Workshop pénzügyi ismeretekről
Tanulságos pénzügyi esetek/történetek a XXI. században címmel rendezett workshopot a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Üzleti Tudományok Intézete május 11-én. A programot a Budapest Bank az oktatásért és a magyar pénzügyi kultúráért alapítvány támogatta.
Dr. Ugrósdy György egyetemi docens, oktatási dékánhelyettes köszöntőjében elmondta, hogy a kar sokféle módon támogatja az oktatáson kívüli ismeretátadást, s a mostani, középiskolások számára meghirdetett, de egyetemi érdeklődőket is vonzó workshop is ezek sorába illeszkedett. A támogató Budapest Bank Nyrt. a GTK duális képzésében is partner. A téma, a pénz nemcsak a szakma képviselői, hanem minden ember számára érdekes, mi több létfontosságú. Mint fogalmazott, az időt, a pénzt és a családot szinkronban tartani mindennapos feladatunk.
Dr. Zéman Zoltán egyetemi tanár, az Üzleti Tudományok Intézetének igazgatója kiemelte: a pénzügyi kultúra egy társadalom állapotának megítélésében igen sokat jelent. Meghatározó az életünkben, a háztartásokban és gazdaságban, mikro- és makroszinten egyaránt. Fontos figyelemmel kísérni azt a folyamatot, amiben előtérbe kerülnek, mindinkább teret hódítanak az online fizetési módok. A banki ügyleteknek és a vállalati pénzügyeknek is megvan a maguk szépsége, ezek számos embert vonzanak közgazdasági pályákra. Felhívta a megjelentek figyelmét arra is, hogy a pénzügyi folyamatok mellett mindig megtalálható egy elszámolási rendszer, a számvitel.
Az első kiselőadásban dr. Pataki László egyetemi docens a pénz mindennapjainkban betöltött szerepéről beszélt. Ismertette a pénz fogalmát, képződését. Kitért az inflációra, aminek hatására a gazdag emberből is szegény lehet. Továbbá előadást tartott a pénz létrejöttéről, fajtáiról, mai funkcióiról, és arról is szólt, hogy miben lehet tartani a pénzünket.
Mindennapi bankügy(let)eink címmel Halmosi Tímea tanszéki mérnök előadása következett. A hallgatóság megismerhette a pénzügyi műveletek, a banki ügyletek, a megtakarítás, a kamatok, a befektetések fogalmát. Szólt a pénzügyi intézményekről, a kamatszámítás eltérő banki gyakorlatairól, a saját vállalkozások jövedelemszerzésben betöltött szerepéről.
Dr. Vörös Gyula egyetemi docens Az adók régen és ma című előadásában ismertette a Szent István által bevezetett adórendszert, Kossuth Lajos 1848-as adóreformját, az adórendszer szocialista irányú fejlesztését, majd az 1988-ban nyugat-európai mintára felépített adórendszert. Mint rámutatott, az adókat a közszükségletek kielégítésének fedezetéül fizetjük az államnak. Hogy az adózás lineáris vagy progresszív legyen, az örök vitatéma a közgazdászok között.
Számvitel… de miért? címmel tartott előadást Vajna Istvánné dr. Tangl Anita egyetemi docens. A számvitel a gazdasági folyamatok teljes körű rögzítésének, mérésének, értékelésének, elemzésének és ellenőrzésének eszköze. A résztvevők – akik számára meghirdették a workshopot –, talán nem is gondolták, de ennek a témakörnek is van történelmi vonatkozása. A számvitel első nyomát időszámításunk előtt 3500 évvel a suméroknál találhatjuk meg, agyagtáblákon. A könyvvitel atyja pedig Kolumbusz Kristóf kortársa, Luca Paccioli.
Az előadásokat kiscsoportos vetélkedő követte, amiben az elhangzottakról kellett számot adni a résztvevőknek dr. Belovecz Mária és Kodenko Jekatyerina adjunktusok, valamint Varró Tímea tanársegéd vezetésével.
Balázs Gusztáv felvételei