Zágrábi oklevél dr. Birkás Mártának
Kilencven éve alapították a Zágrábi Agrártudományi Kart (Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu). A szeptember 24-25-ig zajló évfordulós ünnepségen a SZIE Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karát dr. Jolánkai Márton és dr. Birkás Márta professzorok képviselték.
A fakultás 1959-ig Agrártudományi és Erdészeti Karként működött, ekkor az utóbbi önállóvá vált. Alapítása óta több mint 12 ezer diplomást, szakmérnököt és doktort bocsátott ki. Évente 450 diák kezdi meg a tanulmányait.
A kar küldetése a térségi és európai feladatokhoz kapcsolódik: a tudás megbecsülése, a tudás magas szintű átadása, a minőségi élelmiszer termelés elősegítése, a természeti értékek megbecsülése és védelme, a vidékfejlesztés, az életminőség javítása. A bolognai oktatási rendszerre a 2005/2006-os akadémiai évtől tértek át. Tíz BSc programban oktatnak: agroökológia, állattenyésztés, kertészet, mediterrán mezőgazdálkodás, mezőgazdasági gépészet, mezőgazdasági ökonómia, növénytermesztés, növényvédelem, organikus mezőgazdálkodás, tájépítés. MSc programjaik: agrobiznisz és vidékfejlesztés, agroökológia, állatgenetika és -tenyésztés, hal- és vadgazdálkodás, hústermelés és feldolgozás, kertészet, mezőgazdasági gépészet, növénytermesztés, növényegészségtan, organikus mezőgazdálkodás és agro-turizmus, takarmányozás, tájépítés, tejtermelés és feldolgozás.
A kar 28 tanszékből és a dékáni hivatalból áll, a dolgozók száma 438 fő. Ebből 124 a docens és professzor, 107 fiatal oktató és kutató. Huszonöt oktatási teremben 1500 ülőhely, 19 labor áll a diákok rendelkezésére. Az éves költségvetés 15 millió euro. Hét kísérleti tér működik, köztük vadászterület is van.
Az évfordulós ünnepség első napján előadások hangzottak el a kar tevékenységéről. Az ezt záró banketten Prof. Dr. Davor Romic dékán okleveleket adott át. Dr. Birkás Márta professzor asszony is elismerésben részesült a karok közötti együttműködés érdekében végzett kiemelkedő munkájáért. Felolvasták dr. Csányi Sándor dékán köszöntő levelét, melyből idézünk: „Fontosnak tartom a karaink közti tudományos és oktatási kapcsolatok fejlesztését. Örömmel tölt el, hogy ezek a kapcsolatok élőek, eredményesek. Több oktatónk Zágrábba nem csak kollégákhoz, hanem barátokhoz utazik, s mi is barátként, testvérként fogadjuk az onnan érkező kedves kollégákat. E kapcsolatok egyik példája a nemrég elnyert közös TéT projekt".
A második napon a zágrábi „Kornati Hall-ban" rendezett ünnepségen több állami vezető is részt vett. A Zágrábi Agrártudományi Kar Általános Agronómiai Tanszék vezetője, Prof. Dr. Ivica Kisic a következőket mondta: „Országaink történelmében sok közös volt, de talán több közös ügyünk van most, s még inkább a jövőben".