Dux: a felsőoktatás nem engedhet a rangsorok nyomásának
Magyarországon és az egész európai felsőoktatási térségben problémaként fogalmazódott meg, hogy a felsőoktatási intézmények a globális piacai hatások miatt elvesztették egyediségüket - mondta el Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár a Felsőoktatásért Felelős Főigazgatók Konferenciáját követő tájékoztatón április 12-én. Az államtitkár hangsúlyozta: a kétnapos esemény résztvevői egyetértettek abban, hogy az egyetemeknek a sokszínűségüket kell erősíteniük, és nem engedhetnek tovább a nemzetközi rangsorok nyomásának.
A felsőoktatás nem engedhet a globális piaci hatásának, mint a nemzetközi rangsorok befolyásoló erejének - fogalmazott Dux László "A sokszínűség irányítása a felsőoktatásban" témában a Budapesti Gazdasági Főiskolán megrendezett szakmai találkozót követő tájékoztatón.
Amint azt az államtitkár elmondta: a felsőoktatási intézményeket olyan globális piaci hatások érték, mint a rangsoroknak való megfelelés, a média nyomása, amelynek engedelmeskedve egy uniformizált, homogenizált állapotba kerültek. Ennek hatására pedig azok a különbözőségek, amik az európai rendszerek egyediségét, és erősségét adták, elveszni látszanak - emelte ki Dux László. Hozzátette: ezért az unió célja, melyet a két napban meg is fogalmaztak, hogy a sokszínűségre ösztönözzék a felsőoktatási intézményeket, hogy szakmai, földrajzi, kulturális különbségeiket az eddiginél határozottabban jelenítsék meg.
Kérdésre válaszolva Dux László kiemelte azt is, hogy a felsőoktatásért felelős főigazgatók megfogalmazták továbbá: nemcsak a csúcsegyetemek versenyképességének támogatása, de a vidék, a régiók erősítése is fontos feladatot kell, hogy jelentsen a jövőben. Nem szabad hagyni, hogy az erős vidéki főiskolák gyönge egyetemekké akarjanak válni, hiszen megvan a saját küldetésük, a hagyományoknak megfelelő feladatuk. Ezen feladatok teljesítéséhez kell az uniónak, és az országoknak egymással összefogva megadni a kellő segítséget a felsőoktatás számára - mondta el Dux László.