Megnyílt a Szent István Egyetem 2016/2017. tanéve

A Szent István Egyetem Szenátusa szeptember 5-én tartotta tanévnyitó ünnepi ülését a gödöllői aulában. Tanévnyitó ünnepi beszédet dr. Tőzsér János rektor mondott. Az eseményen esküt tettek az elsőéves hallgatók, beiktatták a tanulmányaikat kezdő doktoranduszokat, köztársasági ösztöndíjakat adtak át. Tiszteletbeli professzori címet adományoztak Martin van den Toorn egyetemi tanárnak (Delft University of Technology Holland).

Az eseményen részt vett dr. Bozsó Zoltán dandártábornok, rendőrkapitány, a Gödöllői Rendőrkapitányság vezetője, dr. Pappné Pintér Csilla önkormányzati képviselő.

Az ünnepség dr. Tőzsér János rektor tanévnyitó beszédével kezdődött, amit teljes terjedelmében közlünk.

Tisztelt Tanévnyitó Ünnepi Ülés, Tisztelt Hallgatók, Egyetemi Polgárok, Vendégeink!

Szeretettel köszöntöm Önöket tanévnyitó ünnepi szenátusi ülésünkön! Kiemelten köszöntöm azon hallgatóinkat, akik most kezdik meg tanulmányaikat a Szent István Egyetemen, vagy folytatják azokat mesterszakon, doktori képzésben. Az évnyitó elsősorban az ő ünnepük. Nyolc karunkra – a gödöllői, budapesti, békéscsabai, gyulai és szarvasi kampuszokon –, valamint a csíkszeredai, zentai és a beregszászi kihelyezett képzéseinkre 3368 hallgató nyert felvételt a 2016/2017. tanévre.

Kedves Elsőévesek!

Elsőként Önökhöz szólok, akik büszkék lehetnek arra, hogy első céljukat már elérték. Tagjai lettek az Egyetem mintegy 18 ezer fős hallgatói közösségének. Eskütételük után az Egyetem teljes jogú polgárává válnak – és életük eddigi legfontosabb időszakát kezdik. Itt válnak felnőtté és szerezhetnek olyan tudást, amivel megalapozhatják a század második felébe vezető, ma még beláthatatlan szakmai pályafutásukat.  

A tanulás Önökre vár, de ebben a feladatban nem maradnak magukra. A közel ezer oktató nevében meggyőződéssel mondhatom, versenyképes tudás átadására készülünk. Oktatási palettánk 33 alapszakból, 32 mesterszakból, 10 doktori iskolából, 42 szakirányú továbbképzésből és 15 felsőoktatási képzésből áll. Az új tanévben négy karra vettünk fel duális képzésre jelentkezőket, ez az újszerű forma a képzés gyakorlati jellegét erősíti.

Előre bátorítom Önöket, néhány szemeszter elvégzése után jelentkezzenek külföldi részképzésekre! Egyetemünk 1998 óta több mint 3 millió eurónyi forrást szerzett mobilitási programokra. Negyvenöt Európán kívüli egyetemi szintű megállapodás is kínál lehetőségeket nemzetközi tapasztalatszerzésre. A hazai egyetemek mezőnyében azon kevesek közé tartozunk, amelyek elmondhatják hallgatóiknak, hogy középfokú nyelvvizsga birtokában és jó tanulmányi eredménnyel bármelyikük külföldi tanulmányútjához rendelkezésre állnak a szükséges intézményi források.  

Kívánom tehát, hogy e lehetőségek kihasználása érdekében is minél előbb találják meg a tanulásra, a pihenésre, a szórakozásra és a sportra fordítandó idő optimumát! Kössenek barátságokat más karok, más nemzetek hallgatóival! Használják a könyvtárat, a sportlétesítményeket, csatlakozzanak a többlettudást adó szakkollégiumokhoz és a kutatói pályára segítő tudományos diákkörökhöz!

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Ebben a tanévben a világ 42 országából közel 350 hallgató érkezik hozzánk. Jelenlétük az Egyetemünk iránti bizalmat testesíti meg. Engedjék meg, hogy külön köszöntsem külföldi hallgatóinkat!

Dear Foreign Students,

I am pleased and honoured to great you all at the Opening Ceremony of Szent István University. I wish you a pleasant stay in Hungary, get familiar with our nation, values and traditons. Study hard, make good use of the knowledge of our professors and enjoy all social and sport activities that the Univesity can provide.

After finishing your studies, take home our reputation!

Tisztelt Vendégeink!

A Szent István Egyetem a 2016/2017. tanév kezdetére jelentősen átalakult, új vizekre hajózott. Intézményünk történetében ez nem meglepő fordulat, hiszen több nagy átalakuláson estünk át fennállásunk 16 éve alatt, és persze a legutóbbi változás sem volt átmenet nélküli.

A Fokozatváltás a felsőoktatásban című kormányzati stratégia megvalósításának jegyében az elmúlt tanév a Kertészettudományi, az Élelmiszertudományi, valamint a Tájépítészeti és Településtervezési Karok érkezésének, továbbá az Állatorvos-tudományi Kar önálló egyetemmé válásának, az Alkalmazott Bölcsészeti és Pedagógiai Kar egri egyetemhez történő csatlakozásának a jegyében telt.

Az Egyetem az „átépítés” alatt zavartalanul működött, annak ellenére is, hogy össze kellett hangolni a régi és az új karok eltérő rendszereit, szabályzatait és munkastílusát. Már az eltelt háromnegyed év is bizonyította, hogy a Budai Campus karainak csatlakozásával a Szent István Egyetem feladatkörében, képességeiben, tudományos kapacitásában, vállalati-gyakorlati kapcsolataiban egyaránt erősödött, gazdagodott.

Immár számos karunkon elérhető a felsőoktatás teljes spektruma. Feltörekvő ágazatok oktatása került hozzánk, portfóliónk a mezőgazdasági termelés, az élelmiszeripar és a vidékfejlesztés területén teljesebbé vált. Ez a változás új hajtóerőt jelent a tudáspiacokon zajló versenyben, amelynek gazdasági, társadalmi szereplői egyre inkább azt várják a felsőoktatástól, hogy az egyetemek a jövőt mutassák meg, azaz a gyakorlat előtt járjanak.  

Sokat kell tennünk azért is, hogy az elméleti kutató munka eredményei – küldetésünknek megfelelően – az agrárgyakorlatba kerüljenek. Ehhez arra is szükség van, hogy a gazdák-gazdálkodók fogadó készek legyenek az új technológiákra, versenyképesebb eljárásokra. A Szent István Egyetem stratégiai partnerségben a Földművelésügyi Minisztériummal, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségével, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatallal, szakmai szervezetekkel és gazdaságokkal szorosan együttműködve ezen fáradozik.

Az új tanévben tovább szeretnénk erősíteni azt a szemléletet, hogy egy egyetem vagyunk, ennek megfelelően pedig azt a gyakorlatot, hogy a különböző karokon dolgozó specialisták együtt, hálózatokat alkotva látják el a közös oktatási, kutatási és innovációs tevékenységüket. Így vállalhatunk szerepet időszerű feladatokban, mint például a Digitális Agrár Stratégia megvalósításában és a Nemzeti Víztudományi Kutatási Program munkájában.

Várakozásunk szerint pezsgőbb lesz a kutatás-fejlesztési tevékenységünk, hiszen az oktatók és a tanszéki kollektívák ez évtől vállalkozóként pályázhatnak és vehetnek részt a programokban.

Egyetemünknek egyidejűleg kell különböző feladatokat megoldania hatékony és racionális működése érdekében is. Ez történt az egységes tanulmányi hivatal létrehozásával a gödöllői kampuszon és ide tartozik a félévenkénti tantárgyak számának maximalizálása valamennyi karunkon. Ilyen léptékű változás a Szent István Egyetem oktatási rendszerében – leszámítva a bolognai képzés bevezetését – még nem volt. A Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar már korábban döntést hozott arról, hogy egy félévben hét tantárgy legyen. A modell a karon bevált, az idő igazolta, hogy az oktatók kutatási és publikációs tevékenysége számottevően erősödött. Miközben tehát az „egy egyetem vagyunk” szemléletet érvényesítjük, a kari jó gyakorlatokat az egész intézményben alkalmazzuk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Rektori programomban nagy hangsúllyal szerepel az Egyetem oktatói-kutatói utánpótlásának elősegítése, amit a mindennapi igények és a távlatos gondolkodás is alátámaszt. Ennek részeként intézményünk alapvető feladatának tartja, hogy segítsük kiváló vezető oktatóink, egyetemi docenseink professzorrá válását. Ebben a tanévben a tudományos rektorhelyettes és a dékánok közreműködésével valamennyi karunkon minden jelölttel személyesen egyeztetünk, s közösen igyekszünk meghatározni, milyen feladatok teljesítésével érhető el a célunk, hiszen doktori iskoláink fenntartása és az egyes tudományterületek képviselete függ az aktív egyetemi tanárok számától.     

A tanévnyitó ünnepség keretében szeretnék megemlékezni arról, hogy jogelődünk, a Gödöllői Agrártudományi Egyetem 25 évvel ezelőtt, a hazai felsőoktatási intézmények között úttörő szerepet vállalt a külhoni magyar agrárszakember képzésben. Az elvetett mag jó talajba hullott. A magyar kormány Kárpátalján, Felvidéken, a Vajdaságban és Erdélyben alap- és mesterszakok oktatását támogatja a Szent István Egyetem égisze alatt, a helyi intézményekkel együttműködésben.

Miért fontos ez számunkra? Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által elfogadott középtávú Intézményfejlesztési Tervünkben célul tűztük ki, hogy a Szent István Egyetem a Kárpát-medence vezető agrár- és vidékfejlesztési tudásközpontjává váljon, amely átfogja az élelmiszergazdaság teljes vertikumát, erősíti a vidék népességmegtartó képességét, egyben részese a közép-európai társegyetemek együttműködésének. Határon túli kapcsolataink – beleértve a helyi gazdaságok fejlesztését szolgáló agrár- és vidékfejlesztési tudástranszfer hálózat kialakítását – e cél elérését nagy mértékben segítik.

Tisztelt Elsőéves Hallgatók!

Tanévnyitó beszédem végén azt kívánom, hogy érezzék jól magukat a Szent István Egyetemen! Mától ez az Önök második otthona, Alma Matere, amelynek legfontosabb feladata és küldetése, hogy felkészítse diákjait a felnőtté válás és a pályakezdés nem könnyű teendőire. Ehhez kívánok valamennyiüknek sok erőt, kitartást és jó egészséget!

Befejezésül engedjék meg, hogy Nemes Nagy Ágnes sorait ajánljam figyelmükbe! „Tanulni kell magyarul és világul, tanulni kell mindazt, ami kitárul, ami világít, ami jel: tanulni kell, szeretni kell.”

A Szent István Egyetem 2016/2017 tanévét ezennel megnyitom.

Köszönöm, hogy meghallgattak.

 

A Szent István Egyetemen a 2016/17-es tanévben 3368 elsőéves hallgató kezdi meg tanulmányait. Az ő képviseletükben tettek esküt a jelenlevő diákok. Ezután az intézmény rektora jelképesen beiktatta a gólyákat az egyetem polgárai közé. Az eskü szövegét előmondó Máthé Eszternek Nagy Dániel, az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat elnöke tűzte fel az egyetem ezüst jelvényét.

A tanulmányaikat kezdő doktoranduszokat a rektor és dr. Helyes Lajos tudományos rektorhelyettes, az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács elnöke kézfogással fogadták az Egyetem polgárai közé.

Köztársasági ösztöndíjban azok a nappali tagozatos diákok pályázhattak, akiknek kiemelkedő tanulmányi eredményeik vannak és szakmai területen kimagasló munkát végeznek.

A tanév köztársasági ösztöndíjasai a következők.

Élelmiszertudományi Kar: Adu Krisztián József, Csáti Rebeka, Csenki Eszter Zita, Csurka Tamás, Dusza Eszter, Horváth Lilla Szandra, Simon Natália, Székely Richárd, Tóth Lilla

Gazdasági, Agrár- és Egészségtudományi Kar: Nagy Dóra, Skorka Péter Csaba

Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar: Biró Eszter Fruzsina, Kovács Kata, Simon Martin Attila, Varga Júlia

Gépészmérnöki Kar: Czapkó Tamás, Kis Anita, Odrobina Miklós, Oláh Szabolcs Balázs, Szalóki Róbert, Tóth Szabolcs

Kertészettudományi Kar: Bali Dániel Tamás, Fazekas Fanni, Galambos Nikoletta, Kluck Ákos, Kovács Zsófia, Németh Dzsenifer, Palla Balázs, Rivnyák Viktória

Mezőgazdaság- és Környezettudományi Kar: Pallós Vanda Anita, Szilágyi Alfréd János, Nagypál Virág Krisztina, Kajtár Alexandra, Petrikovszki Renáta, Veréb Marietta, Treutz Zsófia, Dobos Lea, Járdi Ildikó, Varga Péter, Hatoss Fanni, Nagy István, Kovács Anett Klaudia

Tájépítészeti és Településtervezési Kar: Békési Dorottya, Benkő Anna Ágnes, Czél Izabella, Kóbori Dorottya, Szűz Attila Szabolcs

Ybl Miklós Építéstudományi Kar: Hegedüs Marcell, Garamvölgyi Csaba, Csordás Éva, Nyárai Zsófia, Kővári Csenge, Serfőző Evelin, Nagy Barbara, Virág Gergely Imre

A Szent István Egyetem Szenátusa Tiszteletbeli professzori címet adományozott Martin van den Toorn egyetemi tanárnak, a Faculty of Architecture, Delft University of Technology Holland munkatársának – a Tájépítészeti és Településtervezési Karon az idegen nyelvű oktatás fejlesztésében történő aktív szerepvállalásért, valamint a kar oktatóival együttműködésben végzett kimagasló kutatási és publikációs tevékenységének elismeréseként.

A Szenátus címzetes egyetemi tanár kitüntető címet adományozott dr. Józwiak Ákos Bernard igazgatóhelyettesnek (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal – NÉBIH, Rendszerszervezési és Felügyeleti Igazgatóság) az Élelmiszertudományi Karon (ÉTK) folyó élelmiszerbiztonsági és minőségi mérnök mesterképzés új alapokra helyezésében, a kar nemzetközi tudományos aktivitásának erősítésében kifejtetett tevékenységének egyetemi elismeréseként; dr. Kasza Gyula elnöki tanácsadónak (NÉBIH) az ÉTK szakirányú továbbképzési kínálatának jelentős mértékű, sikeres bővítéséért, valamint az élelmiszerbiztonsági oktatás új alapokra helyezésében és a kapcsolati háló erősítésében folytatott tevékenységének egyetemi elismeréseként és dr. Kovács Béla Róbert egyetemi tanárnak, intézetigazgatónak (Debreceni Egyetem, Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, Élelmiszertudományi, Minőségbiztosítási és Mikrobiológiai Intézet) az atomspektroszkópia elismert szaktekintélyének, számtalan diplomamunka és doktori dolgozat bírálójaként végzett tevékenységének egyetemi elismeréseként.

Címzetes egyetemi docens kitüntető címben részesült dr. Kemény Zsolt technológiai fejlesztési vezető (Bunge Zrt.) az ÉTK-n folyó növényolajipari oktatás és kutatás fejlesztése területén végzett kimagasló munkájáért, továbbá az Élelmiszertudományi Doktori Iskola programjaiban végzett tevékenységének egyetemi elismeréseként; dr. Németh Csaba kutatás-fejlesztési vezető (Capriovus Kft.) az ÉTK oktatásában és kutatásában végzett érdemei jeléül, a gyakorlati és duális képzésben, valamint az ipari kutatásban és nemzetközi publikálásban tanúsított aktív szerepvállalásának egyetemi elismeréseként és dr. Syposs Zoltán Supply chain/quality manager (The Coca-Cola Company – Coca Cola Hellenie) az ÉTK-n folyó élelmiszerbiztonsági és minőségi mérnök mesterképzésben végzett kimagasló munkájáért, az ipari gyakorlat és az élelmiszertudományi felsőoktatás kapcsolatának magas színvonalú fejlesztéséért végzett tevékenységének egyetemi elismeréseként.

Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter Fleischmann Rudolf Díjat adományozott dr. Kiss Erzsébet egyetemi tanárnak, a növénynemesítést megalapozó növényi biotechnológiai kutatásai és egyetemi oktatói munkája elismeréseként. A kitüntetés átadására a tanévnyitó ünnepélyen került sor. 

A hazai menedzserképzés elősegítése és a menedzsment ismeretek elsajátítása céljából 1991-ben életre hívott közhasznú Manager Képzés Alapítvány Harsányi István-díját dr. Bernáth Gergely, a SZIE hallgatója nyerte el – A halsperma minősítési rendszerének gazdasági célú fejlesztése című pályázatával.

Az ünnepségen bejelentették, hogy a köztárasági elnök egyetemi tanárrá nevezte ki dr. Tóth Tamást a Gazdaság- és Társadalomtudományi Karon, dr. Csintalan Zsoltot a Mezőgazdaság- és Környezettudományi Karon.

A tanévnyitó ülést dr. Tőzsér János zárta be.

Az ünnepségen közreműködött a gödöllői Forest Dixie Band.

Balázs Gusztáv felvételei