Kutatók Éjszakája öt campuson másfélszáz program

A Szent István Egyetem békéscsabai, budapesti, gödöllői és szarvasi campusai 152 programmal csatlakoztak az Európai Unió egyik legnagyobb tudománynépszerűsítő programjához, a Kutatók Éjszakája idei rendezvénysorozatához, melynek célja a tudományos életpálya népszerűsítése minél fiatalabbak számára. Szeptember 29-én 14 órától késő estig érdekes és ingyenes programok sokaságával várták a látogatókat.

Gödöllőn az aulában mobilrobotokkal lehetett játszani. Az Állattenyésztési Tanüzemben borjúetetési és fejési bemutatót tartottak. A Babatvölgyi Tanüzemben a magyar szürkemarha és a magyar házi bivaly tartásával, a Babatvölgy madárvilágával is ismerkedni lehetett. A Gödöllői Botanikus Kertben többek között tanulmányozhatták interaktív tanösvény segítségével a talaj élővilágát, betekintést nyerhettek a "húsevő növények" titokzatos és izgalmas világába. A földszinti rektori díszteremben a Faluszeminárium bagi kutatásainak első eredményeivel ismerkedhettek az érdeklődők. A Halgazdálkodási Tanszék bemutatta a vízibolhák csodálatos életét.

Az esemény megnyitóját a gödöllői aulában tartották, ahol Balogh Barbara, a SZIE Egyetemi Hallgatói Önkormányzatának elnöke üdvözölte a résztvevőket, majd dr. Helyes Lajos tudományos rektorhelyettes köszöntötte a megjelenteket és méltatta a programban részt vevő egyetemi kollégák munkáját. Mint elhangzott, az egyetem idén 5 campuson, 152 programmal várta a közönséget. A budapesti campusokon 50, Gödöllőn 82, Békéscsabán 7, Szarvason 13 programot hirdettek meg.

A különféle előadások, bemutatók mellett „Mi lennél, ha fa lennél?" címmel meghirdetett rajzpályázat - az óvodások, és 1-8. évfolyamos tanulók részére - eredményhirdetésére is sor került a rendezvény megnyitóján.

Összesen: 119 pályamunka érkezett, ebből Óvoda kategóriában 23 rajz, 1-4. osztály kategóriában 54 rajz, 5-8. osztály kategóriában 42 rajzot készítettek.

Az eredmények:
Óvodás kategória

1. helyezett Giczi Réka, Kikelet Óvoda

2. helyezett Vertse István, Szent Imre Katolikus Óvoda
3. helyezett Brezina Lili, Csaja Eszter, Horváth Petra, Kuti Abigél, Sipos Franciska és Ványa László, Palotakerti Óvoda Napocska csoportja
4. helyezett Hegyi Zita Zorka, Kikelet Óvoda Nyuszi csoport
5. helyezett Bender Bertalan, Kikelet Óvoda
6. helyezett Sőregi Levente, Palotakerti Óvoda Katica csoport
Különdíj Kökény Barnabás, Kikelet Óvoda

1-4. osztály kategória
1. helyezett a Teleki József Általános Iskola és Szakközépiskola 4. osztálya
2. helyezett Kovács Bence, Szent Imre Katolikus Általános Iskola 4.b
3. helyezett Lengyel Lola Csenge, Aszódi Evangélikus Petőfi Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium 2.a
4. helyezett Horváth Zsuzsanna, Szent Imre Katolikus Általános Iskola 2.a
5. helyezett Kamarás Laura, Szent Imre Katolikus Általános Iskola 4.a
6. helyezett Beranek Réka és Streitmann Lilla, Szent Imre Katolikus Általános Iskola 2.a
Különdíj a Damjanich János Általános Iskola 2.c osztálya
Különdíj Teleki József Általános Iskola és Szakközépiskola 1. osztálya
Különdíj Palya Alex, Arany János Általános Iskola 3. osztály

5-8. osztály kategória
1. helyezett Csajkovits Koppány, Hajós Alfréd Általános Iskola 5.d
2. helyezett Németh Dániel, Erkel Ferenc Általános Iskola 7.c
3. helyezett Babity Domonkos, Hajós Alfréd Általános Iskola 7.c
4. helyezett Varga Lili és Varga Zita, Erkel Ferenc Általános Iskola 5.a
5. helyezett Rektenvald Eszter és Szabó Emese, Erkel Ferenc Általános Iskola 8.a
6. helyezett Lacó Laura és Varga Viktória, Erkel Ferenc Általános Iskola 5.a
Különdíj Palya Félix, Arany János Általános Iskola 6. osztály
 

Alegtöbb rajzzal pályázó óvoda: Kikelet Óvoda
A legtöbb rajzzal pályázó általános iskola 1-4. osztályos kategória: Damjanich János Általános Iskola
A legtöbb rajzzal pályázó általános iskola 5-8. osztályos kategória: Erkel Ferenc Általános Iskola
A legtöbb diákot (5-8. osztály) felkészítő pedagógus: Bu Györgyi
A legtöbb diákot(1-4. osztály) felkészítő pedagógus: Szabóné Vichor Andrea

 

A verőfényes napsütésben ezrek keresték fel a különböző színhelyeket a Budai Arborétumtól a gödöllői Botanikus Kertig, a laborokat, tanműhelyeket. A leghangosabb programnak ismét a gödöllői 1-es előadó adott otthont, ahol két kétórás kísérletsorozat tartotta izgalomban a fizikai és kémiai kísérletek iránt érdeklődőket.

A Budai Campus K épületében látványos kémiai kísérletekbe, talaj- és vízminták vizsgálatába lehetett bekapcsolódni. Az A épületben palántákat lehetett oltani, továbbá az érdeklődők  részt vehettek a Szaltózó gének a molekuláris cirkuszporondon című programon. A D épületben a hidegen főzéssel lehetett ismerkedni, továbbá a tojás csodáival. A Soroksári Botanikus Kertben arra kaptak választ a látogatók, hogy mit egyenek a vándorok és mit ne egyenek.

Az Ybl Miklós Építéstudományi Karon tésztából lehetett építkezni. Az Agrár- és Gazdaságtudományi Kar békéscsabai campusának programjai voltak többek között: Autó-, hajó-, repülő- és vasútmodell bemutató; Hogyan működik a 3D-s nyomtató? A szarvasi campuson, a Tessedik előadóban rejtélyeket, titkokat fedték fel az időjárással kapcsolatban, az Alföld piramisairól, a távoli naprendszerek kutatásáról, az épülő M44-es autóút régészeti megelőző feltárásairól és a szántóföldi öntözés csúcstechnológiájáról tartottak előadásokat.

A Szarvasi Arborétumban az arborétumi tevékenységet éjszakai vetélkedő formájában mutatták be.

Fülöp Melinda Zsófia fényképei: