Egyetemünkön járt Orbán Viktor miniszterelnök
Egyetemünk adott helyet a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) tisztújító küldöttgyűlésének július 5-én, szombaton.
A küldöttgyűlésen Tőzsér János köszöntőjében kiemelte: a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával és a Magosszal meglévő napi munkakapcsolat garancia arra, hogy egyetemünk képzéseiben, kutatási programjaiban azonnal képes reagálni a munkaadók igényeire, így végzőseink korszerű, valós gyakorlati tudással jelennek meg a munkaerőpiacon. Az egyetem közös programok, kutatások, stratégiaalkotások keretében megnyilvánuló szakmai együttműködése a földművelésügyi tárcával is mintaértékű.
A rektor hangsúlyozta, hogy a hét karból álló egyetem oktatási palettája az állatorvos-képzéstől az agrárműszaki képzésig terjed. A gödöllői kampusz területén koncentrálódik a magyar agrárinnováció és tudástőke meghatározó hányada. Az egyetem képességei, hagyományai, kapcsolatrendszere és eddigi eredményei alapján a vidék fejlesztését és az agrárium, valamint a gazdák érdekeit szolgálja és segíti határokon belül és határainkon túl. Az egyetem 1990 óta szerepet vállal az egységes Kárpát-medencei magyar oktatási tér kialakításában. A napokban vették át mesterdiplomájukat a Csíkszeredában két éve elindított Vidékfejlesztési agrármérnöki szak első végzősei. Beregszászon az elmúlt évben Állattenyésztő mérnök alapképzést indítottunk.
Elnöki beszámolójában Jakab István kiemelte, hogy a kétharmados parlamenti többséggel megszavazott földtörvény, a földhöz jutás szabályainak szigorodása máris érezteti kedvező hatását. A termőföldet azonban csak eredményes gazdálkodással lehet megtartani. A következő évek legfontosabb feladatai között említette az öntözött termőterület nagyságának növelését, a gazdabarát bankrendszer kialakítását, a gazdák összefogását a termelésben, feldolgozásban és értékesítésben. Arról is szólt, hogy egyre több hazai termék jelenik meg az áruházak élelmiszerpolcain. Az agrárágazat erősödését jelzi, hogy tavaly a mezőgazdaság exportbevétele elérte a 8,1 milliárd eurót, ami az összes kivitel értékének 10 százalékát tette ki. Az elmúlt 4 év alatt közel 40 százalékkal nőtt a mezőgazdaság kibocsátása, a hatékonyságban azonban még tetemes hátrányunk van.
A Magosz vezetője az agrárfejlesztési stratégia egyik legfontosabb elemének nevezte a nagyüzemek és a családi gazdaságok arányának megváltoztatását a kis- és középgazdaságok javára, a 80-20 százalékos birtokpolitikai arány kialakítását. Javasolta, hogy 150 ezer euró felett közvetlen terület alapú támogatás ne kerüljön kifizetésre. Az így felszabadult forrásokat viszont célzottan, az állattenyésztés, valamint a kis- közepes gazdaságok fejlesztésére kell fordítani.
Orbán Viktor beszédében hosszú ideje kipróbált szövetségnek nevezte a Magosz és a jelenlegi kormánypártok együttműködését. A kormány nem hagyta, hogy kihúzzák a magyar gazdák lába alól a talajt, az új földtörvénnyel elérték, hogy a magyar termőföld mindenki mást megelőzően a helyben lakó földművelő gazdák tulajdonában és használatában maradjon. Bár még Brüsszelben nem fogadták el az új magyar földtörvényt, a kormány ezután is ragaszkodni fog ahhoz, hogy Magyarországnak csak olyan földtörvénye legyen, amely lehetővé teszi, hogy a termőföld nemzeti hatáskörben maradjon és kiszűrjék a bel- és külföldi spekulánsokat. Hozzátette: négy év alatt megtízszereződött az állami földet használók száma.
Orbán Viktor szavai szerint a jó termőföld, a vízkészlet, a hozzáértés, a tudás és a szorgalom olyan értékek, amelyek az előttünk álló évtizedben fel fognak értékelődni. A feladatok között említette, hogy a vidék számára elérhető erőforrásokat helyben kell tartani, munkahelyeket vidéken is teremteni kell, és a fiataloknak meg kell mutatni, hogy igenis lehet vidéken élni.
A miniszterelnök nagy kérdésnek nevezte, van-e bennünk elég bátorság, lelkierő, tudás, és dolgoztunk-e már eleget annak érdekében, hogy a 80-20-as birtokpolitikai arányt a földalapú támogatások és az agrártámogatások területén is előállítsuk. Ez ugyanis olyan léptékű átrendeződést okoz a magyar politikában, ami bejelentésekkel nem oldható meg. Sok kockázatot, vitát kell vállalni, hogy ezt megvalósíthassuk. A határidő rövid, augusztusban már tudatni kell a döntéseinket Brüsszellel, a kormány úgy tervezi, hogy hétfőn meg is hozza a szükséges döntéseket.
A kormány támogatja, hogy a földalapú támogatások és az agrártámogatások meghatározó részét a kis- és közepes gazdaságok irányába tereljék, vagyis, hogy 150 ezer euró fölötti összegeket ne fizessenek ki, de ezt úgy kell megtenni, hogy átmenetileg se okozzon elbocsátásokat az agrárszektorban.
Fotó: Prág Ferenc, Árvai Károly