A tudományos diákkör a tehetséggondozás egyik legfontosabb fóruma
Dr. Hiller István oktatási és kulturális miniszter az Országos Tudományos Diákköri Tanács XXIX. Országos Tudományos Diákköri Konferenciájának november 10-i ünnepi záróülésén
azt hangsúlyozta, a tudományos diákköri mozgalom a tehetséggondozás, tehetségfeltárás egyik legfontosabb magyarországi fóruma. A záróülést dr. Szendrő Péter, az OTDT elnöke, a SZIE rector emeritusa vezette le, s részt vett azon dr. Csányi Sándor, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója is.
A tárcavezető a kitüntetettekhez szólva „nagyszerű gesztusnak, a tudományos élet természetes körforgásának" nevezte azt, hogy a Magyar Tudományos Akadémia dísztermének székein, a tudósok helyén most azok ülnek, akik a magyar tudóstovábbképzés alanyai.
Rámutatott arra, hogy a tudomány műveléséhez képesség és adottság szükséges, de a tudomány alázatot is kíván; a kritika és kreativitás egysége nélkül nem várható valós eredmény.
Dr. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke szerint a díjazottak bebizonyították, hogy képesek az alkotásra, képesek újat létrehozni. Egy polgár tudása elkötelezettsége, munkája mások iránti megbecsülése az ország felemelkedését hozhatja.
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) által 2009 tavaszára meghirdetett XXIX. Országos Tudományos Diákköri Konferencia sikeresen befejeződött. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint a Magyar Tudományos Akadémia fővédnökségével, továbbá a felsőoktatásban érintett minisztériumok, tudományos testületek, alapítványok, országos hatáskörű szervezetek és intézmények támogatásával rendezett konferenciára 3957 dolgozatot neveztek be, melyeket 16 szekcióban, 381 tagozatban mutattak be. A konferencia mintegy 12 ezer résztvevőjének, igen széles szakmai nyilvánosság mellett az ország kilenc városában 15 egyetemi kar adott otthont.
A szekciókban - ez előző évekhez hasonlóan - továbbra is jelen voltak a határon túli magyar egyetemisták, valamint a kiemelkedő középiskolás kutató diákok is. Negyedik alkalommal rendezték meg a konferencián belül a Művészeti és Művészettudományi Szekciót, ahol művészettudományi dolgozatok mellett művészeti alkotásokkal is részt vehettek a hallgatók.
A tagozati üléseken szakmai zsűri előtt hangzottak el az előadások, majd a 3-5 tagú zsűri a dolgozatok előzetesen bekért írásbeli bírálatainak és az előadás értékelésének összesítéseként alakította ki a végső tagozati sorrendet. A nevezett művészeti alkotásokat külön kiállításon is bemutatták.
Az OTDK szakmai rendezvényeinek befejezése után, többlépcsős megméretést követően, az intézményekben előzsűrizett pályamunkákkal a konferencia szekcióiban szereplő egyetemi és főiskolai hallgatók közül 45 fiatal nyerte el a kiemelkedő diáktudományos és tanulmányi tevékenység elismerésére alapított Pro Scientia Aranyérmet, köztük Szentes Szilárd, a SZIE Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karán végzett agrármérnök és Tulogdi Áron, a SZIE Állatorvos-tudományi Karán végzett alkalmazott zoológus. Harmadik alkalommal ítélték oda a kimagasló művészeti tevékenységért a Pro Arte Aranyérmet, és negyedik alkalommal a Junior Pro Scientia Aranyérem elismerést kutató középiskolásnak. A tudományos diákköri munkát támogató tevékenysége, kiemelkedő témavezetői és tudományszervező munkájáért, a tudományos nemzedékváltás sikeréért a legtöbbet tett 50 oktató, kutató - akiket egyrészt az intézményük, másrészt az Országos Tudományos Diákköri Tanács 16 szakmai bizottsága erre az elismerésre érdemesített - Mestertanár Aranyérem kitüntetésben részesült. A Szent István Egyetemről dr. Penksza Károly egyetemi docens (MKK) és dr. Takács István (Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar) egyetemi docens kapta meg ezt az elismerést.
Máriás Antal Emlékérmet vett át dr. Tomcsányi Pál akadémikus, a SZIE GTK professor emeritusa.
Dr. Szendrő Péter az OTDT elismerését nyújtotta át Bakonyi Zsuzsannának, a SZIE Gépészmérnöki Kar tanulmányi osztályvezetőjének.