Nyomon követik a talaj állapotát

A termőtalaj védelme nélkül nem lehet majd élelmiszerrel ellátni a növekvő lélekszámú emberiséget. Svéd prognózis szerint 2050-re az élelmiszertermelést 64 százalékkal kell emelni, hogy fedezze az akkori 10 milliárdos népesség napi 3000 kalóriás igényét. A most elkészült hazai talajvédelmi informatikai rendszer segíthet fogyatkozó természeti erőforrásunk őrzésében, hangsúlyozta dr. Solti László rektor a SZIE, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a Helion Kft. részvételével elkészült rendszer gödöllői bemutatóján.

A fejlesztés célja a mezőgazdasági eredetű környezeti terhelésre, valamint a talajok környezeti állapotára vonatkozó talajtani adatok előállítása és az informatikai háttér kialakítása volt az Európai Unió talajvédelmi stratégiájában meghatározott irányelvek végrehajtásának elősegítése érdekében.

Dr. Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára a bemutatón arról szólt, hogy a magyar mezőgazdaság fejlesztésében jelentős szerepe van a közösségépítésnek, legyen szó a kamaráról, a kockázatok kezeléséről vagy az információk megosztásáról.

Kiemelte, hogy a közös agrárpolitika megújításának, reformjának három alapeleme az életképes és versenyképes termelés, a környezeti fenntarthatóság – vagyis a mezőgazdasági termelés alapjai hosszú távú biztonságának megteremtése – valamint a vidéki térségek foglalkoztatásának és életerejének megtartása.

– A következő költségvetési ciklusban erősödni fognak a közvetlen kifizetések esetében a „zöld elemek” és az agrár-környezetgazdálkodási típusú intézkedések, amelyek a talajvédelmi feladatok finanszírozását is szolgálják – hangsúlyozta a politikus. – A talaj változásairól gazdálkodási és európai uniós támogatáspolitikai okokból is hiteles, auditált információkra van szükség. Ezek révén jobban megismerhetjük a természeti erőforrásainkat. A hatékony információátadás pedig segíti a racionális gazdasági döntések meghozatalát, javítja az ágazat versenyképességét.

– Ma már olyan területek is vannak a Földön, amelyeken nem lehet sem gazdálkodni, sem élni fenntartható módon – állapította meg dr. Németh Tamás, az MTA főtitkára. A tudós szólt arról, hogy egyre gyarapodó környezeti problémáink feltárásához és megoldásához megfelelő oktatásra, fenntartható intézményrendszerre és az információk elérhetőségére van szükség, majd kifejtette: – Az emberi élet három fő feltétele a levegő, az ivóvíz és az élelmiszer. Könnyen észrevesszük, ha az első kettővel baj van. A legkiszolgáltatottabbak az élelmiszerrel vagyunk. Megnyugtató azonban, hogy kialakulóban van az élelmiszerbiztonság ellenőrzésének intézményrendszere.

– Intelligens, fenntartható, befogadó vidékpolitika iránt mutatkozik igény – szögezte le Mezőszentgyörgyi Dávid, a Magyar Nemzeti Vidék Hálózat főtitkára, aki a többi között a közös agárpolitika éghajlatváltozásra adandó válaszait ismertette. Felhívta a figyelmet arra, hogy többet kell foglalkozni a katasztrófák elleni helyi védekezéssel, miképpen csapadékos időben a vízvisszatartással is.

Szabó József az MTA ATK Talajtani és Agrokémiai Intézet osztályvezetője a kétéves munkával elkészült, a talaj állapotának nyomon követésére is alkalmas talajvédelmi informatikai rendszerről tartott előadásában rámutatott arra, hogy az informatikai fejlesztés mellett éles adatokkal tesztelve a rendszert elemzésekre is vállalkoztak. Megyénként 10-20 üzem 2-8 tábláját, összesen 2000 táblát mérték fel. A kormányzati portál arculatához illeszkedő honlap a következő címen érhető el: http://okir-tdr.helion.hu/

 

Balázs Gusztáv felvételei