SZIE - NAK együttműködés

A Szent István Egyetem (SZIE) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) közötti együttműködési megállapodást írt alá április 2-án, Gödöllőn dr. Tőzsér János rektor és Győrffy Balázs elnök.

Az együttműködés keretében a kamara támogatja, hogy a SZIE a Kárpát-medencei magyar oktatási és gazdasági tér olyan nemzetközi súlyú tudásközpontjává váljon, amelyben egyedülálló módon helyet kap a teljes élelmiszergazdaság és vidékfejlesztés, beleértve a hagyományos mezőgazdaság-tudományt és technológiát, a kertészetet, az élelmiszeripart, az állatorvos-tudományt, az élelmiszerbiztonságot, az agrárgazdaságtant, a vízgazdálkodást, a mezőgazdasági- és élelmiszeripari gépészetet, a mezőgazdasági alapú megújuló energiagazdálkodást, a környezet- és tájgazdálkodást, valamint az agrárágazati építészetet is. Az egyetemet a megcélzott szerepre alkalmassá teszi a központi fekvése, kivételesen kedvező logisztikai helyzete, jelentős hagyományai, értékes infrastruktúrája és erős vidéki beágyazottsága.

Az egyetem lehetőséget kínál a NAK szakembereinek az oktatásban, kutatásban és szakmai rendezvényeken való részvételre, tanácskozásokkal járul hozzá a kamara által kezelt stratégiai területek társadalmasításához, szakmai háttértámogatást nyújt a nemzetstratégiai programok kamarát érintő koncepcióinak és programjainak kidolgozásához és megvalósításához.

A „Vidék egyetemeként” számon tartott, hét karú, hat magyarországi városban működő, Csíkszeredában és Beregszászon is oktató intézményre a kamara kiemelt stratégiai partnerként számít munkájában, különös tekintettel a hazai és a határon túli magyarlakta területekre vonatkozó felnőttképzési és szaktanácsadási feladatainak megvalósítására.

Az együttműködési megállapodás aláírói az eseményen hangsúlyozták, hogy az egyetem a külhoni magyarok oktatásában szerzett több évtizedes gyakorlatának felhasználásával támogatja a kamarát a határon túli magyarlakta területeken történő kapcsolatépítésben. A SZIE ennek érdekében felajánlja belföldi és határon túli humán és infrastrukturális erőforrásait a magyar agrárszakemberekkel való folyamatos szakmai párbeszéd elősegítésére.

Dr. Tőzsér János kiemelte, hogy az egyetem céljainak megvalósításához kormányzati és szakmai partnerek segítségére is szükség van. Győrffy Balázs kifejtette, hogy közös pályázatok készítésével igyekeznek forrást szerezni a megállapodásban szereplő feladatok elvégzéséhez.