Ötvenéves a közgazdasági képzés

A Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara december 3-6-ig tartó konferenciával ünnepli a közgazdászképzés ötvenéves évfordulóját.

 Az eseményen Nepáltól az Egyesült Államokig, Oroszországtól a Dél-Afrikai Köztársaságig tizenhárom ország képviselteti magát. A 262 résztvevő negyede külföldi, a 143 előadásból 55, a 30 poszterből 11 angol nyelvű. A külföldiek közül a csehek, a szlovákok és a lengyelek érkeztek nagyobb küldöttséggel, ők a visegrádi szekcióban tárgyalják meg annak a tervezett angol nyelvű mesterképzésnek a részleteit is, amelynek során jövő ősztől a hallgatók minden félévet más országban töltenének. A konferencián indiai-magyar szekciót is rendeznek. Az MTA Agrártörténeti és Faluszociológiai Bizottságának hétfői ülésén öt volt mezőgazdasági miniszter tartott előadást időszerű kérdésekről.

Az egyetem egy 1949-es kormánydöntést követően 1950-ben került Gödöllőre, ahol az agrárközgazdasági képzést is tervbe vették, de valójában csak a forradalmat követő újjászervezéssel indult el a máig töretlenül fejlődő folyamat. Fontos dátum a közgazdasági képzés történetében 1969, amikor megalakult az üzemszervező szak, majd 1986, a Társadalomtudományi Kar létrejötte.

A Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar az intézmény legtöbb diákot fogadó fakultása. Ezt a szerepét azért tudja betölteni, mert folyamatosan alkalmazkodott a képzési igényekhez, eléje ment a kihívásoknak. Az elmúlt két évtizedben a vállalatgazdasági szemléletű agrármérnök képzés természettudományos alapokkal, mezőgazdasági technológiai ismeretekkel rendelkező agrárközgazdász képzéssé alakult. Időközben olyan képzéseket is folytatnak, amelyeknek már nincs közük a mezőgazdasághoz. Ilyen a vállalkozásszervező, a humánerőforrás menedzser, és a munkavállalási tanácsadó. Az agrárpedagógia, a regionális tudományok, az agrárközgazdaságtan valamint a marketing területén a kar egyedülálló, vagy vezető szerepet tölt be.

 A fejlődés megköveteli a nemzetközi kapcsolatok bővítését. Ehhez a stratégiához csatlakozik az indiai TATA céggel kötött együttműködési megállapodás. A konferencia első programja a TATA oktatási központ átadása volt a Tessedik utcai épületben, ahol az indiai cég szakembereivel közösen az üzleti világ gyakorlati igényeinek megfelelő képzést kívánnak indítani.

Az aulában megrendezett plenáris ülésen először Göncz Árpád volt köztársasági elnök üdvözlő levelét olvasták fel, majd dr. Solti László rektor köszöntötte az eseményt. Dr. Villányi László beszéde után kitüntetések átadására került sor.

A Szent István Egyetem Szenátusa Doctor Honoris Causa címet adományozott Prof. Dr. Jai Dev Agarwal, az Indiai Pénzügyi Intézet elnöke és Prof. Dr. Ing. Peter Bielik, a Szlovák Agrártudományi Egyetem dékánja részére.

A Szent István Egyetem Rektora Honoris Causa Professzor kitüntető címet adományozott Ranjit Rae, az Indiai Köztársaság budapesti nagykövete, Prof. Dr. Ing. Magdalena Hrabánková, a Dél-Csehországi Egyetem Közgazdaságtudományi Kara dékánja és S. V. Mani, a TATA Informatikai Tanácsadó és Szoftverfejlesztő Vállalat elnök-helyettese részére.

A Szent István Egyetem Szenátusa címzetes egyetemi tanári címet adományozott Prof. Dr. Harivansh Chaturvedi, az Indiai Birla Intézet igazgatója, Dr. Harald Deisler, a Mezőgazdasági Társadalombiztosítási Főiskola (Németország) igazgatója, Kerguiziau, de Kervasdoue, a CNAM, Közgazdasági és Egészségügyi Szolgáltatás Irányítói Tanszék igazgatója és Dr. Velikovszky László, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség igazgatója részére.

A Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara Pro Fakultate nemzetközi emlékérmet adományozott dr. Mária Kadlečíková, a FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Központ igazgatója részére.

 

Balázs Gusztáv felvételei