A precíziós gazdálkodás terjesztésében is partner az egyetem
Együttműködési megállapodást kötött a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület ma Budapesten, az AGROmashEXPO kiállítás és vásár nyitónapján a Szent István Egyetemmel, az Agrármarketing Centrummal, a Magyar Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával, továbbá a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központtal. A dokumentumot a SZIE képviseletében dr. Tőzsér János rektor és Magyar Ferenc kancellár, az MPGE részéről Milics Gábor elnök írta alá.
Az együttműködési megállapodást kötők egyetértenek abban, hogy a magyar mezőgazdaság olyan élelmiszertermelési potenciállal rendelkezik, amelyet messze nem használ ki. A digitalizáció az élet minden területéhez hasonlóan a mezőgazdaságban és az élelmiszertermelés területein is megjelent és jelentős hatást gyakorol a technológiai folyamatokra, a kommunikációra és az adatgazdálkodásra. Ezek teljességét ma még lehetetlen fölmérni, de azzal kell számolni, hogy a termelési technológiát, a folyamatokat, a vezetői döntéshozást és a termékpályák működését jelentősen átalakítják, és olyan eljárásokat tehetnek hétköznapivá, amelyek ma még elképzelhetetlennek tűnnek.
A partnerek közös célkitűzése az agrár- és élelmiszergazdaság versenyképességének növelése, piaci pozícióinak javítása; a precíziós gazdálkodás, mint termőhely-specifikus adat, információ, tudás alapú gazdálkodási mód szélesebb körben való alkalmazása, elterjedésének támogatása; az üzemirányítási alkalmazások használata a gazdaságok vezetésében, döntések előkészítésében. Törekednek továbbá a termék nyomon követési rendszerek és az online üzletkötés fejlesztésére, az élelmiszergazdasági szereplők digitális kompetenciájának fejlesztésére, valamint digitális agrár-szaktanácsadás elérhetővé tételére a termelők részére.
Dr. Tőzsér János rektor az aláírás alkalmából elmondta, hogy összefogással lehet eredményeket elérni. A precíziós gazdálkodással a hatékonyságot lehet javítani és ez a technológia különböző méretű gazdaságokban is alkalmazható. A Szent István Egyetem kutatógárdája valamint szakkínálata alkalmassá teszi az intézményt arra, hogy az egyesület hasznos partnere legyen az együttműködésben az alap- és alkalmazott kutatásoktól a szakmai és tudományos rendezvények közös szervezéséig.
A Szent István Egyetem az oktatásban és a kutatásban is az innováció útját választotta, tette hozzá Magyar Ferenc kancellár. Konzorciumvezetőként, a Szegedi Tudományegyetemmel és a Kaposvári Egyetemmel közösen, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara támogatásával olyan pályaorientációs programot indított, amely a fiatalok szemléletváltását szeretné elősegíteni annak érdekében, hogy – felismerve az agráriumba végbement modernizációt -, minél többen válasszák hivatásul ezt az ágazatot.
A magyar agrárgazdaság legjelentősebb szakmai rendezvénye minden évben az AGROmashEXPO, AgrárgépShow, mely az ágazat pihenőidejében mutatja be az újdonságokat, a legújabb trendeket a gazdálkodóknak. Január 24-27. között több mint 300 kiállító várja az agráripari szakembereket 40.000 négyzetméteren felsorakoztatott kínálatukkal, a HUNGEXPO Budapesti Vásárközpontban, a Magyar Kert, valamint a Szőlészet és Pincészet kiállításokkal együtt.
Fotók: Balázs Gusztáv