A Magyar Tudomány Ünnepe – programok a Szent István Egyetemen

Az 1825-ös pozsonyi országgyűlésen november 3-án ajánlotta fel gróf Széchenyi István birtokai egyévi jövedelmét egy magyar tudós társaság létrehozására. A jeles alkalom évfordulóját 2003-ban az Országgyűlés a Magyar Tudomány Ünnepévé nyilvánította. Az ehhez kapcsolódó egész hónapos eseménysorozatban, aminek idén az „Oknyomozó tudomány” a mottója, a Szent István Egyetem is részt vesz.

A budapesti Élelmiszertudományi Karon november 3-án 10 órakor kezdődő eseményen írják alá az Élelmiszerlánc-biztonsági Kockázatkezelési Kihelyezett Tanszéket létrehozó együttműködési megállapodást a kar és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal között. Az új tanszék stratégiai fontosságú mindkét intézmény számára. A 10 órakor kezdődő programban szereplő előadások a tudományos együttműködés lehetőségeit mutatják be. Néhány témakör: Hogyan látják a magyar fogyasztók az élelmiszerlánc-biztonságot? Az élelmiszer-tudomány és -technológia fejlődési irányai.

A budapesti Ybl Miklós Építéstudományi Kar november 14-én 9 órától tartja az Ybl Építőmérnöki Tudományos Tanácskozást. A 12. alkalommal jelentkező konferencia lehetőséget nyújt a karon oktató tanárok kutatási és tudományos eredményeinek bemutatására és az építőiparban dolgozó kollégák újszerű, innovatív tapasztalatainak átadására. A tanácskozás kiemelt témája a kitakarás nélküli közműépítési technológiák. A konferenciát a Bartos Sándor Emléküléssel egybekötve tartják, így emlékezve a volt főigazgatóra. 

A budapesti Kertészettudományi Karon november 22-én 10 órakor Innovációk és feladatok a meggytermesztésben címmel kezdődik az új Meggy című szakkönyv megjelenése kapcsán egy könyvbemutatóval egybekötött szakmai-tudományos tanácskozás. A hazai gyümölcstermesztésben a meggy kiemelkedő jelentőséggel rendelkező faj. A magyar meggytermesztés új alapokra történő helyezése elengedhetetlen a versenyképesség, és a termesztés gazdaságossága szempontjából. Néhány előadáscím: A friss fogyasztás és az ipari meggyfeldolgozás piaci helyzete – várható tendenciák, A meggy alanyhasználat hazai és nemzetközi tapasztalatai. Elmarad!

A gödöllői Gazdaság- és Társadalomtudományi Karon november 23-án 9 órakor kezdődik a tudományos diákköri konferencia a következő szekciókkal: Agrárgazdaságtani, Ágazati gazdaságtani, Gazdaságfejlesztési, Marketing, Munkaerőpiaci, Pénzügy-számviteli, Szervezeti működés, Területfejlesztés, Turizmusfejlesztés, Turizmus és vendéglátás gazdaságtana, Turisztikai termékek fejlesztése, Vállalatgazdasági. A kar fennállása óta nagy hangsúlyt fektet a tudományos diákköri hagyományok ápolására. 150 főt meghaladó hallgatói létszám vesz részt folyamatosan a tudományos diákköri kutatásokban. A rendezvény célja a hallgatók kutatási eredményeinek bemutatása, publikálási lehetőség biztosítása a sikeres és eredményes hallgatók, hallgatói csoportok számára.

Ugyancsak a GTK-n november 24-én 9 órától zajlik a Tradíció és Innováció 2016 konferencia Három évtized a gazdaság- és társadalomtudomány szolgálatában címmel. Célja tisztelegni a kar fennállásának harmincadik évfordulója előtt. Emlékezni és méltatni az elmúlt időszak kimagasló oktatási és kutatási eredményeit és művelőit. A konferencián feltárják a kar előtt álló innovációs fejlesztési lehetőségeket.

A Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kar szarvasi kampuszán november 24-én 10 órától Kihívások a mai modern mezőgazdaságban címmel tartanak konferenciát. A környezet, az agrár- és vízgazdálkodás, a vidékfejlesztés, valamint a mezőgazdasági technológia kutatási témakörei a folyamatosan változó környezeti problémák megoldásaira adhatnak választ. A konferencián elhangzó előadások és a kiállított poszterek tudományos cikk formátumú publikációi megjelenhetnek egy lektorált, ISBN számmal ellátott konferenciakötetben. Tervezett szekciók: környezetgazdálkodási, vízgazdálkodási, agrárgazdasági és műszaki, mezőgazdasági technológiák, gazdaságtudományi, vidékfejlesztési és turizmus.

A Kertészettudományi Kar november 25-én 10 órai kezdettel Dr. Nagy Béla Tudományos Emlékülést tart. Dr. Nagy Béla professzor 2016. augusztusában hunyt el. Egész életpályája a magyar kertészethez kötődik. 1967-től 1991-ig a Dísznövénytermesztési és Dendrológiai Tanszék vezetője, 1971-1980 között az egyetem Termesztési Karának dékánja, 1982-1991 között a Környezetrendezési Intézet igazgatója volt. 1966-ban szerezte meg a mezőgazdasági tudományok kandidátusa, 1979-ben a mezőgazdasági tudományok doktora fokozatot. Nevéhez fűződik a korszerű dísznövénytermesztés első tananyagának összeállítása. Számos szakmai és társadalmi testület tagjaként, vezetőségi tagjaként vagy vezetőjeként szerzett érdemeket a kertészet elismerésében, az európai típusú viselkedéskultúra és a környezetvédelmi szemlélet kialakításában. Az emlékülés keretében a dísznövénytermesztés és növényalkalmazás témakörében hangzanak el tudományos előadások.

A Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kar békéscsabai kampuszán november 30-december 1-ig zajlik a Felelős turizmus című konferencia. A turizmus felelősséget visel a fenntartható fejlődés és természeti környezet értékeinek megóvása, a versenyképes gazdaság, a jövedelmező szolgáltatások, a megélhetés, a megfelelő életszínvonalat biztosító munkahelyek, a vidéki térségek felemelkedése, a szellemi, tárgyi és épített örökség továbbá az egyén iránt. A konferencia ezeket a kérdéseket kívánja sokrétűen megvizsgálni és az ezzel összefüggő jó gyakorlatot bemutatni.