékoztató kiadványokkal és konferenciákon hívják fel az ágazat munkaadóinak figyelmét a biztonságos munkavégzésre. Ezt követően emelni akarják a munkavédelmi ellenőrzések hatékonyságát és gyakoriságát is. Szeretnék, ha az idei és a 2018-as statisztikák már javulást mutatnának, ugyanis tavaly a mezőgazdaságban 18 halálos munkabaleset történt, az idén pedig már 7. A mezőgazdaság az egyik legveszélyesebb ágazattá vált.

A tárca beszámolója szerint a munkavédelmi hatóság ellenőrzési adatai is kedvezőtlenek, tavaly a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat nemzetgazdasági ágban az ellenőrzött 725 munkáltató háromnegyedénél találtak valamilyen munkavédelmi szabálytalanságot.

Az ágazat munkavédelmi helyzetét az is rontja, hogy az építőipar mellett a mezőgazdaságban a legmagasabb a szakképzetlen munkavállalók száma.

A mezőgazdaságban a legfőbb veszélyforrások a gépek, illetve a kemikáliák (vegyi anyagok) használatából adódnak. Az egyik legfőbb veszély a traktorokkal és egyéb önjáró mezőgazdasági gépekkel okozott gázolás, ütközés, illetve a felborulás, emiatt van a legtöbb halálos baleset.

A tárca szerint a munkavédelemben szemléletváltásra van szükség, a munkaadóknak a munkafeltételek javítására, a munkavállalóknak pedig a munkafegyelem betartására kell nagyobb hangsúlyt helyezniük. A tájékoztató anyagok készítése mellett jövőre országos célvizsgálatot is indítanak majd az agráriumban.

A tavalyi 18 halálos munkabaleset 80 százaléka olyan mezőgazdasági vállalkozásoknál történt, ahol a munkavállalók létszáma nem haladja meg az ötvenet.

A gödöllői programot dr. Tőzsér János rektor nyitotta meg.

A mezőgazdaság munkavédelmi helyzetéről és munkavédelmi feladatairól Nesztinger Péter, az NGM munkavédelmi főosztályvezetője, a mezőgazdaságban dolgozó közfoglalkoztatottak munkavédelmi helyzetéről Butora Károly, a Belügyminisztérium Közfoglalkoztatási Statisztikai, Elemzési és Monitoring Főosztályának főosztályvezető-helyettese tartott előadást. A klímaváltozás hatásaiból a munkahelyi biztonság és egészségvédelem területén eredő kihívásokat Nédó Ferenc, az NGM Munkavédelmi Főosztályának munkafelügyeleti referense foglalta össze. A növényvédő-szerek biztonságos kezelésével és felhasználásával összefüggő ismereteit Szalkai Gábor, a Növényvédelmi Szövetség ügyvezetője osztotta meg a résztvevőkkel.

A szűk, zárt terekben végzett munkák biztonságáról Zsadányi Mária, az NGM Munkavédelmi Főosztály munkafelügyeleti referense, a mezőgazdasági gépek kockázatelemzéséről és gyakorlati veszélyeiről Sitkei József, az Agrovéd Biztonságtechnikai Műszaki Fejlesztő és Minősítő Kft. ügyvezetője, a fakitermelés munkavédelmi helyzetéről Taba Zsolt, az Andreas Stihl Kft. műszaki képviselője tartott előadást.

Szentirmay Zoltán, az FM Agrárközgazdasági főosztályvezető a mezőgazdasági munka értékéről, kihívásairól és védelméről szólt. Fodor Zoltán, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara mezőgazdasági igazgatója az érdekképviselet biztonságos munkavégzés iránti elkötelezettségéről, támogatásáról biztosította a tárca törekvését.

Dr. Simon Attila István a konferenciát zárva leszögezte: bírságolástól semmi sem lesz jobb. Szemléletváltásra van szükség, ezt célozza a gödöllői kampánynyitó is. Az emberi élet védelme nem valami megfoghatatlan, ködös és/vagy patetikus fogalom, hanem olyan közös felelősségünk, amely mögött jogszabályok, a biztonságos munkavégzés szakmai előírásai szabályozzák a teendőinket.

A kampány hivatalos honlapja: www.ommf.gov.hu

Javaslatokat, ötleteket, a helyes gyakorlatról szóló beszámolókat a munkavedelmi-foo@ngm.gov.hu e-mail címre várnak.

 

Balázs Gusztáv felvételei