Rektori delegáció Geisenheimben

A Szent István Egyetem rektori delegációja 2017. november 27-én a Geisenheimi Főiskola vezetésével tárgyalt a két egyetem közötti szőlészeti, borászati és kertészeti együttműködés kiépítéséről. A felek együttműködési megállapodást írtak alá és közös oktató-csere program indításáról is döntöttek.

A Berlini Nagykövetség és a Düsseldorfi Főkonzulátus előkészítő munkájának eredményeként 2017. november 27-én a Szent István Egyetem rektori delegációja – Tőzsér János rektor, Palkovics László rektorhelyettes, Nyitrainé Sárdy Diána borászati tanszékvezető, valamint Tarr Zsuzsanna nemzetközi irodavezető a Rajna-menti (Hessen) Geisenheimi Főiskolára látogatott. A német intézmény részéről Hans Reiner Schultz elnök, Annette Reineke alelnök, Prof. Szolnoki Gergely intézetvezető, Sonja Thielemann nemzetközi irodavezető, illetve Christiane Jost pályázati referens fogadta a delegációt.

A Geisenheimi Főiskolát 2013-ban alapították a RheinMain-i Főiskola geisenheimi karának és a Geisenheimi Kutatási Intézet összeolvasztásával. Egyedülálló intézmény a német felsőoktatási térben, hiszen főiskolaként doktori képzéssel rendelkezik, tehát doktori cím adományozási joggal bír. Jelenleg 1540 hallgatója és 81 kutatója és oktatója van. Az intézmény szakterületei: szőlészet-borászat, kertészet, élelmiszerbiztonság, tájépítészet, frissáruk és italok menedzsmentje.

A Főiskola széleskörű nemzetközi együttműködést ápol a kutatás és az oktatás terén egyaránt, hallgatóinak 12%-a külföldi. Közös borászati tanulmányi programjaik vannak Olaszországgal, Ausztriával, Franciaországgal, Svájccal, Georgiával, Kínával, Oroszországgal, Örményországgal, valamint Indiával.

Az intézmény falai között több magyar borász is tanult – pl. a Főiskola jelenlegi professzora, Szolnoki Gergely és a Berlini Magyar Szüreten résztvevő Dúzsi Tamás, – illetve tanul jelenleg is.

A német és a magyar fél közötti tárgyalás a két intézmény kölcsönös bemutatásával kezdődött, külön kitérve kutatási tevékenységeikre, idegen nyelvű képzési portfóliójukra, illetve nemzetközi tevékenységeikre és ehhez kapcsolódó céljaikra. Törekvésük az volt, hogy közös kapcsolódási pontokat azonosítsanak be jövőbeli kooperációk kiépítéséhez. A SZIE képviselői referenciaként ismertették az angol nyelvű képzéseket és ösztöndíjas programokat, kiemelve a Stipendium Hungaricum és az FM-FAO programokat, melyek célcsoportja az alacsony jövedelmű országok fiataljai. Ezáltal felhívták a figyelmet arra, hogy az egyetem a humanitárius segítségnyújtásból is kiveszi a részét (különös tekintettel a migrációs válságra és az érintett afrikai és ázsiai országok fejlesztésére).

A két intézmény közötti tárgyalás konkrét eredményekkel zárult. „Memorandum of Understanding”-et írt alá a két intézmény vezetője – Tőzsér János, rektor és Hans Reiner Schultz elnök – a jövőbeli együttműködés keretfeltételeinek, jogi keretének kiépítése érdekében. Továbbá megállapodás született arról, hogy 2018 tavaszán, előreláthatólag április végén 10 SZIÉ-s oktató, ill. kutató 5 napos szakmai képzésen vesz részt Geisenheimben (szőlészet, borászat, kertészet, tájépítészet, élelmiszerbiztonság és bormarketing témakörökben). Később sor fog kerülni a geisenhemi delegáció magyarországi szakmai útjára is.

Emellett felmerült a lehetőség közös EU-s (Twinning) pályázat benyújtásáról, mely 2018 őszén lesz esedékes (ebben három felsőoktatási intézménynek kell együttműködnie és a tervek szerint a SZIE lenne a konzorciumvezető). A pályázat a résztvevő partnerek közötti kapcsolatépítésre és intézményfejlesztésre, hosszú távon pedig a SZIE kutatási kiválóságának a további erősítésére irányulhat.

A beszélgetés során felmerült a jövőben az együttműködés lehetősége nyári egyetemek, sőt a doktori képzés terén is. Hosszú távú cél ugyanis az, hogy a két felsőoktatási intézmény közötti együttműködés hallgatói, oktatói és kutatási szinten egyaránt elmélyüljön.

A szakmai program a Geisenheimi Főiskola, valamint a Schloss Johannisberg pincészet (az Oetker család tulajdonában lévő, a világ legrégebbi rizling pincészete) borászati üzemének látogatásával zárult.

A berlini és a düsseldorfi külképviseletek részéről Szegner Balázs főkonzul, Pászti-Márkus Eszter Tét attasé és Illés Bálint mezőgazdasági szakdiplomata vett részt a tárgyalásokon és a szakmai programokon.